Foxconn Çip Tedarik Sıkıntısı Yaşıyor

Apple’ın tedarikçi şirketlerinden biri olan Foxconn koronavirüs salgınında üçüncü çeyrekte, çip tedariki ile ilgili problemler yaşanmaya başlandı.Yani bu durumda Apple kullanıcılarının Foxconn çip tedarik sıkıntısı yaşanıyor olmasından mütevellit, genel bir sorun oluşacak gibi görünüyor.

Şirket, Apple’nin tedarikçisi olmasıyla bilinirken, yılın ikinci çeyreğinde bir mali tablo sundu. Ancak, Foxconn koronavirüs vaka artışının tedarikleri etkileyebileceğini belirtti. Apple’ın ortağı olan şirket Nisan- Haziranda döneminde yıllık  bazda yüzde 20’lik bir artışla 48.52 milyar olduğu ifadelerine yer verdi.

Foxconn’un bildirileri arasında verdiği bilgiler ise, şirketin net karı bu dönemde 1.07 milyar dolara ulaştı ve 933.8 dolar olan tahminlerin üzerine çıkmayı başarması.

Tahminlere Göre Hareket Planlanıyor…

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/foxconnda-cip-tedarigi-sikintisi-www.Startupteknoloji.com-.jpg
Foxconn’un Apple ile ortaklığı bulunuyor

Apple’nin ortağı Foxconn’da üçüncü çeyrek içinse, 3 ile 15 arasında bir artış  tahmini yürütülüyor. Fakat, gerçekleştirilen konferanslarda ise, Foxconn’un yönetim kurulu başkanı Liu Young-Way tahminlerin ne yönde gideceğinin ise salgına bağlı olduğunu vurguladığı biliniyor.

Young-Way, yaptığı açıklama Asya’nın yaşanan salgından kötü etkilendiğini ifade ederken, Asya’nın bit bileşenleri içinde kilit küresel merkez olduğunu dolayısıyla salgını genel tedarik zincirine bir etkisi olup olmayacağının izlenmesi yönünde.

Vaka Artışları Gözlemleniyor…

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/08/Foxconn-cip-tedarik-sikintisi-www.startupteknoloji.com-.jpg
Bu sıkıntıdan Iphone’lerde etkilenecek

Delta varyantının görülmesiyle, Flipinler, Malezya ve Taylant başta olmak üzere Asya ülkelerinde gözlem yapılmakta. Daha katı sağlık önlemleri alınması zorunluluğu yaşanıyor.

Apple, temmuz ayında çip tedarik sıkıntısının eylül ayında iPhone ve Ipad serilerini etkilemeye  başlayacağı konusunda uyardı. Ancak şirket, çıkacak son seriden yararlanmak için hala iyi durumda olduklarını ve tahminler ancak yüzde 75’lik kısmını kendi başına üreteceği ifadelerine yer verdi.

 

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler