Google Artık Gitar Akordu da Yapıyor

Yeni sağlanan araç ile artık Google Arama kullanılarak gitar veya herhangi başka bir enstrümanın ses akordunu yapabilmek de mümkün oluyor.

Nasıl Yapılır?

Android Police tarafından iletildiği üzere Google sayfasını kullanarak gitarınızı akort etmek için çok basit birkaç adım izlemeniz gerekiyor.

Öncelikle arama alanına “google tuner” yazmanız gerekiyor. Sonrasında ise renk temelli bir akort ayarlama kısmı karşınıza geliyor. Bu kısım da size doğru tona ne kadar yakın olduğunuzu söylüyor. Söz konusu akort ayar mekanizmasına hem masaüstü hem de mobil üzerinden erişilebiliyor.

Tabii ki bu sistem özelinde kişinin çaldığı notanın tam frekansını söyleyebilecek gelişmişlikte bir sistemden bahsetmediğimizi belirtmekte fayda var. Ancak birçok insan için iş görecek kapasitede bir işlevle karşı karşıyayız.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/google-tuner-akort-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Google enstrüman akordu yapmaya yarayan yeni aracını kullanıma sundu – Startup Teknoloji

Aynı şekilde aratılan ifade de birçok kişi için biraz garip kaçabilir. Zira sistem sadece “google tuner” ifadesiyle çalışıyor ve bu da muhtemelen kişinin ilk aklına gelecek olan ifadelerden olmayabilir. Ancak araç henüz daha yeni erişime açılmış durumda. Dolayısıyla şirketin aracı daha fazla anahtar kelime için henüz ulaşılabilir yapmamış olması da olasılık dahilinde.

Bu arada “google tuner” aramasının yapılması durumunda gitar dışında ukelele, violin, hatta bir havuçtan flütü bile akort etmenin mümkün olduğunu da not düşelim.

Ne Kadar Doğru?

Google tarafından sunulan bu akort etme aracının ne kadar isabetli bir iş çıkaracağı da burada soru işareti oluşturabilir. Bu konuda ortaya çıkacak olan sonucun çok yüksek oranda cihazların mikrofonuna bağlı olacağını söyleyebiliriz. Öyle ki şirketin mevcut olan her bir mikrofon için aracını ayarlaması pek mümkün olmayacaktır.

Ama genel anlamda düşünecek olursak bu tip bir araç, ihtiyaç duyulması ve benzer bir cihazın yanınızda olması durumunda bir hayli işe yarayabilecek gibi duruyor. Aracın oldukça basit bir şekilde çalışması da işin cabası.

Sonuç olarak uygulama mağazasından muhtemelen reklamlarla dolu olacak olan bir uygulamanın indirilmesi yerine sadece bir Google araması uzaklığında sağlanan bu hizmet meraklısı için muhtemelen daha iyi bir seçenek olacaktır.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler