Desk360 1200 Kurumsal Müşteriye Ulaştı

Aylık 25 milyon WhatsApp mesajına aracılık eden Desk360, şimdi ise işletmelere açılıyor ve yıl sonuna kadar 1000 çözüm ortağını platforma kazandırmayı hedefliyor. Desk360, 2020 yılındaki lansmandan bu yana 1200 kurumsal kullanıcıya hizmet verdi. 15 milyonun üstünde de ticket sayısına ulaştı.

Desk360, WhatsApp Mesaj Trafiğine Aracılık Ediyor

Şirketin paylaştığı bilgilere göre Desk360, aylık 25 milyon WhatsApp mesajı trafiğine aracılık ediyor. Şimdiyse artık işletmelere açılıyor. Bu yılın sonuna kadar da 1000 çözüm ortağını platforma kazandırmayı hedefliyor. E-posta, canlı destek, sosyal medya, uygulama içi mesajlaşma ve uygulama mağazaları gibi 10’dan fazla kanala entegre olabilen müşteri iletişim platformu Desk360’ın şimdi de dünyada sayılı şirkete verilen “WhatsApp İşletme Çözüm Sağlayıcısı” unvanını aldığını hatırlatalım.

Şirketin Ürün Yöneticisi Sibel Yüksel, Desk360 için geliştirmeye başladıkları ilk günden bu yana, tüm teknolojik altyapıyı kendilerinin sağladığını söylüyor. Facebook Shopify, App Store, Google Play Store gibi sağlayıcılara üçüncü parti şirketlere ihtiyaç duymadan doğrudan entegre olabildiklerini de sözlerine ekliyor. Böylelikle Desk360, müşteri verilerini üçüncü bir platformla paylaşmadan işletmelerin KVKK uyumluluğu noktasındaki ihtiyaçlarını karşılamış oluyor.

WhatsApp Business API entegrasyonu

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/logo-www.startupteknoloji.com_-5.png
WhatsApp-Startupteknoloji

WhatsApp ile yapılan iş birliği ile işletme hesaplarının tüm müşteri verileri korunacak ve tek bir platform üzerinden yönetilecek. WhatsApp Business API entegrasyonu ile özellikle e-ticaret siteleri, havayolu şirketleri, bankacılık, finans sektörü ve hastane gibi kurumlar, müşterilerine WhatsApp üzerinden daha kolay ulaşarak kapsamlı bir müşteri desteği verecek. Ayrıca müşteriler de satış, randevu, rezervasyon gibi işlemleri doğrudan WhatsApp üzerinden mesajlaşarak saniyeler içerisinde tamamlayabilecek.

Desk360’ın WhatsApp Business API hizmetiyle özellikle e-ticaret sektörünün diyalog bazlı ticaret ihtiyacını karşılayacaklarını dile getiren Sibel Yüksel, Desk360’ın WhatsApp üzerinden sadece müşteri desteği hizmeti vermekle kalmayacağını, aynı zamanda işletmelerin müşterilerle diyalog kurarak satışlarını artırmalarına da olanak sağlayacağını belirtiyor.

Artık marka temsilcileri satın alma aşamalarında adeta müşterilerinin yanındaymış gibi ürün seçme, sipariş oluşturma, ödeme yapma gibi tüm süreçleri doğrudan WhatsApp üzerinden yönetebilecek.

Desk360’ın web sitesine doğrudan gidebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler