Gençlere Günde 40 Dakika Kullanım Sınırı: TikTok

Çin otoriteleri tarafından son zamanlarda oyun oynama zamanı için getirilen düzenlemelere şimdi bir başkası daha katılıyor.

TikTok Yapımcısından

Bloomberg tarafından iletildiği üzere popüler TikTok uygulamasının yapımcı firması ByteDance; TikTok’un Çin karşılığı olan Douyin uygulamasının genç kullanıcıları için yeni düzenlemeler getirdi. Artık 14 yaşının altında olan kullanıcılar uygulamaya “genç modu” ile giriş yapabilecekler. Uygulamanın bu sürümünde ise kullanım süresi 40 dakika ile sınırlı olacak.

Bunun yanı sıra firma Xiao Qu Xing isimli bir başka uygulamasını daha tanıttı. Yine TikTok benzeri bir platform sunan uygulama sınırlı konuları içeren kısa video içeriklerine sahip olacak. Bu uygulama da 40 dakika zaman sınırına sahip olacak ve kullanıcılara paylaşımları beğenme imkanı tanınmasına karşın platformda video yüklemek veya paylaşmak mümkün olmayacak.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/tiktok-zaman-siniri-www.startupteknoloji.com_.png
TikTok uygulaması yapımcısı ByteDance; uygulamanın Çin versiyonu Douyin kullanıcılarının 14 yaş altı için zaman sınırı getiriyor – Startup Teknoloji

Zaman sınırının yanında Çinli çocuklar Douyin uygulamasına gece 10 ila sabah 6 saatleri arasında erişim sağlayamayacağını da belirtmek gerek.

Söz konusu yeni düzenlemeler tabii ki sadece gerçek isim ve yaşını uygulamaya girenler için geçerli. Bu nedenle Douyin uygulaması ebeveynlerden çocuklarının gerçek bilgilerini girmesini istiyor.

Ayrıca ByteDance firması; Douyin uygulaması için bilim, sanat tarihi, tarih gibi farklı alanlardan daha öğretici olan içerikler de eklemiş durumda. Xiao Qu Xing isimli yeni uygulama ise görünüşe göre sadece eğitim odaklı içerik sunuyor.

Oyun Kısıtlamaları

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/gaming-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Gençlerin oyun bağımlılığına karşı adımlar atmaya çalışan yetkililer bu noktada da düzenlemelere gidiyor – Startup Teknoloji

Ülkedeki oyun oynama kısıtlamaları ise söylediğimiz gibi bu ayın başında daha da sıkı bir hale geldi. 14 yaşının altındaki oyuncular haftalık sadece üç saatlik oyun oynama hakkına sahipler. Oynama zamanı olarak ise Cuma akşamı 8-9 arası, hafta sonları ve toplumsal tatiller karşımıza çıkıyor.

Daha önceleri çocuklar günlük 90 dakika; hafta sonları da toplam 3 saatlik bir oynama hakkına sahiplerdi. Yetkililerin söylediğine göre kuralda yapılan bu değişikliğin amacı, oyun oynama bağımlılığı ile savaşmak.

Etkilenen Kısım Azınlık

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/Tiktok-sinir-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Yeni gelen TikTok zaman sınırından etkilenen kesim azınlık gibi duruyor – Startup Teknoloji

Bunların yanı sıra TikTok kısıtlamaları muhtemelen o kadar da fazla kişiyi etkilemeyecek. Zira South China Morning Post tarafından paylaşılan bir araştırmaya göre Douyin uygulamasını kullananların sadece %0.34’lük bir kısmı 12 yaşının altında. 13 ila 19 yaş arası kısmı ise %4.18.

Ancak Douyin uygulamasının kendisi herhangi bir şekilde demografik bir bilgi paylaşmıyor. O yüzden bu verilerin kesin olmaktan uzak olduğunu da bu noktada hatırlatmakta fayda var.

Son olarak firma, yeni kuralların aşılabilmesinin de ihtimal dahilinde olduğunu kabul ediyor. Yapılan bir açıklamada şirket; ufak çaplı kurallar getirdikleri ilk kısa video platformunda olduğu gibi genel anlamda bu konuda kusurlar olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle şirketin uygulamaya giriş aşamasında kurallarda oluşabilecek boşlukların tespiti ve düzeltilmesi konusunda ayriyeten bir girişimde bulunduğunun da altı çiziliyor.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler