Filoları Fosil Yakıtlardan Kurtaran Girişim Motiv Power Systems

Fosil yakıtların kullanımının sonucunda oluşan tehlikeye karşı çözümler her geçen gün değer kazanıyor. Motiv Power Systems girişimi bu konu hakkında üzerinde çalışılan en başarılı girişimlerden biri. Girişim 2009 yılında Jim Castelaz tarafından kuruldu. Jim Castelaz Stanford Üniversitesi’nde Mühendislik ve Ekonomi bölümünü bitirdi. Başarılı CEO, güç ve gömülü sistemler konusunda uzmanlık derecesinde eğitim alarak lider bir elektrikli araç girişimcisi olarak anılıyor.

Motiv-Power-Systems-www.startupteknoloji.com
Motiv-PowerSystems-www.startupteknoloji.com

Motiv Power Systems şirketinin kuruluş amacı fosil yakıt kullanımını azaltarak elektrik enerjisinden güç sağlayan araçlar üretmek. Şirket, bu dönüşümü elektrikli şasi üreterek sağlamayı hedefliyor. Kurulduğu tarihten itibaren birçok başarı sağladı ve çalışmaları dikkat çekti. 2012 yılında NTEA Work Truck Show’da Prototip tamamen elektrikli F-59 güç aktarma organları piyasaya sürüldü.

Motiv-Power-Systems-www.startupteknoloji.com
Motiv-Powersystems-www.startupteknoloji.com

Bu gelişmeden sonra 2013 yılında tamamen elektrikli E-450 A Tipi okul otobüsü Kaliforniya’da kullanıma sunuldu. Bu gelişme şirketin bilinirliğine katkı sağladı. Gelecekte yaşanabilecek çevre felaketlerine bir çözüm olarak görülen elektrikli şasiler önemli bir üretim olarak görüldü. Bunun neticesinde Motiv Power Systems, kurulduğu tarihten sadece bir sene sonra 1,5 milyon dolar yatırım ile desteklendi. 2013 tarihinden itibaren düzenlenen 14 yatırım turundan toplam 120,6 milyon dolar fon tutarı elde etti.

Şirket 2015 yılında ise Google ile iş birliği yaparak E-450 Google servis otobüsü dağıtımı yaptı. Bu araç ile birlikte F-59 AmeriPride step minibüsü piyasaya sürdü. 2016 yılında başarılarını devam ettiren Motiv Power Systems, artan dağıtımların ve tekrar eden sipariş taleplerini karşıladı. Olumlu gidişatın ardından güç aktarma organları için CARB Onayı alındı ve şirket başarılı bir profil izlemeye başladı.

Motiv-Power-Systems-www.startupteknoloji.com
Motiv-Power-Systems-www.startupteknoloji.com

Şirketler Arası Başarılı Bir Profil

2017 yılına gelindiğinde ise ile Ford eQVM onayı alındı. F-59 Type C modeli ile Forst River markası ile iş birliği yapıldı. 2018 yılında ise yeni stratejik ortaklar ile iş birliği yoluna gidildi. Bu ortakların, Ultilimaster, Champion ve Winnerbago olduğu biliniyor. Collins ile yaptığı okul otobüsü ortaklığı elektrikli araçların kullanımı artırdı. Yeni ortaklar ve iş birlikleri yapıldı. Tamamen elektrikli USPS step minibüsler üretilmeye başlandı ve otomotiv sektörü öncülerinden BMW’ye binek araç aküleri üretildi. Günümüze daha yakın bir tarih olan 2020 yılında ise Aramark isimli şirket ile anlaşıldı. Şirket yoğun çalışma yılları geçirerek Kaliforniya’da 3. lokasyonunu açtı.

Merve Mutlu
İsmim Merve Mutlu. 23 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Yazmayı, araştırma yapmayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşmayı çok seviyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler