Jeff Bezos Uzay İstasyonu İnşa Edecek

Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin şirketi bir uzay istasyonu inşa edecek. Böylece kendi uzay istasyonunu inşa eden ilk özel şirket olmuş olacak.

Blue Origin’den gelecek on yıl içinde kendi uzay istasyonunu inşa etme ve işletme niyetini doğrulayan yeni bir duyuru ve bir video paylaştı. Aşağıdan duyuru videosunu izleyebilirsiniz.

Orbital Reef Duyurusu – Yörüngedeki Adresiniz

şirketin kısa süre önce Orbital Reef adını verdikleri uzay istasyonunu inşa etme planlarını açıkladı. Blue Origin’e göre Orbital Reef, 10 kişiyi barındıracak şekilde tasarlandı ve 2020’lerin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Blue Origin, burayı iyimser bir şekilde, birden fazla işletmenin bir arada bulunabileceği ve tatil yerinin farklı bölümlerinde kendi amaçlarını sürdürebileceği bir köy gibi tanımlıyor. Bu bölümlerden birinde, mega zengin turistlerin uzay manzarası görmesi gerçekten mümkün olacak.

Duyuru, Orbital Reef’in yalnızca yeni araştırma fırsatlarına izin vermekle kalmayıp, aynı zamanda ötesine bakmanın güçlü bir kapitalist yolu olan “uzayda yeni pazarlar” açacağını, ancak Bezos’un dünya görüşü göz önüne alındığında pek şaşırtıcı olamayacağını belirtiyor.

Orbital Reef – Özel Uzay İstasyonu Yarışı

Blue Origin, Birkaç Engeli Aşmak Zorunda Kalacak Jeff Bezos ve Blue Origin planlarını gerçekleştirebilmek için şirketle ilgili son zamanlarda yaşanan birkaç aksiliğin üstesinden gelmeleri gerekecek. Bir olay, Blue Origin'in büyük güvenlik sorunları olduğu iddialarını içeriyor . Toplam 21 çalışan, Jeff Bezos'un firmasının özel uzay yarışına liderlik etmeye yoğun odaklanmaları nedeniyle güvenlik endişelerini kasıtlı olarak görmezden geldiğini iddia etti. Bu, büyük ölçüde Bezos'un girişiminin, NASA'nın benzerlerine gelecekteki görevlerinde yardımcı olmak için birkaç milyar dolarlık sözleşme imzalayan Elon Musk'ın SpaceX'ine hala ikinci planda kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra, şirket ayrıca büyük bir beyin göçü yaşadı. Jeff Bezos'un kendisi uzaya gittikten kısa bir süre sonra , en iyi mühendisleri de dahil olmak üzere birkaç üst düzey çalışan, çoğunlukla açıklanmayan nedenlerle Blue Origin'den ayrıldı .
Jeff Bezos Uzay İstasyonu İnşa Edecek Startupteknoloji

Uzayda birden fazla yeni pazar açmak için tasarlanan Orbital Reef, herkese yörüngede kendi merkezini kurma fırsatı verecek. Bu benzersiz hedefler; araştırma, endüstriyel, uluslararası ve ticari müşterilere, uzay taşımacılığı ve lojistik, uzay yerleşimi, ekipman konaklama ve gemi mürettebatı dahil operasyonlar dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları maliyet açısından rekabetçi uçtan uca hizmetleri sunacak. İstasyon bu on yılın ikinci yarısında faaliyete geçecek.

Orbital Reef, uzayda “karma kullanımlı iş alanı” olarak işletilecek. Paylaşılan altyapı, çeşitli kiracıların ve ziyaretçilerin özel ihtiyaçlarını verimli bir şekilde destekleyecek. İlham veren, pratik ve güvenli birinci sınıf hizmetler ve olanaklarla insan merkezli bir uzay mimarisine sahip olacak. Alçak Dünya yörüngesindeki en önemli ticari alan olan Orbital Reef, ekonomik aktiviteyi ölçeklendirmek ve uzayda yeni pazarlar açmak için gereken temel altyapıyı sağlayacak.

Gelişmiş otomasyon ve lojistik ile birlikte yeniden kullanılabilir uzay taşımacılığı ve akıllı tasarım, hem geleneksel uzay operatörleri hem de yeni gelenler için maliyeti ve karmaşıklığı en aza indirerek en geniş kullanıcı yelpazesinin hedeflerine ulaşmasına olanak tanıyacak. Açık sistem mimarisi, herhangi bir müşterinin veya ulusun bağlantı kurmasına ve talebi desteklemek için ölçeklenmesine olanak tanıyacak.

Orbital Reef iş modeli, müşterilerin işini kolaylaştırır ve çeşitli kullanım portföyünü desteklemek için stratejik olarak tasarlanmıştır. Ekip, araştırmacılar, üreticiler ve ziyaretçiler dahil olmak üzere acil müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tüm hizmetlere ve sistemlere sahiptir.Tecrübeli uzay ajansları, yüksek teknoloji konsorsiyumları, uzay programları olmayan egemen ülkeler, medya ve seyahat şirketleri, finanse edilen girişimciler ve sponsorlu mucitler ve geleceği düşünen yatırımcıların hepsinin Orbital Reef’te yeri var.

Blue Origin, Birkaç Engeli Aşmak Zorunda Kalacak

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/blue-origin-ceo.jpg
Jeff Bezos Uzay İstasyonu İnşa Edecek Startupteknoloji

Jeff Bezos ve Blue Origin planlarını gerçekleştirebilmek için şirketle ilgili son zamanlarda yaşanan birkaç aksiliğin üstesinden gelmeleri gerekecek. Bir olay, Blue Origin’in büyük güvenlik sorunları olduğu iddialarını içeriyor . Toplam 21 çalışan, Jeff Bezos’un firmasının özel uzay yarışına liderlik etmeye yoğun odaklanmaları nedeniyle güvenlik endişelerini kasıtlı olarak görmezden geldiğini iddia etti.

Bu, büyük ölçüde Bezos’un girişiminin, NASA’nın benzerlerine gelecekteki görevlerinde yardımcı olmak için birkaç milyar dolarlık sözleşme imzalayan Elon Musk’ın SpaceX’ine hala ikinci planda kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra, şirket ayrıca büyük bir beyin göçü yaşadı. Jeff Bezos’un kendisi uzaya gittikten kısa bir süre sonra , en iyi mühendisleri de dahil olmak üzere birkaç üst düzey çalışan,  çoğunlukla açıklanmayan nedenlerle Blue Origin’den ayrıldı.

Ferhat Can Koyuncu
26 yaşındayım. Dumlupınar Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdim. Video oyunlarının hastasıyım. Genelde kripto para ve video oyunları hakkında yazıyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler