Herkesin Bilmesi Gereken Microsoft Word’ün Püf Noktaları

Microsoft Word, yıllardır kullanılan programlardan biri. Bu programı çok sık kullandığı için muhtemelen nasıl kullanılacağına dair tüm bilgilere hakim olduğumuzu düşünüyoruz. Microsoft Word, temel kullanımının yanı sıra herkesin çok aşina olmadığı birçok ipucu ve püf noktası barındırıyor. Sizin için her Microsoft Word kullanıcısının bilmesi gereken bazı ipuçlarını ve püf noktalarını listeledik.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Microsof-Word-www.startupteknoloji.com_.png
Microsof-Word-www.startupteknoloji.com

Vurgulama

Program aracılığı ile metin hazırlarken en sık yaptığımız şeylerden biri muhtemelen metni vurgulamaktır. Vurgulama, Word kullanıcıları için oldukça basittir. Ancak tek bir tıklamayla bir metin alanını veya tüm cümleyi vurgulayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Metin alanını vurgulamak için; Windows cihazlarda ‘Alt’ tuşuna ve Mac cihazlarda ise ‘Option’ tuşuna basılı tutmanız yeterli. Belge içinde bir cümleyi vurgulamak isterseniz; fare ile tıklayıp sürüklemeniz yeterli olacaktır. Tek bir tıklama ile tüm cümleyi vurgulamak isterseniz, Windows cihazınızda ‘CTRL’ tuşuna ve Mac cihazlarınız için ‘Command’ tuşuna basarak sağlayabilirsiniz.

Odak Modu

Microsoft Word üzerinde çalışırken sürekli olarak internet, oyunlar veya bilgisayarınızda bulunan başka bir şey dikkatinizi dağıtıyorsa ‘Odak Modu’ tam size göre. Yapacağınız ayar ile odaklanma sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Microsoft-Word-Odak-Modu-www.startupteknoloji.com_.png
Odak-Modu-www.startupteknoloji.com

Bu ayar için hızlı erişim çubuğundan ‘Görünüm’ kısmına tıklayıp ardından ‘Odak’ yazan kısma tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle karşınızda üzerinde çalıştığınız belge haricinde bir şey olmayacak.

Hesap Makinesi

Bilgisayarda yapabileceğimiz matematiksel işlemler genelde Excel veya cihazın kendi hesap makinesi uygulaması ile ilişkilendirilir. Fakat genelde bir metni dijitale aktarmak için kullandığımız program Microsoft Word üzerinden de hesap makinesi ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Microsoft-Word-Hesap-Makinesi-www.startupteknoloji.com_.png
Hesap-Makinesi-www.startupteknoloji.com

Bu işlem için ilk önce ‘Dosya’yı, ardından ‘Seçenekler’i ve son olarak ‘Hızlı Erişim Araç Çubuğu’na tıklayarak yerleşik hesap makinesi eklemeniz gerekir. Bu işlemden sonra açılır menüde görünen tüm komutları seçin. ‘Hesapla’yı arayın, ardından ‘Ekle’ kısmına tıklayın. Değişikliğinizin yapıldığından emin olmak için ‘Tamam’ kısmına tıklamayı unutmayın.

İşlemler tamamlandığında Word belgenizin üstünde küçük gri bir dairenin eklendiğini fark edeceksiniz. Artık matematik denklemlerini yazabilirsiniz. Denklemleri vurguladığınızda ise işaretin renginin değiştiğini göreceksiniz.

Merve Mutlu
İsmim Merve Mutlu. 23 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Yazmayı, araştırma yapmayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşmayı çok seviyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler