Dijital Terapi Girişimi ieso, 53 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İngiltere merkezli dijital terapi şirketi ieso, Salı günü 53 milyon dolarlık B Serisi turu duyurdu. Tur, şirketin ihtiyaç duyduğu daha sezgisel otonom metin terapisi yaratmak için kullanılacak.

Başka bir deyişle, Covid-19 pandemi sürecinde devam eden terapilerin online’a geçmesi veya bu dönemde ortaya çıkan ihtiyaçlar için yeni süreçlerin bu şekilde başlamasına neden oldu.

Pandemi ile Birlikte İlgi Arttı

Dijital Terapi Girişimi ieso, 53 Milyon Dolar Yatırım Aldı Startupteknolojii

Ieso yaklaşık 10 yıldır piyasada ve Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi aracılığıyla metin terapi hizmeti sunuyor. CEO Nigel Pitchford verdiği röportajda, şirket şimdiye kadar yaklaşık 80.000 hasta için metin tabanlı terapi sağladı. 6.000 kişi aktif olarak terapiye devam ediyor, dedi. Bu şimdiye kadar toplam 460.000 saatlik terapi hizmeti demek.

En son finansman turu, Sony Innovation Fund’ın katılımıyla Morningside tarafından yönetildi. Ayrıca mevcut yatırımcılar IP Group, Molten Ventures ve Ananda Impact Ventures’ı da içeriyordu. Sonuç olarak, ieso kendini insan temelli bir terapist sisteminden, ölçeği büyütülmüş bir otonom sisteme götürmek istiyor. Yapay zeka tabanlı sohbet terapisi fikri buradan geliyor.

Ieso’nun “haksız avantajı”, Pitchford’un “bakım transkriptleri” olarak adlandırdığı, hastalar ve terapistler arasındaki 10 yıllık gerçek hayattaki metin tabanlı konuşmalara dayanıyor. Bu veri seti, şirketin bu transkriptlerle birlikte topladığı hastaların klinik sonuçlarına ilişkin gerçek zamanlı verilerle eşleştirecek.

Morningside’ın yatırım ortağı Stephen Bruso, “Ieso, metin terapisi veri seti ile uzayda gördüğüm en etkileyici veri varlıklarından birini oluşturdu” dedi. Veri seti, ieso’nun bir yatırımcı olarak en çekici bulduğu yönlerinden biri ve buna “benzeri görülmemiş” olduğuna inanıyor.

Diğer Terapi Hizmetlerinden Daha İyi Sonuçlar Verdi

Diğer araştırmalar, danışanların terapistlerinin onları anladığını hissettiklerinde daha iyi sonuçlara sahip olduklarını öne sürmesine rağmen, belki de sezgisel olarak, makale terapatik empatinin hasta sonuçlarıyla olumsuz bir şekilde ilişkili olduğunu buldu. Blackwell, empati bulgusunu, empatinin diğer terapatik tekniklerle birlikte kullanılması gerektiğine dair kanıt olarak yorumladı.

Sonuç olarak, Pitchford bu veri setini ve bu JAMA makalesinde yürütülen türdeki analizleri, yapay zeka tabanlı terapistlerin nasıl eğitileceği ve kişiselleştirileceği konusunda bir yol haritası olarak görüyor. “Aslında, en iyi terapistlerin çok yüksek bir ölçekte ne yaptığını araştırıyoruz ve sonra bunu yeniden yapılandırıyoruz, böylece insan psikoterapisi sunumuna erişemeyen insanlara ulaşabilir, ki bu tüm dünyada büyük bir sorundur. ”dedi.

3. Çeyrek Silicon Valley Bank Trend raporuna göre, zihinsel sağlık girişimlerine yönelik finansmanın 2021’de 3 milyar doları aşması bekleniyor. Bu, şu anda geleneksel terapiyle ilgili sorunlara odaklanan birçok zihin olduğu anlamına geliyor. Bruso, ieso’yu en azından kendi veri setlerini kullanarak gerçek dünyadaki sağlık sonuçlarına işaret edebilen birkaç akıl sağlığı şirketinden biri olarak görüyor.

“Ieso’nun gerçek dünya verileri üzerine kurulu dijital ürünleri ile bu ürünleri 1. günden itibaren sonuç verileri üretmek için mevcut kullanıcı tabanlarında deneme yetenekleri arasında benzersiz bir sinerji olduğuna inanıyoruz” dedi. “Günün sonunda, uzayda kalıcı olacak ürünler, hem bireysel sağlık hem de toplumsal sonuçlar üzerinde ölçülebilir bir etki gösterebilen ürünler olacak.”

Blackwell ayrıca bu alanın ne kadar dolu olduğunun da farkında aslında bunu tüketiciler için bir sorun olarak görüyor. Bu uygulamalar, ieso’nun liderlik figürleri, genellikle kendi kendine yardım, farkındalık veya ciddi olmayan zihinsel sağlık teşhisi olan hastalar için tasarlanmıştır. Ieso, ileri düzeyde olmayan zihinsel sağlık sorunları olan insanları tedavi edebilse de, şirket ayrıca orta ila şiddetli teşhislere odaklanıyor. Onun sözleriyle “sağlıklı yaşam çözümü” değildir ve daha yoğun bakım gerektirebilecek gruplar tarafından kullanılabilir.

Bu odaklanma, kendine zarar verme önlemlerinin özellikle güçlü olması gerektiği anlamına gelir. Blackwell, şirketin, Birleşik Krallık’taki en büyük ruh sağlığı sağlayıcılarından biri olarak 10 yıl boyunca geliştirilmiş insan temelli terapi modeli için risk yükseltme protokolleri bulunduğunu söylüyor. Şirket, bu programları otonom terapiye dahil etmeyi planlıyor.

 

Ferhat Can Koyuncu
26 yaşındayım. Dumlupınar Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdim. Video oyunlarının hastasıyım. Genelde kripto para ve video oyunları hakkında yazıyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler