Engelli Bireyler İçin Tasarlanmış Mobil Uygulamalar!

Günümüzde OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunda yaklaşık %15 engelli birey bulunmaktadır. Engelli bireylerin günümüzde yaşamış oldukları birçok zorluk ister istemez mevcut. Fakat teknolojinin geldiği son durum itibariyle artık onlar için yaşamak daha kolay.

Ne mutlu ki kişisel becerilerini, engelli bireylerimizin refahları için kullanan birçok insan ve şirket var. Bu yazımızda sizlere engelli bireyler için oluşturulmuş popüler uygulamalardan bahsedeceğim. Bu uygulamaları etrafımızdaki insanlarla ne kadar çok paylaşırsak, daha da popüler hala getirmiş oluruz. Unutmayalım ki ; “Her birimiz birer engelli adayıyız.”

Uygulamalar

  • Be My Eyes

Be My Eyes uygulaması görme güçlüğü çeken ve görme engelli kişilere yardım etmek amaçlı oluşturulmuş bir uygulama. Uygulama özetle, görme engeli yaşayan kişilere gönüllü olarak yardım etmenizi sağlıyor. Teknolojinin yardımıyla uygulama üzerinden kullanıcıya bir çağrı geliyor, bu çağrı neticesinde karşımızdaki kişinin sormuş olduğu basit sorulara cevaplar vererek kendisine kolaylık sağlamış oluyoruz. Örnek olarak ışıkların açık olup olmadığını kontrol etme, yemek yaparken yardımcı olma gibi. Uygulama ücretsiz, Android ve İOS cihazlarda kullanılabiliyor.

  • Sesli Adımlar

Sesli Adımlar uygulaması işitme engelli ve görme engelli kişilere ulaşımlarında yardımcı olan bir uygulama. Mekan haritaları, Navigasyon yardımlarıyla kişilerin bulundukları bölgeleri keşfetmesinde onlara yardımcı oluyor. Uygulama ücretsiz ve Android cihazlarda kullanılabiliyor.

  • Voice Dream Reader

Voice Dream Reader uygulaması görme engelliler ve disleksi hastaları için kullanılan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde okumak istediğiniz kitapları,makaleleri sesli bir şekilde dinleme imkanı bulabiliyorsunuz. Uygulama ücretli ve İOS cihazlarda kullanılabiliyor.

  • KNFB Reader

KNFB Reader uygulaması yine görme engelliler için oluşturulmuş olan harika bir uygulama. Bu uygulama sayesinde resmini çektiğiniz bir belgenin istediğinizin bölümünü işaretleyerek size sesli bir şekilde okumasını sağlayabiliyorsunuz. Uygulama Android ve İOS cihazlarda kullanılabiliyor.

  • Usound

Usound işitme engelliler için oluşturulmuş olan bir mobil uygulama. Uygulamanın temel amacı akıllı telefonların ses çıkışlarını, işitme engelli bireylerin sesleri duyabilmesine yardımcı olacak bir araca dönüştürüyor. Bu uygulama sayesinde işitme engelli kişilerin tekrardan dünya ile normal bir iletişime geçebilmesi mümkün gibi gözüküyor. Uygulama ücretsiz, Android ve İOS cihazlarda kullanılabiliyor.

  • CEYD-A

CEYD-A uygulaması bir Türkçe Asistan, tıpkı Siri gibi bir uygulama ve Türkiye’de her geçen gün popülerleşmeye devam ediyor. CEYD-A uygulaması komutları ve yönlendirmeleri sayesinde yine görme engelli vatandaşlar için büyük kolaylıklar sağlıyor. Uygulama içinde bir komut havuzu bulunduruyor ve bu sayede her geçen gün büyüyen kullanıcı sayısı sayesinde komutlar fazlalaştıkça uygulamanın içeriği de aynı şekilde büyüyor. CEYD-A uygulaması şu an için sadece Android cihazlarda kullanılabiliyor. Uygulamanın İOS için bir versiyonunun çıkıp çıkmayacağıyla alakalı bir bilgi bulunmuyor.

Kısaca

Özetle yukarda belirtilen uygulamalar, popüler olan ve bizim bildiğimiz uygulamalardan sadece bazıları. Her birimizin engelli adayı olduğumuzu unutmayarak, engelli arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırabilmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Sadece bu uygulamalarla da değil, kendi sosyal hayatımızda basitmiş gibi gözüken ama uygulamakta güçlük çekilen kurallara uyarak bile buna başlayabiliriz.

Arabalarımızı park ederken park ettiğimiz yeri iyice kontrol edip bir engelli vatandaşın ulaşımını engelliyor mu? Bunu muhakkak kontrol etmeliyiz. Onları görmezden gelmemeli, hep beraber yaşadığımızı unutmamalıyız.

Teknolojinin her geçen gün popülerleştiği bu dönemde bu uygulamaları elimizden geldiğince kullanıp yaymaya çalışalım. Mutlu bir toplum ancak biz el ele verirsek mümkün olabilir. Eğer sizlerin de engelli bireyler için oluşturulmuş uygulamalar hakkında bir bilginiz varsa yorumlarda bizimle de paylaşmayı unutmayın!

Muzaffer Can Bedir
Merhaba! Ben Muzaffer,1996 İstanbul doğumluyum. Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü mezunuyum. Freelance olarak StartupTeknoloji bünyesinde yazarlık yapmaktayım.

İlgili Haberler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler