Kadın Girişimcilerin Destekçisi Arya Kadın Yatırım Platformu

Kurucusu ve kurucu ortağı kadın olan girişimcilikleri destekleyen Arya Kadın Yatırım Platformu nedir? Platformun kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir? Kadın girişimciler için önemli bir fırsat olan bu oluşumu gelin, birlikte tanıyalım!

Arya Kadın Yatırım Platformu Nedir?

Kadınların öncülüğünde dünyada fark yaratabilme vizyonuyla yola çıkan Arya Kadın Yatırım Platformu(Arya Women) 2013 yılında kuruldu. Türkiye’nin kadın odaklı tek yatırım platformu olan bu oluşum, kadın girişimcilere aktif olarak yatırım yapan, kadınlara girişimciliği ve yatırımcılığı öğreten bir platformdur. Kadınların iş hayatında birbirlerini destekleyerek güçlenmesini amaçlayan Arya Kadın Yatırım Platformu  çeşitli eğitimler, faaliyetler ve networking etkinlikleri ile hareketli bir ortama da sahiptir.

Kadınların yönetici koltuğunda oturduğu şirketlere, “Akıllı Para” adı verilen yatırımı yapan Arya Kadın Yatırım Platfomu, girişimci kadınlar ile melek yatırımcıları buluşturur. Böylelikle yalnızca maddi bir kazanç değil, değerli tecrübelerden faydalanma fırsatına da sahip olunur. Bu oluşumun temelinde, kadın girişimcilerin artmasında ve güçlenmesinde hem finansal hem de profesyonel yardımlar bir araya getirilir. Böylelikle iş hayatında daha fazla güçlü kadının yer alması amaçlanır.

Kurucusu ve Kurucu Ortağı Kadın Şirketler Kabul Ediliyor

arya-kadin-yatirim-platformu-nedir-startupteknoloji.com-jpg

Arya Kadın Yatırım Platformu, bünyesine dahil edeceği girişimcilikleri belli şartlar koşulunda belirliyor. Bunlardan ilki, şirketin kurucusu ve kurucu ortağının mutlaka kadın olması! Bunun dışında eğer şirket kadınlara fayda sağlayan bir girişimcilikle ilgileniyorsa da Arya Kadın Yatırım Platformu’ndan yararlanabilir. Önceden kurulmuş bir şirketin, satışa sürdüğü ürün veya hizmetin yeterli derecede ilgi görmediği durumlarda, yine bu platform itici güç sağlamakla görevlidir.

Teknoloji başlıklı girişimcilikler ise bu oluşum tarafından desteklenen fikirler arasındadır. Fakat elbette ki kurucunun ve kurucu ortağın kadın olması birincil koşuldur.

Detaylı Yatırım Alma Süreci

Bu platformdan yararlanmak isteyen girişimciler, öncelikle Arya Kadın Yatırım Platformu ile e-mail yoluyla iletişime geçer. Yatırım almak için hazır durumda olduğunu düşünenler ise gust.com adlı sitedeki formu doldurup yatırım başvurusunda bulunabilir.

Başvurunun ardından platformda bir değerlendirme süreci başlar. Şirketlerin göndermiş olduğu bilgiler incelenir. İş modeline, girişimin hangi aşamada olduğuna, yatırıma hazır olup olmadığına, şirketin ekibine ve pazar kriterlerine bakılır. Eğer inceleme olumlu sonuçlanırsa, adaylarla yüz yüze görüşme gerçekleştirilir. Girişimciliğin alanına göre adaylarla görüşecek kişiler değişir.

Yüz yüze görüşme sonlandığında yatırıma hazır görünen girişimciler için Arya Kadın Yatırım Platfomu’nda yeni bir yola girilir. Sürece kabul edilenler için bilgi ve başarı dolu süreç başlar. Öncelikle girişimci ve yatırımcı adaylarına yönelik finansal öngörü, beklenti yönetimi, yatırım süreci, değerleme ve mentorluk eğitimleri verilir.

Eğitim ve Yatırım Fırsatları Bir Arada

Arya Kadın Yatırım Platfomu’nda eğitimin yanı sıra programa dahil edilenlere motivasyon sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler de düzenlenir. İki ayda bir, koydukları hedefleri tutturmayı başaran girişimcilikler yatırımcı kokteyllerine katılmaya hak kazanır. Gelecek vadeden kadın liderler ve girişimcilik fikirleri yatırımcılar ile buluşturulur. Etkinliklerde yatırımcıların dikkatini çekme fırsatı oluşur. Alanında uzman yatırımcılar ile fikirler, hak ettikleri değere kavuşur. Yatırımcıların ilgilendiği projeler, bir sonraki aşamaya geçer. Artık bu girişimcilikler için anlaşma koşulları konuşulmaya başlanır ve sözleşme yapılır.

Yatırımı gerçekleşen bir girişimcilik Arya girişimi olur. Böylelikle Arya Kadın Yatırım Platformu’nun bütün olanaklarından yararlanmaya hak kazanır.

Eğer bir girişimciliğin yatırıma hazır olmadığı kararına varılırsa, bu girişimciliğe Arya Kadın Yatırım Platformu’nun network etkinlerine davet edilir. Bununla birlikte yatırım almaya hazır olmaları için eğitimlerden, danışmanlıklardan ve mentorlüklerden yararlanmaya devam ederler.

Ahu Büyükkuşoğlu Serter Kimdir?

ahu-buyukkusoglu-serter_arya-kadin-yatirim-platformu-startupteknoloji.com-jpg

Arya Kadın Yatırım Platformu’nun kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter,1973 yılında doğdu. Eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı. Serter, Pace Üniversitesi’nde Yatırım Yönetimi bölümünde yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans eğitiminin ardından Türkiye’ye döndüğünde, şu anda başkanı olduğu Farplas Yönetim Kurulu’nda çalıştı.

2006 yılında MATA Ahşap Kaplamalı Dekoratif Parçalar adlı şirkete yatırım yaptı. O, yatırım yaptığı sırada şirket iflasın eşiğindeydi fakat Serter’in yatırımından sonra büyük bir ivme kazandı.

Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Türkiye’nin ilk sanat otelini açan kişi olarak da bişinir. Casa dell’Arte adlı otel, onun başarılı bir kadın girişimci olduğunu gösterir niteliktedir.

Çoğunlukla teknoloji ve akıllı ulaşım alanlarına yatırım yapan Serter, kadın girişimcilikler konusuna da oldukça ilgilidir. Şu ana kadar yapmış olduğu sayıları 35’i aşan yatırımlarıyla, Türkiye’nin melek yatırımcıları arasına girmiştir.

2013 yılında kurduğu Arya Kadın Yatırım Platformu’u, kurulduğu günden bu yana 15 girişimciliğe, 3 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. 30 yatırımcının yer aldığı oluşum 50 milyon doların üzerinde değerlemeye sahip.

Tridi.co’dan aldığı yatırımla, 2021 yılının yedinci yatırımına sahip olan bu oluşum büyümeye ve kadın girişimcileri desteklemeye devam ediyor.

Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler