3D Baskı Teknolojisi ile Üretilen Adidas 4DFWD Tanıtıldı

Alman spor giyim markası Adidas, “hileli” olarak da nitelendirilen 4DFWD isimli ayakkabı tasarımını tanıttı. Her geçen gün gelişmekte olan 3D baskı teknolojisi hakkında çalışmalar yürüten Carbon ile Alman spor giyim markası Adidas’ın iş birliği sonucunda ortaya çıkan 4DFWD adlı ayakkabı modeli tartışmalara sebep oldu.

Dikey darbenin, yatay ileri doğrultusunda hareketi güçlendirdiği test edilen ayakkabının tasarımı da dikkat çekti. Tabanında delikler bulunan ayakkabı, giyen kişiye konforlu bir deneyim yaşatması açısından da çeşitli özelliklere sahip.

Adidas ve Carbon Yıllardır Üzerinde Çalışıyordu

Adidas  ve Carbon, dört yıldan uzun bir süredir 4D kafes orta taban ayakkabı teknolojisini geliştirmekte. Yıllar süren çalışmalar sonucunda sporcu verileri üzerinden elde ettikleri verileri, Carbon’un teknolojisi ile bir araya getiren bu ortaklık, koşucular için devrim niteliğinde bir ayakkabı üretmeyi başardı.

Adidas, 4DFWD ile 4D ayakkabılarla orta tabanları çeşitli hareket durumlarına göre ustaca ayar yapabilme yeteneğini sunan bu teknolojiyi dünyada ilk kullananlar arasında. Adidas‘ın kendi web sitesinde 200 dolarlık fiyatı ile 15 Mayıs tarihinde satışa sunulmaya hazırlanan ayakkabının özellikleri ise oldukça şaşırtıcı.

Beş Milyon Farklı Kafes Yapısı İçerisinden Seçildi

adidas 4dfwd ayakkabi tabani

4DFWD’nin kafes orta tabanı, beş milyon farklı kafes yapısı içerisinden, araştırmalar sonucunda belirlendi ve %39 biyo bazlı malzemeden üretildi. Fiyonk şekline benzer FWD hücreler, dikey olarak aldığı kuvvet ile yatay ileri doğrultuda hareketi desteklemek amacı ile özel olarak hazırlandı.

Mekanik testlerde, önceki 4D orta tabanlar ile karşılaştırıldığında, 4DFWD’nin, dikey yükleme açısından üç kat daha fazla başarılı olduğu tespit edildi. Orta taban dikey darbe yüklemelerini yatay ileri harekete yönlendirerek, sporcunun koşu sırasında yaşadığı en yüksek frenleme kuvvetini %15 oranında azalttı.

Dünyanın Dört Bir Yanından Birçok Koşucu ile Test Edildi

adidas 4dfwd ayakkabı

3D yazıcı teknolojisi ile üretilen Adidas 4DFWD, Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nde test edildi. Bu tasarım ayrıca Almanya’da bulunan bir geliştirme ekibi, ABD’de titizlikle seçilmiş koşucu yaratıcıları ve dünyanın dört bir yanından gelen koşucular ile denendi.

Adidas 4DFWD, orta tabanı tamamlayan, kısmen geri dönüşüm ile üretilmiş polyesterden yapılma yeni üretim PRIMEKNIT saya, koşucuların ayağını çorap gibi saran, hafif bir üst kısım sağlamakta.

PRIMEKNIT üst kısım ile 4DFWD orta tabanın, benzersiz bir şekilde uyumlu hale gelsin diye haritalama verileri ele alındı. Bunun sonucunda 4DFWD’nin tasarımı, orta tabanı ve ayağı mükemmel bir şekilde saran sayası ile koşuculara ihtiyaçları olan bütün desteği ve konforu sağlamayı başardı.

Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Konuştu

“Daha ileriye götüren bir tasarım için kendimize meydan okuduk”

Adidas Running Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sam Handy yeni 4DFWD ile ilgili olarak şunları söyledi:

“4D teknolojisi bize geleneksel köpük orta tabanların izin vermediği bir şekilde tasarım yapma fırsatı sunuyor. İlk nesil 4D kafes orta tabandan ilham aldık ve koşma sırasında yaşanan olumsuz mekanik kuvvetlere karşı özel olarak tasarım yapıp yapamayacağımızı görmek için milyonlarca potansiyel kafes yapısını kodlayarak bir sonraki seviyeye taşımak için kendimize meydan okuduk. Carbon, ürün ekiplerimiz ve test uzmanlarımızla yakın bir şekilde çalışarak kuvvet altında ileri doğru itiş sağlayan ve mekanik kuvvetlere karşı koyabilen mükemmel bir kafes orta taban tasarladık. Benzersiz bir ileri hareket hissi sağlayan 4DFWD ile koşucularımız her adımda bu hassas performansın tadını çıkarabiliyorlar.”

adidas 4dfwd taban ve ust

3D Yazıcı ile Üretilen Adidas 4DFWD Özellikleri:

  • Kafes Yapısı: %39 biyo bazlı olarak 3D malzemeden üretildi. Mekanik testler sonucunda dikey yükleme ile eski nesil 4D orta tabandan %23 daha çok yastıklama ve üç kat daha fazla ileri hareket sağladığı tespit edildi.
  • Yenilikçi Orta Taban: Fiyonk şekline sahip eşsiz FWD hücre, yatay ileri hareket yaratmak için her adımdan gelen enerjiyi yeniden yönlendirmekte.
  • PRIMEKNIT ve Saya: Eski haritalama verileri kullanılarak kusursuz bir uyum oluşturmaları için yeniden tasarlandı. Ayağın nefes almasına izin veren, konforu üst seviyeye taşıyan ve koşucunun her adımını ileriye doğru destekleyen eşsiz bir yapı oluşturuldu.
  • Dış Taban: Etkin tutuş sağlayan kauçuk dış taban, Adidas 4DFWD orta taban ile uyumlu olması için özellikle tasarlandı.
  • Ağırlık: 333gr (UK 8.5 numara için ölçülen ağırlık)
  • Kafes Yüksekliği: 11.3mm
  • Ön Ayak Kafes Yüksekliği: 21.2mm
  • Arka Ayak Kafes Yüksekliği: 32.5mm
Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler