Epic Games CEO’su: “Birisi Apple’ı Durdurmalı”

Apple ve Google ile verdiği Fortnite savaşı süren Epic Games Yönetici Müdürü Tim Sweeney; birilierinin Apple’ı durdurma zamanının geldiğini düşünüyor.

Tekelcilik

Sweeney, Apple firmasının bir milyardan fazla kullanıcıyı tek bir mağazayı, yani App Store mağazasını ve tek bir ödeme sistemini kullanmaya zorladığını söylüyor. Aynı şekilde ona göre şirket baskıcı bazı kurallar uygulayarak kullanıcıları takip etme ve onları bazı haklardan mahrum bırakma konusunda da çekingen davranmıyor.

Bununla birlikte firmanın Güney Kore’de olduğu gibi işletim sistemi yöneticilerinin yeni ödeme sistemleri bulmalarını gerektiren kuralları görmezden geldiği de belirtiliyor. Epic Games kurucusu bu noktada ülke kongresinin çoğunluğu tarafından kabul edilen Google karşıtı kanunu için de Güney Kore yönetimine olumlu sözler sarf ederken; bu kural sayesinde iOS ve Android için uygulama yayınlayan geliştiricilerinin %30 komisyon ödemek zorunda kalmayacağının altı çiziliyor. Dolayısıyla üreticilerin App Store veya Play Store tarafından koyulan kurallara tamamen uyma zorundalıkları olmayacak.

Tek Mağaza

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/11/fortnite-www.startupteknoloji.com_.jpeg

Tim Sweeney bu konuda alternatif bir çözüm önerisi de getiriyor. Kendisine göre dünyanın şu anda bu alanda ihtiyacı olan şey bütün platformlarda çalışacak birleştirilmiş tek bir mağaza.

Zira mevcut olan farklı platformların konsollardan telefonlara, telefonlardan bilgisayarlara kadar bu kadar çeşitli olması; kendisine göre giderilmesi gereken bir sorun teşkil ediyor. Bunun için de “kullanıcıların tek bir mağazadan yazılım satın alabilmesine olanak tanıyan” ve sonrasında da herhangi bir donanım üzerinde işleyebilecek bir sistemle alakalı çalışmaların olduğu bildiriliyor.

Tim Sweeney’in bu ifadeleri Güney Kore medyasına yaptığı bir ziyarette verdiğini hatırlatalım. Dolayısıyla aynı zamanda Güney Kore tarafından alınan bu kararlar için neden bu kadar olumlu konuştuğu hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

Apple vs Epic

Bu sırada Apple ve Epic Games arasındaki dava ise hâlâ devam ediyor. Kısa bir süre önce yargıç Yvonne Gonzalez tarafından verilen yeni hükme göre Apple firmasının iOS mağazasında kendi sistemi hariç başka ödeme yöntemlerine de izin vermesi için tanınan zamana uyması bekleniyor.

Ancak yine de bu durum Fortnite oyununun iPhone cihazlarının dışında kaldığı gerçeğini değiştirmiyor. Hatta sevilen oyun yakın zamanda bu platforma dönecekmiş gibi durmuyor.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler