Bulut Teknolojisi Firması Vonage, İsveçli Ericsson’a 6,2 Milyar Dolara Satıldı

İsveç menşeili iletişim ve telekomünikasyon devi Ericsson, 5G altyapısını güçlendirmek adına yaptığı hamlelere bir yenisini daha ekledi ve bulut teknolojisi firması olan ABD menşeili Vonage’ı 6,2 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu.

Konu hakkınca Ericsson CEO’su Börje Ekholm tarafından gelen açıklamada; “Stratejimizin özü, teknoloji liderliği yoluyla lider mobil ağlar oluşturmaktır. Bu, kurumsal bir iş kurmak için temel sağlar. Vonage’ın satın alınması, bu stratejik önceliği sağlamanın bir sonraki adımıdır” ifadelerine yer verildi.

Ericsson’un tarihi boyunca yaptığı en büyük anlaşmalardan biri olan satın alım, firmanın Cradlepoint’i 1,1 milyar doları satın almasının ardından geldi. Cradlepoint’i satın almasının ardından firma, 4G veya 5G ağı üzerinden Nesnelerin İnternetini kullanarak cihazları birbirine bağlayabilen araçlara erişim sağlamıştı.

Ericsson, bulut teknolojisi firması Vonage’ı satın aldı

İsveç merkezli telekomünikasyon ve iletişim devi Ericsson, ABD’li bulut teknolojisi firması Vonage’ı 6.2 milyar dolarlık dev bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu. ABD merkezli Vonage, farklı yazılımların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olan Uygulama Programlama Arayüzleri (API) üretiyordu.

“700 Milyar Dolarlık Pazardan Bir Pay”

Ericsson CFO’su Carl Mellander Reuters’e verdiği demeçte; “Vonage’ın satın alınması şimdiye kadar kurumsal olarak inşa ettiklerimizi tamamlayıcı nitelikte, Cradlepoint satın alımı da kurumsal bir varlık oluşturmanın da en büyük basamaklarından biriydi” ifadelerini kullandı.

Yapılan hamlenin Börje Ekholm’un 2017’de CEO olarak ilan edilmesinin ardından şirketin geliştirilen yeni vizyonu doğrultusunda yapıldığı da belirtiliyor. Yılların markası olan Ericsson, 2017 yılından beri yeni bir yapılanmaya gidiyor ve yeni bir hedefleme ile yoluna devam ediyor.

Ericsson tarafından konu hakkında yapılan açıklamada da; “Yapılan satın alım, Ericsson’un kablosuz iletişim pazarında küresel olarak genişleme ve mevcut müşterilere 2030 yılına kadar 700 milyar dolarlık bir değere ulaşması beklenen bir pazarda artan bir pay sunma niyetini temel alıyor” ifadeleri kullanıldı.

“Heyecan Verici Fırsatlar Sunuyor”

Vonage’ın CEO’su olan Rory Read de satın alım işlemi ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Açıklama Ericsson’un resmi sitesinde de yayımlandı.

Rory Read açıklamasında; “Ericsson ve Vonage, uzun vadeli büyüme stratejisini hızlandırmak adına ortak bir tutkuya sahip. İnternetin, mobilitenin, bulut teknolojisinin ve güçlü 5G ağlarının giderek yakınlaşması, dijital dönüşümü ve akıllı iletişim dalgasını güçlendiriyor ve bu da işletmelerin çalışma biçiminde radikal bir değişime yol açıyor. İki şirketin birleşimi, müşteriler, ortaklar, geliştiriciler ve ekip üyeleri için bu sonraki dalgayı yakalamaları için heyecan verici fırsatlar sunuyor” ifadelerini kullanırken:

“Ericsson’a katılmanın hissedarlarımızın çıkarları için en iyisi olduğuna inanıyoruz ve Vonage’ın iş bulut iletişimindeki lider konumunun, yenilikçi ürün portföyümüzün ve seçkin ekibimizin bir kanıtı olduğuna inanıyoruz” diye de ekledi.

Satın alım işleminin tamamlanmasının ise, Vonage hissedarlarının onayına, düzenleyici onaylara ve diğer şartlara tabi olması açısından 2022 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Bu tarz diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Mustafa Emircan Yaman
İstanbul Üniversitesi İktisat 3. sınıf öğrencisiyim. Kalemim fena değildir bir de güzel hikayeler anlatırım 🙂

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler