Elon Musk’ın Ucuz ve Hızlı İnternet Projesi: Starlink

21. yüzyılın başından bu yana, internet kullanımı her geçen gün katlanarak artmakta. Talebin yükselmesi ile birlikte internet sağlayıcılarının sayısında da artış görülmekte. Fakat mevcut internet ağlarının yapım maliyetinin çok yüksek olması ve toplam maliyeti düzenli olarak arttıran tamir ve yenileme masrafları, internet sağlayıcılarının işini güçleştiriyor. Bu soruna çözüm olarak Elon Musk’ın Starlink projesi, tüm dünyaya ucuz interneti vaat ediyor.

SpaceX’in Starlink Uyduları

starlink uydusu

Bilindiği gibi yeryüzünde bulunan internet bağlantılarının çok büyük bir bölümü yer altında veya okyanus derinliklerinde bulunuyor. İnternet ağları, kıtalar arası bağlantıyı oluşturuyor. Bağlantıyı oluşturan fiber kablolar zamanla çeşitli etkenlerden dolayı tahrip olabiliyor.

Kablolarda yaşanan aksaklıklar internet bağlantılarının kopmasına neden oluyor. Gemiler veya köpek balıkları gibi vahşi canlıların kablolara zarar verdiği durumlarda, internet sağlayıcılarının masrafları olması gerektiğinden de fazla hale geliyor. Artan maliyetler, internet sağlayıcılarının kullanıcılarına sunduğu fiyatların da artmasına sebep oluyor.  Bu döngü, hem sağlayıcılar için hem de kullanıcılar için olumsuz bir internet ortamı yaratıyor.

Elon Musk’ın Starlink projesi, internet kullanıcılarına ucuz bir alternatif olma amacıyla yola çıktı. Bu proje, Amerikan uzay şirketi SpaceX’in inşa etmiş olduğu uydu takımyıldızı olarak da biliniyor. Starlink özetle, internet hizmetini uydu aracılığı ile doğrudan veren bir sistemdir.

Bu girişim, Dünya üzerinde yaklaşık 550 km mesafe içerisine konumlandırılmış mini uydular ile oluşturuluyor. Adeta dünyayı saran bu ağ ile hızlı ve düşük gecikmeye sahip internet hizmeti sağlanıyor. Starlink’i diğer uydu sistemlerinden ayıran en büyük özelliği, bu uydu ağının birbirine entegre şekilde çalışmasıdır.

Ucuz ve Hızlı İnternet İçin Binlerce Uydu

starlink uydu agi

Takımyıldızı olarak da bilinen Starlink, yer istasyonları ile birlikte çalışan bir sisteme sahiptir.  Seri olarak üretilmiş binlerce küçük uydu internet hizmetini gerçekleştirir. Bu mini uyduların, internetin yanı sıra çeşitli keşifler ve bilimsel amaçlar doğrultusunda da kullanılması da amaçlanmıştır. Ayrıca bazı uyduların SpaceX tarafından orduya satılması da söz konusudur.

Kasım 2019’dan itibaren 1000’den fazla uydu SpaceX tarafından Starlink projesi kapsamında uzayda yerini aldı. Elon Musk’ın ilk hedefi uyduların sayısını 12 bin adede çıkarmak. Musk’ın ilerleyen dönemlerde ki planlarında ise 42 bin adet uydu ile hızlı ve ucuz internet hizmetini gerçekleştirmek var. Öyle ki eğer bu proje istenildiği gibi ilerlerse Amazon ormanlarından Sahra Çölüne kadar dünyanın her yerinden internete erişim sağlanabilecek. Bu projenin tamamlanma tarihi olarak 2027 senesi planlanıyor.

Samsung, Google, Facebook ve Amazon’un da aralarında bulunduğu çok sayıda şirket, uzayda kurulacak sistemler aracılığıyla internet hizmeti projeleri hakkında çalışmalar yürütmekte. Fakat uydu taşımacılığında birinci sırada olan ve tekrar kullanılabilen roketlere sahip uzay teknolojileri şirketi SpaceX, uydu yarışında liderliğini sürdürüyor.

Starlink İnternet Hizmetinin Hızı

starlink hız testi

Starlink hizmeti için buradan çok kolay bir şekilde başvuru yapılabiliyor. Fakat Starlink projesi şu anda sadece ABD, İngiltere ve Kanada’da beta olarak hizmet veriyor. Bu ülkelerde yer alan kullanıcılar, sosyal medya üzerinden hız testlerini paylaşarak uydu internetinin hızını göstermeye başladı. Beta testleri içerisinde 200 mbit indirme hızına ulaşan kullanıcılar kaydedildi.

Starlink internetinin ortalama indirme hızı 100-150 mbit arasında değişirken, yükleme hızı 20 mbit civarında olduğu gözlemlendi. Gecikme değerleri 30-40 ms arasında değişen internet hakkında Elon Musk, bu değerlerin yalnızca başlangıç olduğunu belirtti. Musk, ileri ki zamanlarda indirme, yükleme ve gecikme hızlarında kayda değer gelişmeler yaşanacağını söyledi. Yapılan açıklamalarda özellikle gecikme değerinin 20 ms altına düşeceği eklendi.

Starlink Abonelik Ücretleri

starlink uydu alıcısı

Starlink hizmetinden yararlanmak için öncelikle 499 dolar olan modem ve anten ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Ardından aylık 99 dolar ile bu internetin kullanıcısı olunabiliyor. Starlink henüz Türkiye’de faaliyete geçmediği için TL bazındaki fiyatı netleşmemiş durumda.

Şu anda var olan fiyat, Starlink’in kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir internet olmasını engelliyor. Fakat Starlink’in ilk hedefi daha çok, internetin bulunmadığı veya çok kısıtlı imkanlar ile internetin ulaştığı kırsal yerlere hizmet verebilmek.

Örneğin İngiltere ve ABD gibi ülkeler de bile internetin bulunmadığı ya da çok yavaş olduğu bölgeler bulunmakta. 10 mbit için 100 doların üzerinde fiyatlar sunulan bu yerlerde Starlink, kullanıcıların tercih edeceği bir alternatif olacaktır.

Öte yandan daha merkezi konumlarda yaşayanlar için Starlink projesi, şimdilik mantıklı bir seçenek gibi görünmüyor. Fakat eğer her şey Elon Musk’ın planladığı gibi gider ve 40 binin üzerinde uyduya ulaşılırsa fiyatlarda ciddi bir düşüş bekleniyor.

Kaynak – donanımhaber,webtekno

Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler