Google, Play Store Geliştirici Ücretlerini Düşürdü

Google bugün, Play Store’da satış yapmayı geliştiriciler için daha çekici hale getirmek için yeni hamleler duyurdu.

2022’den itibaren, geliştiricilerden ilk günden itibaren ödemelerde %15 ücret alınırken, Google ayrıca Play Medya Deneyimi Programı kapsamında kayıtlı uygulamaların ücretlerini %10’a düşürmek için harekete geçti.

Google, Yeni Ücretlerin 1 Ocak 2022’den İtibaren Başlayacağını Açıkladıhttps://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/mika-baumeister-QIpLrHJiv2o-unsplash.jpg

Google, Play Store Geliştirici Ücretlerini Düşürdü Startupteknoloji“Dijital abonelikler, geliştiriciler için en hızlı büyüyen modellerden biri haline geldi, ancak abonelik işletmelerinin müşteri edinme ve elde tutma konusunda belirli zorluklar yaşıyordu. özellikle çeşitli uygulamarda flört, fitness, eğitim ve diğer sektörlerdeki iş ortaklarıyla birlikte çalıştık,” dedi. Google’ın ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Sameer Samat bir duyuruda: “Mevcut hizmet ücretimiz, 12 aylık yinelenen bir abonelikten sonra %30’dan %15’e düşüyor. Ancak, müşteri kaybının abonelik işletmelerinin bu indirimli orandan yararlanmasını zorlaştırdığını duyduk. Bu yüzden, yapabilmelerini sağlamak için işleri basitleştiriyoruz.” dedi.

Google, yeni ücret yapısının 1 Ocak 2022’de başlayacağını ve geliştiricilerin %99’una fayda sağlayacağını söylüyor. Bu tarihten sonra Play Store’dan bir abonelik satın alırsanız, Google’ın başlangıçtan itibaren geliştiriciden toplam ödemenin yalnızca %15’ini tahsil edecek. Google, Play Medya Deneyimi programı kapsamındaki uygulamalarda ve hizmetlerde de değişiklik yapacak. Bu uygulamalar, %15’lik indirimli bir ücret karşılığında Google TV, Android Auto, Google Wear ve Google Cast gibi platformlar arası deneyimler için destekle oluşturdu. 1 Ocak 2022’den itibaren bu ücret %10‘a kadar düşecek,

Google’ın yeni hamleleri, geliştiricilerin Play Store ve Apple App Store’un %30 ücretlerine zahmetli olarak meydan okuma çabalarının ardından geldi. Şirket bu konuda birçok önlem alarak küçük işletmeler için (yıllık 1 milyon doların altında gelir elde eden) aldığı komisyonu %15’e indirdi. Güney Kore gibi bazı ülkelerin Play Store’u alternatif ödeme mekanizmalarına açmasını emretmesini engellemek yeterli değildi, ancak bunun gibi hareketler geliştiricilerden ve içerik sağlayıcılardan gelen memnuniyetsizliği gidermede uzun bir yol kat edecek.

Bumble ve Duolingo Yeni Ücretlerden Oldukça Memnun

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Google-Play-Pass.jpg
Google, Play Store Geliştirici Ücretlerini Düşürdü Startupteknoloji

Google, bu değişikliğe olumlu yanıt veren ortaklara örnek olarak Bumble ve Duolingo’yu gösteriyor. Bumble’ın CEO’su Whitney Wolfe Herd, bu fiyatlandırmanın “ürünlerimize daha iyi yatırım yapmasına” olanak sağlayacağını söyledi ve Duolingo CEO’su Luis von Ahn, indirimlerin “misyonumuzu hızlandırmasına” yardımcı olacağını söyledi. ” ve “Google’ın ekosistemle işbirliğine devam ettiğini görmekten heyecan duyduğunu” söyledi.

Google, komisyonlarını düşürmesine rağmen Android, ticaret platformu, Play Store, güvenlik, uygulama dağıtım sistemi ve geliştirici araçlarına yatırım yapmaya devam etmek için ücret alması gerektiğini vurguluyor. Google, 27-28 Ekim tarihlerindeki Android Geliştirici Zirvesi sırasında araçlar, API’ler ve diğer teknolojilerde yapılacak güncellemeler hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını söyledi.

Ferhat Can Koyuncu
26 yaşındayım. Dumlupınar Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdim. Video oyunlarının hastasıyım. Genelde kripto para ve video oyunları hakkında yazıyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler