Giyilebilir Robot Kolaylık Sağlıyor

Askeri alanda kullanılmak için geliştirilen dış iskelet teknolojisi, ağır işçilik gerektiren işlerde kolaylık sağlıyor. Giyilebilir robot yaşamımızda bize büyük bir kolaylık sağlayacağa benziyor. Yaşlıların daha kolay hareket etmesi gibi çok daha anlamlı amaçlarla kullanım alanı genişlemekte olan bir yenilik. Bir dış iskeletle yürüme hızınızı %40 artırabilir; engelliyseniz, hastalık veya yaşlılık nedeniyle hareket sorunu yaşıyorsanız daha kaliteli bir yaşama erişebilirsiniz.

Ford işçileri ve Panasonic işçileri de bu tür dış iskeletleri kullanmaya başladı. Sarcos Robotics’in geliştirdiği Guardian XO Max adlı endüstriyel dış iskelet de önemli bir örnekti. Şimdi de KOMA 1.5 adlı robot dış iskelet var karşımızda.

İnsanlık Fiziksel Limitlerini Aşıyor !

KOMA 1.5, Panasonic’in giyilebilir robotlar konusunda uzmanlaşmış yan şirketi Atoun tarafından geliştirilmekte. Bu giyilebilir robot, insanların zamanla nasıl sayborglara dönüşeceğine dair öngörüleri de güçlendiriyor. Mevcut videolar henüz etkileyici bir ağırlık kaldırma sahnesi içermese de robotun nasıl yol aldığını anlamamız açısından fikir verici. Tekerli araç ve yürüyebilen ayaklar olmak üzere iki modda çalışan bu robot, farklı zemin koşullarına da uyum sağlayabiliyor.

KOMA 1.5 aynı zamanda her tür yüzeyde yol alabiliyor. Dışarıda karşılaşabileceğiniz her tür engelin üstesinden gelebilecek robotik bacaklara sahip. Bu makinenin tasarımı ve hareketi, Japon animasyonlarındaki Meka’ları (insanlar tarafından kontrol edilen dev robotlar) anımsatıyor.

Amaç Ağır Nesneleri Kolayca Taşıyabilmek

Kullanıcı metal platform üzerinde dururken robotu kontrol etmek için iki joystick’i kullanmak zorunda. Robot hızlı hareket etmiyor çünkü hız onun ana özelliği değil.

Tekerli araç modu (buggy) ve ayaklı mod arasında bir düğmeye basarak kolayca geçiş yapılabiliyor. Düğmeye basıldığında ön mekanik uzuvlar hızla ana yapıya geri katlanıyor. Bu sırada kullanıcının araçtan inmesine gerek duyulmuyor. Dönüşümün ardından eklemli dış iskelet, kullanıcı yukarı ve aşağı adım atarken hareketine eşlik ediyor. Entegre bir kamera ve bir yapay zekalı yazılım, engelleri tanıyabilen ve bunlardan kaçınmasını sağlayan bir bilgisayarlı görüş sistemi işlevi görüyor.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/logo-www.startupteknoloji.com_-8.jpg
KOMA 1.5-Startupteknoloji

KOMA 1.5, kullanıcının ağır nesneleri taşırken zahmetsizce yol alabilmesini sağlıyor. Ancak en fazla ne kadar ağırlık taşıyabileceği ve diğer detaylar henüz açıklanmadı.

KOMA 1.5’in videosuna göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler