Digital Onboarding (Uzaktan Müşteri Edinimi) Nedir?

Dijital dönüşümü yaşadığımız günümüzde işletmeler “uzaktan müşteri edinimi” sayesinde; hem garantili, güvenli hem de hızlı ve basit çözümler sunuyor.

Dijital Onboarding ile bir işletme ya da kuruluş, daha kolay müşteri kazanabilir. İşletmenin müşteri kazanması için birtakım işlemlerin gerçekleşmesi gerekiyor.  Müşteri, o işlemleri şubeye gitmeden dijital platformlarla kolayca yerine getirir. Bu durum hem müşteri hem de kurum açısından büyük kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Kurumların tasarruf sağlaması açısından bu yöntemin avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Birçok masrafı kurumlar dijital çözümlerle bertaraf edebilir. Ticari bazda incelediğimizde özellikle kurumlar varlıklarını kanıtlarken birtakım gelişmelere entegre olmaları gerekiyor.  Bu entegre olayını kolaylaştıran sistem, Digital Onboarding olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital Onboarding Güvenli mi?

https://startupteknoloji.com/
Digital Onboarding-Startup Teknoloji

Halihazırdaki maliyetlerin düşürülmesi noktasında, Dijital Onboarding önemli rol oynuyor. Özellikle kurumların, işletmelerin aldığı tedbir olarak da adlandırmak mümkündür. Kurumların mevcut durumunun korunması ve risklerin ortadan kaldırılması noktasında bu sistemin önemli görevleri vardır. Dünyayla entegre edilen Digital Onboarding’ten yararlanmak ön büyük ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Yoksuzluk, kara paranın aklanması, terör faaliyetlerini destekleme gibi pek çok amacın önüne geçilmesi noktasında sistem çok önemlidir. Sistem yatırımcı güvenliğinin sağlanması hususunda da önemli bir rol oynuyor. Digital Onboarding’in genel amacından bir tanesi; finansman sağlayıcılarının itibar sağlaması olduğunu belirtebiliriz. Aynı zamanda finansal sağlayıcılar kendilerini koruma noktasında da önemli yere sahiplerdir.

Dijital Onboarding Ne İşe Yarıyor?

Digital Onboarding, uzaktan müşteri sağlama noktasında görevli sistemdir. Global anlamda gerçekleşen tüm işlemlerin güvenlik çerçevesine göre olması, uzaktan müşteri edinimi olarak lanse edilebilir. Türkiye’de kısa süre önce finansal kurumları ilgilendiren birtakım kanun ve yönetmelikler düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler sayesinde finansal kuruluşlar, müşterilerine uzaktan erişme imkânı vermişlerdir. Kısa zamanda hem tasarruf hem de müşterilerine uzaktan erişme imkânı sunan finansal kuruluşları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bankalar
  • Ticari ortaklıklar
  • Dijital para

Dijital ortamın sebep olabileceği; yolsuzluk, dolandırıcılık gibi bazı olumsuz durumlarla beraber kimlik doğrulama kapsamında açıklık oluşmuştur. O açıklığın kapanması için farklı farklı ithal araçlar geliştirilmiştir. O geliştirilen araçların doğrultusunda risklerin ortadan kaldırıldığını söyleyebiliriz. Özellikle “know your customer” adlı sistemle birlikte müşterilerle ilgili %100 net ve doğru bilgilere ulaşmak mümkündür.

Dijital Onboarding Çeşitleri Nelerdir?

https://startupteknoloji.com/
Dijital Onboarding Çeşitleri Nelerdir?- Startup Teknoloji

Dijital Onboarding çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

Dijital Yerleştirme

Online, çevrimiçi ya da uzaktan diye adlandırabileceğimiz sistem olarak, dijital yerleştirme karşımıza çıkıyor. Bu sistemde süreç çok hızlıdır, müşteriler istemezlerse kuruma gitmeden de hizmet alabiliyorlar. Kurumlar ve müşteriler açısından garantiliği ve güvenli sistem olduğu söylenebilir.

Yerinde Onboarding

Bu Onboarding çeşidi gelenekseldir. Müşteri kurumun ofisine gidip; kimlik belgesini ibraz ettirir.

Yarı Yerinde Yerleştirme

Kurumlar tarafından müşterilere evde doldurmaları dijital belgeler sunulur. Müşteriler belgeleri doldurduktan sonra bizzat gidip kuruma onları teslim ederler.

Digital Onboarding nedir sorusunu yazımızda kısaca yanıtlamaya çalıştık. Sizlerde konuyla ilgili görüşlerinizi yorumla belirtebilirsiniz.

 

 

Ayşin Demirer
Merhaba ben Ayşin. Okumayı, araştırmayı ve yazmayı seven biri olarak sizlerin karşısındayım.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler