Girişimci ve Vizyon Stratejisti Elif Çetin Kimdir?

Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında hafta içi her gün teknoloji, inovasyon ve yeni nesil mesleklerle ilgili çok güzel haberler paylaşan Elif Çetin hanımefendi bugün bizlerle. Kendisiyle harika bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz.

  •  Elif Çetin Kimdir?

Girişimci, Vizyon Stratejisti, Editör, Podcaster, Mentor, Eğitmen ve Keynote Speaker’lık gibi çok farklı meslek alanlarım var. Günümüz dünyasında buna multi-hyphenate deniyor. Hızlı ve çabuk değişen bir dünyada yaşıyoruz, artık birden fazla etki alanını kapsayabilmemiz yeni yetenekleri edinmemiz gerekiyor. Bende tüm yeteneklerimi olabildiğince etkili ve değer yaratacak şekilde kullanmaya çalışıyorum.

  • Hayatta Bir Sloganınız Var mıdır?

Ne aldın? Ne verdin? Buna bakarım. Çünkü bana göre hayat bu ikisi arasındaki dengedir.

  • Çalışma Alanında Örnek Aldığınız veya Çalışmalarını Yakından Takip Ettiğiniz Kişi/ Kişiler Var mı?

İş dünyasında, uluslararası ilişkilerde, ekonomi ve finans dünyasında, yaratıcı endüstrilerde çok yakından takip ettiğim birden çok lider, üretici ve yaratıcı var. İşim gereği çok geniş bir context’i ve buna bağlı olarak öne çıkanları çok yakından takip ediyorum.  Örnek değil ama ilham aldıklarım oluyor.

  • Elif Çetin’i Loud and Proud’u Kurmaya İten Ne Oldu?

Loud and Proud’u kardeşim Samet ile birlikte kurduk. Kendisinin perakende dünyasında ciddi başarıları var. Kariyerlerimizde belirli yerlere geldikten sonra dünyanın bir sonraki versiyonuna hazırlandığını ve geri dönülemez bir geçiş döneminin nesli olduğumuzu farkettik. Yeni bir dünyaya hazırlanırken yeniliklerin öne çıkması gerektiğini düşünüyorduk. Türk iş dünyasının geleceği anlamasına yardım etmek, işlerini yeniden şekillendirmeleri için vizyon ve ilham verebileceğimizi böylecede kendini geleceğe taşımak isteyenleri cesaretlendirebileceğimize olan inancımız bizi bu girişimi yapmaya itti.

  • Loud and Proud’u 3 Kelime ile Anlatacak Olursanız Tercih Edeceğiniz Kelimeler Neler Olurdu?

Gelecek, İnovasyon, Kazanç.

  • 5 Sene Sonraki Elif Çetin Sizce Nerde Olur?

İşimin network yaratma, eğitim ve yatırımcılık kısmına geçmiş olmayı planlıyorum. Girişimciler bizim için çok değerli, onları emerging networks olarak görüyoruz. Yani bizim için yükselen bağlantılar onlar. Gelecekte bu alana daha fazla odaklanacağım. Ayrıca yeni ürünler ve hizmetler yaratmaya devam edeceğim.

  •  Elif Çetin’in 21.yy’da İş Kurmayı Düşünen Gençlere Önerileri Nelerdir?

Soru sorun. İnsanları her şeyin merkezine koyun. Teknolojinin kendisine değil ihtiyaca odaklanın.  Fikrin kendisine değil, hangi sorunu çözdüğüne odaklanın. Üreteceğiniz çözümün değer yaratıp yaratmadığına bakın, bir değer yaratmanız şart. Bu ne olacak? Bu değer dünyaya yayılabilir mi? Yani belirli bir kitle için mi tüm dünyaya yayılabilir mi? Global düşünün, ölçeklenebilecek misiniz bunları en başında hesaplayın. Girişimciliğin bir düşünme biçimi olduğunu ve nereden başladığınızı aklınızdan çıkarmayın.

Çıkacağınız yolculuğa sadece finansal olarak değil mental olarak da hazır olduğunuzdan emin olun. Kazanç her zaman sadece para olmayabilir, ne kazandığınızı iyi tespit edin.  Son olarak ne olursa olsun devam etmenin bir yolunu bulun.

  •  Herkesin Bilmesinde Yarar Gördüğünüz Bir Hayat Tecrübeniz Var mıdır?

İnsanlar sizin hakkınızda her şeyi düşünebilir ya da her şeyi söyleyebilir ama bu sizin aslında kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı değiştirmez. Loud and Proud’u kurduğumuzda ilk 1 yıl çok zorlandık. Yıllarca yaptığım işlere rağmen profesyonel çevremdekilerin bana inanmadığını, fikrime ve yapmaya çalıştığım yeniliklere değer vermediklerini gördüm. Birçoğu başarısız olacağımdan çok emindi ve bana hakettiğim krediyi vermemek konusunda kararlıydı.

Ama tüm bu düşünceler ve söylenenler beni inanmaktan vazgeçiremedi. Her şeye rağmen devam etmenin bir yolunu buldum ve bugün Loud and Proud yeni dünyayı temsil eden, 2. yılından itibaren devasa büyüme rakamlarına ulaşan bir şirket. Tüm süreçlerimiz dijital. Ekibimiz dünyanın farklı yerlerindeki insanlardan oluşuyor. Müşterilerimizin bir çoğuyla fiziki olarak hiç bir araya gelmedik bile! İş geliştirme yapmıyoruz, sadece gelen inanılmaz talebi karşılamaya çalışıyoruz. Bununla birlikte ürünler geliştirmeye devam ediyoruz ve yeni girişimlerimiz de yolda. Daha öncede söylediğim gibi bu bir yolculuk ve siz her şeye hazırlıklı olmalısınız.

  •  Loud and Proud Dışında Hangi Platformlarda Elif Çetin ve Çalışmalarını Görebilir/ Takip Edebiliriz?

Loud News’e ücretsiz üye olup haberlerimizi okuyabilirsiniz. Hear This isimli podcast’imizi dinleyebilirsiniz. Hafta içi her gün çok sıra dışı bir gündem olmadığı sürece Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında dünyadan haberleri anlatıyorum. @iamelifcetin ile sosyal medyada da beni takip edebilirsiniz.!

Elif hanım’a röportaj teklifimizi kabul ettiği için çok teşekkür ediyor, bir başka önemli isimle röportajımızda görüşmek üzere.

Elif Çetin hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Ayşenur Opan
Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Girişimcilik, YouTube içerik üreticiliği ve freelance olarak yazarlık yapmaktayım.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler