Başarılı Bir E-Ticaret İçin Taktikler

Kullanım kolaylığı, geniş ürün yelpazesi ile özellikle pandemi şartlarında herkesin online alışverişe bir sempatisi oldu. Bir tıkla satın almak istediğimiz her şey ertesi gün kapımıza geliyor. E-ticaret´e bu kadar yoğun ilgi varken haliyle satıcılar da başarılı olmak için taktikler arıyorlar.

Yiğit Tuna da bu alandaki satıcılara geliştirdiği yazılım araçları ile hizmet veriyor. Onların satış performanslarını geliştiriyor. Aynı zamanda NeSatilir.com’un kurucusu kendisi. O zaman bu alanda başarılı olmak isteyen herkesi, Yiğit Tuna’nın altın değerindeki tavsiyeleri ile başbaşa bırakalım.

Online Alışveriş Sitesi Nasıl Açılır?

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/e-commerce-www.startupteknoloji.com_.jpg
E-ticaret Taktikleri-startupteknoloji

Hazır e-ticaret siteleri bu noktada oldukça kurtarıcı oluyor. Hem de bünyesinde birçok pazaryeri ve muhasebe entegrasyonunu barındırmasıyla ERP sistemlerine kolayca uyum sağlayabiliyor.Yerli, yabancı birçok hazır site mevcut.

Hazır sitelere karar verirken seçim çok önemli bir faktör. Kullanıcı yorumları incelenmeli. Gerekirse referans kullanıcılarla konuşulmalı. Özellikler, entegrasyonlar iyice gözden geçirilmeli. Her bakımdan içinize en sinen siteye karar verilmeli.

Neler Önemli?

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/questions-www.startupteknoloji.com_.jpg
Önemli Noktalar

Muhasebe işlemleri ve kârlılığı doğru takip etmek çok önemli. Sıralamanız “önce muhasebe,  sonra ticaret” olsun. Özellikle farklı kanallardan yüksek miktarda ürün satışı yapıyorsanız. Yoksa kâr yaptım derken bir bakmışsınız öz sermayeniz tükenmiş.

Komisyon oranları, kesintiler, kargo, KDV gibi konular hafife alınmamalı. Bunların takibi en baştan doğru şekilde yapılmalı. Hazır programlara gözünüz kapalı güvenmeyin. Ticaretle uğraşıyorsanız en azından temel seviyede muhasebe bilginiz olsun.

Maliyetleri Nasıl Hesaplayalım?

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/hesap-www.startupteknoloji.com_.jpg
Maliyet Hesaplamaları

Kullandığınız platform, abonelikler, ek ücretlendirmeler, reklam giderleri derken birçok yerden masraf çıkabilir. Bunları dikkatlice incelemekte yarar vardır. Örneğin; ülkemizdeki ünlü e-ticaret sitesinden birini ele alalım: Bebek arabası kategorisi incelenirse; %18 KDV ve 15 TL kargo ücreti, ürün maliyeti 100 TL olan 200 TL’ lik bir satış bulunmakta. Buradan 30 TL komisyon, 8,15 TL KDV ödemesi ile 1,60 TL standart pazarlama gideri oluşacaktır.

Nasıl Güvenli Hissedeceğiz?

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/guvenli-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Güvenilir Hizmet

Günümüzde çoğu kişi güven hissi verdiği için pazaryerlerine yönelmiş durumda. Artık tüketiciler bir sorun olduğunda ya da iade yapacaklarında çözümün kolay olduğunu biliyorlar. Satıcılar da ödemelerin yapılacağından eminler. Süreç her iki taraf için kolay gibi görünüyor. Ama unutmayın ki satıcı kısmı tüketicilerin ki kadar basit ilerlemiyor. Ödemeler, kesintiler için düzenli kontrol şart.

Ne Zorluklarla Karşılaşacağız?

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/zorluklar-www.startupteknoloji.com_.jpg
Karşılaşılacak Zorluklar Neler?

Ürün tedariği de yabana atılmamalı. Marka ürünlerde satıcılar al-sat yapmaktansa kendi markalarını oluşturma eğiliminde olmalılar. Böylece Buybox rekabetini önleyebilirler. Kâr oranı yüksek ürünlerini satabilirler. Ancak şunu da hatırlatalım ki kendi markanızı  oluşturmak da al-sat yapmaya göre çok daha zorlu.

Ne Kazanıp Ne Kaybedeceğiz?

Avantajlar-Dezavantajlar

Avantajları için web sitesi ile hızlı bir şekilde tüketiciye ulaşabilirsiniz, diyebiliriz. Pazaryerleri yoğun trafiğe sahiptirler. İndirim kuponları, promosyon programları ile kullanıcıya güven sağlar. Böylece size de satış imkanı doğar.

Dezavantaj için ise misafir konumunda olmak, diyebiliriz. Komisyon oranları, kargo ücretleri ve diğer kesintileri pazaryeri belirliyor. Bu da pazaryerinin gücünü artırıyor.

 

 

 

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler