Dünyanın En Popüler Emojisine Yakından Bir Bakış

İnternetle beraber insanlar arasındaki etkileşim farklı bir boyut kazandı. Mesafeleri ortadan kaldıran bu yeni dünyada iletişim kurmanın farklı yolları keşfedildi. Emojiler, tüm dünyada ortam anlama sahip ikonlar haline geldi. En popüler emoji ise insanların düşüncelerini özetliyor! Peki dünyanın en popüler emojisi nedir?

Emojilerin Geçmişindeki Tebessüm

dunyanin-en-populer-emojisi-ilk-startupteknoloji.com-jpg

Emojilerin geçmişi 1999 yılına dayanıyor. İlk emojiyi tasarlayan kişi anime ve manga kültürüyle büyümüş Shigetaka Kurita adlı bir sanatçı. Kurita’nın yarattığı emojiler 12 x 12 piksel boyutlarında ve aslında bir telefon şirketine yapılmış. Japonya’da başlayan emoji akımı çok geçmeden ülkede hızla yaygınlaştığında artık insanlar kelimelerin yanı sıra emojilerle konuşmaya başlamış. Dili aşan, çizimlerle duygu ve düşünceleri iletmeye yarayan bu yeni iletişim yöntemi öyle çok sevilmiş ki Japonya’dan sonra tüm dünyaya yayılmış.

Peki Neden Emoji?

Emoji kelimesi Japon alfabesinde resim ve karakter kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Yani açılımına “resimli karakter” diyebiliriz. Bu kelimenin kökeninde “emoticon” adlı benzer bir kavram daha bulunuyor. İngilizcede “emoticon” ve “icon” kelimelerinin birleşimi “duygu” ve “ikon” olarak karşımıza çıkıyor. Yani duyguları noktalama işaretleriyle anlatmak. En meşhur emoticon ise  “:-)” olarak ifade edilen bu yan durmuş gülümseyen surat! Dünyanın en popüler emojisi için ilk adımlardan birisi de bu oluyor.

Onu Kullanan İlk Kişi Bir Nükleer Bilimci

Yan duran emoticonları daha iyi algılayabilmek için başınızı çevirerek bakmanız gerekiyor. Fakat Japonlar bu soruna da bir çözüm bularak 1980’lerde Kaomoji adlı yeni bir emoticon türü geliştiriyor. Bu emoticonlar ASCII karakterleri kullanılarak oluşturuluyor. Rivayetlere göre dünyadaki ilk emoticonu Japon asıllı bir nükleer bilimci kullanıyor. Kullandığı ilk emoticon ise  “(~_~)” oluyor.

İlk emoticondan sonra hızla yeni ikonlar üretilmiş. Bunlar arasında en çok kullanılan kaomoji bir gülümseyen surat olan “(^O^)” olmuş. Bu kaomojinin anlamı “usta koala gülüyor” olarak açıklanmış.

Emoticon’un Geçmişine Yolculuk!

Şimdi sizinle dünyanın en popüler emojisinin biraz daha geçmişine gidelim!

İlk gülümseyen yüz emoticonu aslında bundan 159 yıl önce, 1862’de The New York Times gazatesinde başkan A. Lincoln’ün yayınlanan konuşmasının içerisinde kullanılmış. Gülümseyen emoticon tam olarak konuşmanın “alkışlar ve gülüşmeler” yazan yerinin sonunda “;)” olarak yer alıyor.

Gazetedeki emoticonun ardından bu sefer 1881 yılında Puck adlı bir mizah dergisi kendi emoticon tasarımlarını yayınlıyor. Bu emoticonlar 4 farklı duyguyu ifade eden 4 emoticon tasarımından oluşuyor.

İnternet Ortamının Jest ve Mimikleri!

dunyanin-en-populer-emojisi-startupteknoloji.com-jpg

Son yıllarda insanların yüz yüze yerine internet ortamında sohbet etmeyi tercih ettiği görülüyor.  Özellikle de gençler çeşitli mesajlaşma uygulamaları sayesinde dünya çapında hızlı ve geniş bir iletişim ağına sahip. Kurulan iletişime emojiler sıklıkla eşlik ediyor. Öyle ki klavyesi bulunmayan, yalnızca emojiler ile iletişim kurulan uygulamalar bile mevcut!

Emojilerin yalnızca sosyal medya ile bağlantısı yok. Artık klasik kültürün de emojilerde bir karşılığı var! Örneğin, Moby Dick romanın her bir cümlesinin emojilerle anlatıldığı versiyonunu daha önce hiç duymuş muydunuz?

Emoji dünyası giderek ilginçleşmeye devam ederken kullanıcı sayısı da aynı şekilde artmaya devam ediyor. Psikologlar ise bu yeni iletişim yöntemiyle alakalı çeşitli araştırmalar yapıyor. Albert Mehrabian adlı psikolog, emoji kullanımının neden arttığını incelediğinde, insanların iletişim sırasında ne söylendiğinden çok nasıl söylendiğine ve söyleyen kişinin o anda nasıl göründüğüne dikkat ettiğini vurguluyor. Bu da internet ortamında insanların ihtiyaç duyduğu jest ve mimikleri emojilerle sağladığını gösteriyor.

Dünyadaki Herkes Gülümsüyor!

dunyanin-en-populer-emojisi-gulen-yuz-startupteknoloji.com-jpg

Peki dünyanın en popüler emojisi nedir? Geçmişe bir göz attığımızda birçok gülümseyen emoji ile karşılaşıyoruz. Bu durum günümüzde de devam ediyor. Evet, insanların internet ortamında en fazla gülümseme emojisi kullanıyor. En çok kullanın emoji “gülerken gözünden yaş gelmek” anlamına gelen gözlerinden yaşlar akan bir gülümseme emojisi! Bu emoji yaklaşık 30 yaşında. Henüz klavyelerde bu emojiyi direkt olarak oluşturabileceğim herhangi bir tuş yok ama kendisi tüm dünyanın en sevdiği duygu gösterme aracı!

Dünyanın en çok kullandığı emojilerin neler olduğunu merak ediyorsanız EmojiTracker adlı web sitesinden Twitter’da atılan tüm emojileri anlık olarak görebilirsiniz! Beş yıl önce ilk üçte; gülümseyen emoji, kırmızı kalp ve iskambilde kupa anlamına gelen bir başka kalp emojisi vardı. Günümüzde üçüncü sırada ağlayan emoji yer alıyor.

Ne dersiniz, dünya beş yıl öncesine kıyasla daha mı mutsuz? İlk sıradaki gülümseyen emojiyi de hesaba katarsak insanların kafasının epey karışık olduğunu söylemek mümkün!

Emojilerin Klavyelerde Olduğu Bir Gelecek

dunyanin-en-populer-emojisi-klavye-startupteknoloji.com-jpg

Her şeye rağmen emojiler evrensel bir iletişim aracı. Henüz klavyelerde yer edinememiş olsa da belki gelecekte bilgisayarımızdan tek bir tuşla gülümseyen emoji atabileceğiz! Belki de o gün geldiğinde emojiler resmi bir evrensel dil olacak.

Sizin en çok kullandığınız emoji nedir?

Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler