Interbrand Raporunda En İyi Küresel Markası Yine Apple

Interbrand’in en iyi küresel markalar sıralamasında Apple 8 yıldır birinci sırayı alıyor.

Medya, pazarlama ve kurumsal iletişim şirketi Omnicom Group‘a bağlı küresel marka danışmanlığı şirketi Interbrand, her yıl olduğu gibi 2021 yılı için de dünyanın en değerli 100 markasını sıraladığı “En İyi Küresel Markalar” adlı raporunu yayımladı. Rapora ulaşmak için tıklayınız.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/ilk10_StartupTeknoloji.jpg
Apple birinci sırada – StartupTeknoloji.com

İlk 10’daki Markalar

Interbrand listesindeki ilk 10 sıralaması şöyle: Apple, Amazon, Microsoft, Google, Samsung, Coca Cola, Toyota, Mercedes Benz, Mc Donald’s, Disney.

Yani ilk 10 firmadan ilk beşi teknoloji firması ve bunların da ikisi internet biri yazılım firması. Çok köklü iki gıda markası ve iki otomobil firması da ilk 10’da yer alıyor. Ancak ilk 5’teki teknoloji firmalarına baktığımızda bunların her birinin marka değeri bu dev firmaların marka değerinin 2 ile 5 katı büyüklüğünde ve marka değer artış oranı da dikkat çekici şekilde farklı. Örneğin 6.sıradaki Coca Cola’nın marka değeri 57,488 m$ ve büyüme oranı %1. Fakat Apple’ın marka değeri 408,251 m$ ve büyüme oranı %26.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/ikinci10_StartupTeknoloji.jpg
İkinci 10 firma

 

İkinci 10’daki Markalar

Listedeki ikinci 10 sıralaması şöyle: Nike, BMW, Louis Vitton, Tesla, Facebook,  Cisco, Intel, IBM, Instagram, SAP

İkinci 10 firma arasında da benzer bir durum sözkonusu. Bu sefer listede iki internet şirketi, 1 yazılım şirketi ve 3 bilgisayar donanım firması var. Geleneksel sektörlerden sadece 3 firma var. İkisi giyim, biri otomotiv. Tesla’yı ise hem otomotiv hem teknoloji firması olarak görmek mümkün ancak geleneksel bir firma olarak görmek mümkün değil.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Ucuncu10_StartupTeknoloji.jpg
Üçüncü 10 firma

Üçüncü 10’daki Markalar

Listedeki üçüncü 10 sıralaması şöyle: Adobe, Chanel, Hermes, J.P. Morgen, Honda, YouTube, IKEA, Pepsi, UPS, American Express

Üçüncü 10 firmaya baktığımızda hala teknoloji firmalarını hatta bir internet firmasını daha görmeye devam ediyoruz: Adobe ve  YouTube. 2 finansal kuruluşun yanında yine giyim, otomotiv, gıda vd sektörlerden firmalar var. Üçüncü 10 firmadan sonra geleneksel firmaların sayısı daha dengeli bir şekilde devam ediyor ancak yine de her katmanda mutlaka bir teknoloji şirketi var.

Yılın en hızlı büyüyen markası Tesla

Tesla, 2021’in en hızlı büyüyen markası oldu. Tesla marka değerinde yüzde 184’lük artış ve 36 milyar dolarlık marka değeriyle 14’üncü sırada. Buradaki marka değeri kavramı piyasa değeriyle karıştırılmamalı. Interbrand’in metodu, markalı ürün veya hizmetlerin finansal performansı, markanın satınalma kararlarında oynadığı rol, rekabet gücü, sadakat yaratma kabiliyeti ve dolayısıyla geleceğe yönelik sürdürülebilir talep ve kârı içermekte. Daha önce bahsettiğimiz üzere Tesla’yı ise hem otomotiv hem teknoloji firması olarak görmek mümkün ancak geleneksel bir firma olarak görmek mümkün değil.

Paypal’dan Göze Çarpan Çıkış

Paypal 39.sıradaki VISA ve 50.sıradaki MASTERCARD arasında 42.sırada. Dikkat çeken şey ise her iki kredi kartı kuruluşunun büyüme oranı %20’nin altında iken Paypal’ın büyüme oranı %36! Pandemi ile beraber gelişen internet üzerinden ödeme sistemlerinin ne kadar etkin hale geldiğini buradan anlayabiliyoruz. Apple’a yetişir mi bilinmez…

Listedeki Diğer İnternet Şirketleri

Liste içerisinde başka internet yada teknoloji şirketleri de var: LinkedIn, Netflix, Zoom, Salesforce, Spotify, Uber. Bu ve benzeri firmaların gelecekte de ilk 100 global markası içerisinde yer alması artık bizi şaşırtmamalıdır. Apple yine birinci sırada kalacak mı göreceğiz.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Logo_Startupteknoloji.jpg
Interbrand

Ahmet Özkan TONĞ
"Houston! We've got a problem!" Founding member of Galata Philosophy Society, free from chains...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler