Apple, Kullanıcıların Kendi Cihazlarını Tamir Etmesine İzin Verecek!

Beklenmedik bir şekilde Apple, kendi iPhone’unuzu onarmak için orijinal parçalar almayı kolaylaştıracağını açıkladı. iPhone üreticisi, bilgili müşterilerin orijinal parçalara ve araçlara erişim sağlayarak kendi onarımlarını tamamlayabilecekleri “Self Servis Onarım” (Self Repair) programını duyurdu.

Orijinal parçalarını ve araçlarını herkesin kullanımına sunmak, Apple için hem çok büyük bir gelişme hem de ilginç bir hareket.

Başlangıç için Apple, sık servis görülen parçalardan başlayarak daha yaygın yapılan onarımlara odaklanacak. Buna, iPhone 12 ve iPhone 13 için ekran onarımları, pil değiştirmeleri ve kamera modülleri dahil. Daha sonrasında M1 Mac bilgisayar Self Repair programına ekleyecek.

Müşteriler bu orijinal parçalar için sipariş verebilecek ve kullanılmış parça iade edilirse karşılığında kredi alacak. Apple’ın yeni mağazası 200’den fazla parça ve araç sunacak. Bu parçalara ve araçlara ek olarak şirket, yaygın onarım prosedürleri için kılavuzlar da sağlayacak. Apple bunu söylemese bile, bu onarımları gerçekleştirmek için müşterilerinin parçaları doğrudan kendisinden satın alması gerekeceği düşünülüyor.

Bu programın duyurulmasına rağmen, Apple hala çoğu müşterinin profesyonel bir onarım sağlayıcısını ziyaret etmesini ve orijinal parçaları kullanan sertifikalı teknisyenlerin en güvenli ve en güvenilir yol olduğunu söylüyor.

Bu program 2022’nin başlarında ABD’de kullanıma sunulacak ve yıl içinde daha fazla ülkeye yayılacak. Kendin yap onarımları için yedek parça satın almak için Apple’ın ne kadar ücret alacağını şimdilik bilmiyoruz. Ancak umarız ki bu yöntem ile kullanıcılar biraz olsa da tasarruf edebilirler.

Apple, müşterilerin bir Apple cihazını Apple’ın yetkili servis merkezleri ağı dışında tamir etmesini çok zorlaştırdığı için sık sık eleştirildi. Şirket, bir iPhone 13’te ekran değiştirildiğinde Face ID’yi devre dışı bırakacak kadar ileri gitti. Bu programın başlatılması, doğru yönde atılmış bir adım ve her yerde Onarım Hakkı savunucuları için bir zafer gibi görünüyor.

Apple, bir süredir ABD ve Avrupa Birliği yasa yapıcıları ile onarım hakları genelinde sorunlar ile karşılaşıyordu. Bu hamle, ileride çıkacak kapsamlı bir yasa için ön hazırlık gibi görünüyor.

Faik Necef
Birçok alandaki yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip eden biri. Gururlu bir PCMR üyesi ve metalhead.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler