Earlybird’in Yeni UNI-X Fonu 75 Milyon Euro Büyüklüğünde

Merkezi Berlin’de olan Earlybird, daha çok Avrupa’daki üniversitelerde yapılan teknoloji girişimlerinin yatırımlarına destek olacak yeni fonunu açıkladı. Earlybird UNI-X fonu, 75 milyon Euro büyüklüğünde.

Merkezi Avrupa’da bulunan teknoloji şirketlerine yatırımlarını yapan şirket, Şubat ayında 242 milyon dolarlık Digital East Fund ile kendini göstermişti. Earlybird, bu fonla Orta-Doğu, Baltık ülkeleri, Türkiye ve Avrupa’da bulunan teknoloji girişimlerine yatırım yaparak özellikle A serisi ve tohum yatırım turlarına katılmıştı.

Earlybird    Startupteknoloji.com

UNI-X, tohum öncesi ve erken tohum yatırımlarını, bilhassa üniversitelerin yan yatırımlarını hedefliyor ve ortalama 50 bin öğrenciye yönelik olan 45 profesörden oluşan bir ağ tarafından destekleniyor.

Fon ile üniversite laboratuvarlarını aşamayan yani pek destek görmeyen girişimlere destek olmak amaçlanıyor. Elimizdeki verilere göre Avrupa üniversiteleri ortaya çıkan fikirlerini sadece yarısını hayata geçirme şansı buluyor. Earlybird, UNI-X sayesinde bu problemi çözmek istiyor.

UNI-X ekibi, Stephan Rauscher, Michael Hoeck, Dr. Frédéric du Bois-Reymond ve Johannes Triebs’den oluşuyor. RWTH Aachen Üniversitesi’nden Profesör Achim Kampker gözlemci olarak, Natalia Ahmadian ise Girişim Ortağı görevinde çalışıyor.

Dr. Frédéric du Bois-Reymond, üniversitelerde gelişen teknolojilerin ardından bu fikirleri ticarileştirmek için doğru zihniyetin eksik olduğunu; bu tür girişimlerin ya ABD’de ya da Çin’de hayata geçirildiğini söylüyor. Bois-Reymond, yeni Earlybird UNI-X fonuyla bu konsepti Avrupa çapında ölçeklendirebileceklerini ve daha fazla üniversite yardımcı olabileceklerini söylüyor.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler