Arya Retreat 2021’de Sunum Yapan 5 Girişim

Arya Kadın Yatırım Platformu, Türkiye’de kadın girişimciliğini destekleyen en aktif yatırım platformlarından birisi. İş Bankası ve Fark Holding sponsorluğunda bu sene altıncı kere düzenlenen “Arya Retreat Konferansı”, 8-10 Ekim tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşti. 2014 yılından bu yana düzenlenen etkinlikte; girişimci, yatırımcı, idareci gibi çok yönü olan profilleriyle uyarı çeken 75 kadın bir araya geldi.

Kadının Gücüne İnanan Yatırımcılar Bir Araya Geliyor

Arya, kadın liderliğindeki şirketleri, kadının gücüne inanan yatırımcılarla bir araya getiriyor. Girişimcilere yatırım bulmaktan öte, girişimci-yatırımcı ekosistemini tüm etki alanları ile güçlendiriyor, bununla birlikte sosyal etkiyi de artırmak için birbirinden ayrı organizasyonlar düzenliyor. Bunun amacı girişimini hayata geçirmiş ve işini büyütmek için yatırım desteğine ihtiyaç duyan, teknoloji odaklı girişimcileri yatırıma planlamak.

Arya Retreat Konferansına bu sene 19 şirket arasından seçilen 5 girişim katıldı. Bu girişimler ise şu şekilde oldu: Upschool, Sizlikiş, Plastic Move, Pusula Ai ve Advoard Robotic.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/logo-www.startupteknoloji.com_-9.jpg
Arya-Women-Startupteknoloji

Advoard Roboitc: Otonom mobil platform ve robotik yazılım çözümleri sunuyor. İnsan ve robot işbirliğinin önemli olduğuna inanan şirket, İzmir BilimPark’ta kuruldu. Robot, bir sene içinde geliştirildi.

Pusula Ai: 2020’nin Ocak ayında faaliyete geçen girişim, şirketlerin maliyetleri düşürüp kar oranlarının iyileşmesi için yapay zekaya dayalı algoritmalar kullanan öngörücü karar mekanizması yazılımları geliştiriyor. Pusula Ai’nin amacı makinelerin giderleri düşürmeyi ve kârı artırmayı düşünmesini karşılamak. Şirket bununla birlikte e-ticaret alanında da yapay zekaya dayalı algoritmalar geliştirilmesi ve uygulanması konusunda projeler yürütüyor.

Upschool: Mina İlköz tarafından kurulan şirket, teknolojide rol model kadınlar yetiştirmek için kurulan bir eğitim teknolojisi girişimi olarak tanımlanıyor. Kadınlara teknik teçhizat ve özgüven kazandırarak kariyerlerine başlangıç olanağı sağlıyor. Benzer modellerden ayrı olarak UP School’u öğrencilere ücretsiz sunuyor. Programlar bilirkişi eğitmenler göre sınıf etkileşimi yüksek şekilde yüzde 100 canlı olarak online olarak veriliyor.

Sizlikİş: Begüm Karslıoğlu ve Güneş Günay kadar kurulan girişim, kaliteli iş gücüne erişim, performans yönetimi, süreç kontrolü ve yeni tür dinamik egzersiz tarzı sunuyor. Mayıs 2020’de kurulan platform; dijital, kreatif, araştırma, tahlil, yazılım, mühendislik ve back büro gibi yaklaşık 40 alanda hizmet veren tecrübeli freelancer ekiplerini KOBİ’lerle bir araya getiriyor.

Plastic Move: Şirket, nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından elde ederek ürettiği biyopolimer ile ambalaj, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe plastik kullanımını azaltmayı hedefliyor Ürettiği biyopolimer üretimde petrol bazlı plastik kullanımını yüzde 20 azaltıyor ve bununla birlikte minimum yüzde 600 daha çevreci bir mahsul olarak doğaya katkı maddesi sunuyor.

Dereceye giren girişimler arasında Upschool, Pusula Ai ve Advoard Robotic de vardı. İlk üçe giren girişimcilere 25, 15 ve 10 bin lira ödül verildi.

 

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler