Elon Musk: Bir Yıl İçerisinde İnsan Beynine İmplant Yapabileceğiz

Dijital Çağın altın adamı ve milyarder Elon Musk’tan yine gündemi sarsan bir açıklama geldi. Podcast yayıncısı Joe Rogan ile bir araya gelen Elon Musk bir yıl içerisinde insan beynine implant yapabileceklerini söyledi.

Joe Rogan ile bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri bir araya gelişte Elon Musk ile konuşulan konu yapay zekanın geleceği ve insan-makine ortak yaşamı idi. Yani teknik tabiri ile simbiyoz.

Proje, beyin dalgalarının uyarılması odaklı bir çalışma. Aynı zamanda Elon Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink girişimi. Çok yakında da ekip insanlar üzerinde testlere başlayacak. Proje mimarı Musk, Rogan’a yaptığı açıklamada; ‘’İnsanlar ile test edilmemiş bir insan çalışmasının doğruluğundan bahsedemeyiz. Ancak bu böyle sürmez. Sanıyorum bir yıla kalmadan proje insanlar üzerinde test edilecek’’ dedi.

Beyin ve Bilgisayar Arayüzü Çalışması ile Başladı

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/Beyin-Ve-Bilgisayar-Arayuzu.jpg
Beyin Ve Bilgisayar Arayüzü www.startupteknoloji.com

Neuralink ve öncüsü Elon Musk’ın bu projesinin ilk adımları Şubat ayında, beyin ve bilgisayar arayüzü çalışması ile atıldı. Zaten o proje gündeme geldiğinde Musk’’ bu henüz başlangıç, biz işin harika bir versiyonu üzerinde çalışıyoruz’’ diyerek bu projenin gelişi hakkında sinyal vermişti.

Bu açıklamaların ardından 2019 yılının son çeyreğinde Neuralink, proje deneklerinin kafatasları üzerinde küçük boyutlarda delikler açarak beyin içerisine esnek elektrot iğneler yerleştirebileceğini duyurdu.  Çapı 25 mm olan bu elektrotların beyine yerleştirilmesi için kafatasından çok küçük bir yerin belirlenmesinin yeterli olacağı söylendi.

Üstelik Elon Musk’a göre bu projede, uygulama anında vücudun bu olaya en küçük bir tepkimesi olmayacak, beden bunu hemen kabul edecek. Ön yargıların da aksine en küçük bir tehlikesi olmayacak.

Ayrıca Musk, günümüzde implant uygulamasının, yapay kalça kemiği, kalp ritim ölçerler (holter), epilepsi krizleri, derin beyin uyarımları gibi durumlarda risk olmadan yapıldığını belirtti.  Kendisine göre vücudun neyi kabul edip neyi kabul etmeyeceği günümüzde zaten belli.

‘’Televizyona Vurmak Gibi’’

Neuralink’in dahi çocuğu Musk, beyine şok veren sinirsel uyarıcı cihazın çalışma şekli televizyona vurmak gibi bir his. Elbette ilk duyumda kulağa hoş gelmeyen bir tabir olsa da projenin amacı beynin işleyişini iyileştirmektir. Buna bağlı olarak bu yöntem başarılı olma durumunda Alzheimer hastaları unuttukları anıları bu sinyaller ile hatırlayabilecekler.

Joe Regan ile yaptığı konuşmada Musk çalışmaların henüz çok başında olduklarını belirtti. Kendi tabiriyle proje daha emekleme aşamasında. Ancak planladıkları gibi süreci işletebilirlerse bir yıl içerisinde insan beynine implant yapabileceklerini yineledi. Bunun da insan testlerine yakında başlayacaklarını da ekledi.

Yapacakları bu proje ile Dünya tıp sektöründe yeni bir süreci başlatmayı da hedefleyen Elon Musk, bunu bir insan üzerinde deneyip hasar görmüş kısımları iyileştirebileceklerini de söyledi.

‘’Bükemediğin Bileği Öpeceksin’’

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/Bukemedigin-Bilegi-Opeceksin.webp
Elon Musk www.startupteknoloji.com

Bu yıl Elon Musk ile Podcast ortamında ikinci kez bir araya gelen Joe Rogan; ‘’Uzak bir gelecekte de olsa makineler ile tek vücut olabilme ihtimalimiz nedir?’’ sorusunu yöneltti. Bu soru karşısınca Musk; ‘’ Bunun için bir hayli çalışmamız gerek. Hala yapay zekanın çok gerisindeyiz. Boşa kürek çekmenin bir anlamı yok. Bükemediğin bileği öpeceksin’’ dedi.

Elon Musk şu anki dünya teknolojisine de ilginç bir yaklaşım yapıyor. Kendisine göre hepimiz günümüzde yarı insan yarı robotuz. Her nereye gitsek laptoplarımızı yanımızda götürüyor, akıllı telefonumuz veya akıllı cihazlarımızı unutunca kolumuz kanadımız kırılmış gibi hissediyoruz.

Neuralink ve Musk, geleceği her sektörde şekillendirmeye devam ediyor. Uzaydan dünyaya, teknolojiden sağlığa her alanda yeni girişimler olmaya elbette devam edecek. Bu noktada bilim ve teknolojide kat edilen yolun insan odaklı olması ve fayda içermesi tek temennimiz. Bakalım uzak olmayan ve yakın gelecek bize neler gösterecek.

Emre Kiraz
02.09.1986 Sinop. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Elektrik - Elektronik Bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Böülümünde ikinci lisans eğitimine devam etmekte. Sinop'ta Tiyatro Antre adında bir tiyatronun kurucusu yönetmeni ve yazarı. Kültür Bakanlığı telif ve tescilli dördü çocuk oyunu olmak üzere toplamda on üç adet tiyatro eserinin yazarı. Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı dahil olma üzere çeşitli hibe fonlarına proje yazmış, koordine etmiş ve yürütmüş, bu alanda 6 yıl tecrübeli eski bir proje uzmanı. Şimdilerde StartUp Teknoloji ailesinin bir yazarı

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler