Dinçer Lojistik Demo Day’in Kazananları Belli Oldu

Dinçer Lojistik tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve “Lojistiğin geleceğinde rota yeniden oluşturuluyor” yaklaşımıyla yola çıkan ve yerli startupları bir araya getiren Dinçer Lojistik Demo Day 16 Kasım’da final oturumunu yaptı ve Demo Day’in kazananları belli oldu. Otonom robot teknolojisiyle pek çok sektörün mobilite sorunlarını çözen Advoard Robotics yarışmada birinci olurken scooter ve e-mobilite alanlarında anahtar teslim şeklinde bir iş modeline sahip olan Hergele Mobility ikinci, e-ihracat ve navlun süreçlerini dijitalleştirerek kolaylaştıran Navlungo Lojistik de üçüncü sırayı aldı.

Dinçer Lojistik tarafından yerli starupları ekosisteme kazandırmak amacıyla düzenlenen Demo Day’in final oturumunda 12 ayrı iş fikri birbiriyle yarıştı. Pek çok ayrı sektörden gelen iş fikirleri, jürinin huzurunda sunum ve soru cevap etaplarını tamamladı.

Oylamayı yapan jüri ise sektörden pek çok tecrübeli isimden oluşuyordu. Jüride yer alanlar: Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Getir10 CEO’su Hatice Evren, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Fark Labs Kurucusu Ahu Serter, Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan, N11.com Yönetim Kurulu Danışmanı Hakan Kırımlı, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın ve Dinçer Lojistik firmasının üst düzey yöneticilerinden oluşuyordu.

Dinçer Lojistik Demo Day’in Kazananları Belli Oldu

“Startuplar Ülkemizin Geleceğinde Önemli Rol Oynayacak”

Dinçer Lojistik Demo Day’in final oturumunda söz alan Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, konuşmasında:

“Bu sene ilk defa Demo Day düzenliyoruz, heyecanımız çok yüksek ve umarım heyecanımızı hiç kaybetmeyiz. Pandeminin de etkisiyle çok hızlı ve fazla değişim yaşıyoruz. Dijitalleşme konusunda birçok hazırlık zaten yapılmıştı. Fakat rekabet açısından önemi daha iyi anlaşıldı. Tüketici açısından dijitalleşmeye yönelik, hizmet kalitesine yönelik, şeffaflaşmaya yönelik taleplerin çok fazla arttığı bir dönemden bahsediyoruz. Doğal olarak lojistiğin de bu dönemde kendini yenilemesi, hizmet verdiği alanlarda yeni yaklaşımlar benimsemesi bir kat daha önemli hale geldi. ‘Lojistiğin geleceğinde rota yeniden oluşturuluyor’ lafını çok kullanıyoruz. ‘Rota oluşturmak’ sektörde fazlasıyla kullanılan bir terminoloji. Teknolojiyi merkezine alan, çok saygı duyduğum, çevik, yenilikçi fikirlere sahip start-up’lar ülkemizin geleceğinde önemli rol oynayacak. Yani, ülkemizin geleceği ile ilgili, dünya rekabetinde bulunduğu pozisyonu netleştirmesini ve güçlendirmesini sağlayacaklar” ifadelerine yer verdi.

Lojistik sektörünün de hak ettiği noktaya yeni ulaşmış olduğunu belirten Dinçer ayrıca:

“Muhakkak ki yaptığımız dijitalleşme atılımları, yapacağımız yatırımlar çok önemli ama bunu tek başımıza yapamayız. Bu aslında bir ‘ekosistem yönetimi’   Buradaki en kıymetli süreç, bu ekosistemde start-up’larla beraber hareket etmek… Geçen sene itibariyle Dinçer Lojistik olarak çok önemli bir stratejik adım attık ve lojistik sektörüyle ilgili start-up’lara yatırım yapma kararı aldık. Şu ana kadar da 2 yatırımımız bulunuyor. Devam da edecek” diye de ekledi.

Kazanan Takımlar

Dinçer Lojistik Demo Day’in kazananları Advoard Robotics, Hergele ve Navlungo

Dinçer Lojistik Demo Day’de birinci olan iş fikri otonom robot teknolojisi ile firmaların mobilite sorununu çözen Advoard Robotics oldu. Birinci olan Advoard Robotics 25 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Final oturumunda ikinci olan iş fikri ise Burgay Çağlar’ın fikri olan Hergele oldu. Hergele, kendi araç paylaşım platformunu kurmayı amaçlayan girişimcilere, Çağlar’ın kendi tasarımı olan e-scooter ve e-mobilite yazılım hizmetleri sağlıyor. Teslim edilen e-scooter araçları ve e-mobilite yazılım desteğiyle birlikte girişimciye resmen anahtar teslim bir iş modeli sunuluyor. Hergele bu iş fikriyle birlikte ikinci olarak 15 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Üçüncü olan iş fikri ise kargo ve navlun satın alımı süreçlerini dijitalleştirerek online ortama taşıyan Navlungo oldu. Sunduğu hizmetlerle zaman ve maliyet tasarrufu konusunda önemli avantajlara sahip olan Navlungo ve geliştiricisi İsa Korkmaz, iş fikriyle yarışmada üçüncü olarak 10 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Bu tarz diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mustafa Emircan Yaman
İstanbul Üniversitesi İktisat 3. sınıf öğrencisiyim. Kalemim fena değildir bir de güzel hikayeler anlatırım 🙂

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler