Küresel Isınmanın Kaçınılmaz Gerçek Olduğuna Dair 5 Kanıt

Çok uzun süredir etkilerini yaşadığımız küresel ısınma, bütün gerçekliği ile hayatımızda. Dünya’nın her yerinde varlığını hissettiğimiz ciddi sorunların nedenini yalanlayan bir topluluk da bulunuyor. Yalanlama kısmı, küresel petrol ve enerji devleri tarafından, “küresel ısınmanın bir tehdit olmadığı ve yaşanan sellerin, fırtınaların, kuraklığın ve geçtiğimiz dönemde ülkemizi ve Dünya’yı etkisi altına alan orman yangınlarının doğal bir süreç” olduğu tarzında şekilleniyor.

İklim krizi ve küresel ısınma hakkında yayılan bu tarz bilgilerin ardından bilim insanları harekete geçti ve geçmişte de olduğu gibi bu konu hakkında bilgilendirmelerine devam etti. Küresel petrol ve enerji devlerinin doğal süreç tarzındaki söylemlerine kanıt olarak gösterdikleri 5 açıklamayı, bilimsel doğruları ile açıkladılar. Küresel ısınma ile ilgili doğru olmayan 5 bilgiyi ve gerçeklerini birlikte inceleyelim.

Küresel Isınma Doğal Bir Sürecin Parçası

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com_.jpg
Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com

Bu konu hakkında en sık duyulan argümanlardan biri olan bu cümle aslında gerçeği yansıtmıyor. Dünya, günümüzdeki haline gelene kadar birçok iklime ev sahipliği yaptı bu inkar edilemez bir gerçek fakat 150 yılı kapsayan bir sürede yaşanılan iklim değişikliği ne yazık ki anormal seviyede. Bilim insanlarının kanıt olarak gösterdikleri veriler, Sanayi Devrimi ve sonrasını baz alıyor. Dahası gelecekte tahmin edilen veriler, geçmişteki 5 milyon yıl ile karşılaştırıldıklarında daha önce yaşanmamış ısınmaların olabileceğini açıklıyor.

700 iklim kaydı referans alınarak yapılan araştırmada, son 2000 senede, Dünya genelinde iklimin aynı anda ve aynı şekilde değiştirdiği tek zamanın, iklim hareketliliğinin yüzde 98’nden fazlasının 150 yılda değiştiğini saptandı. Bu gerçek ile birlikte bilinçsiz sanayileşmenin gezegenimize olan zararını bir kez daha fark ediyoruz.

Karbondioksit Atmosferin Büyük Bir Kısmını Kapsamıyor ve Küresel Isınmaya Etkisi Büyük Olmaz

httpsstartupteknoloji.comwp-contentuploads202110Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com_.jpg
Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com

Aslında bu söylem, bilim insanları tarafından birçok kez yalanlandı. Geçmişte, 1856 yılında Eunice Newton Foote tarafından yapılan bir deney bu söylemi tamamen yalanlıyor. Deney içeriğinden bahsedecek olursak; Foote iki cam silindir ve dört termometre ile bu deneyi gerçekleştirdi. Güneş ışığı önüne koyduğu karbondioksit içeren silindiri, normal hava içeren silindir ile karşılaştırdı ve karbondioksit içeren silindirin güneş ışığını daha fazla hapsettiğini gözlemledi.

Günümüzde ve yakın geçmişte bilim insanları bu deneyi birçok kez tekrarlayarak doğruluğundan emin oldular. Foote tarafından yapılan deney küresel ısınmanın küçük bir minyatürü olarak gözünüzde canlanmadı mı?

Küresel Sıcaklıktaki Farklılıklar Güneş Lekeleri ve Galaktik Kozmik Işınlarından Kaynaklanıyor

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com_-2.jpg
Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com

Güneş lekeleri, araştırılan ve üzerinde çalışmalar yapılan bir alan ve Güneş yüzeyindeki manyetik aktivitesi ile merak edilen bir konu olarak adlandırılıyor. Güneş lekelerinin gücü, iklim değişikliklerinin yaşanmasına aracılık ediyor. Ancak bu konuda tedbirlerini alan bilim insanları, uydulardaki sensörleri kullanarak, 1978’den beri Güneş’in Dünya’ya olan etkisini azaltacak çalışmalar yürütüyor. Dolayısıyla bilim insanları bu söylentiyi net bir ifade ile yalanlıyor.

Bilim İnsanları Küresel Isınma ile İlgili Verileri Manipüle Ediyor

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com_.png
Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com

Bu söylem geniş bir kitleyi etkiliyor. Çünkü elde edilen veri kamuoyuna açıklanmadan önce birçok bilim insanı tarafından doğruluğu teyit ediliyor. Aynı zamanda yıllar önce yapılan çalışmalarda elde edilen veriler, gelişen teknoloji ve diğer yardımcı bilim dallarından yardım alınarak tekrar gözden geçiriliyor. Bu tarz çalışmalar, bazı kimselerin gözüne batabilir fakat yapılan çalışmalar bu seyirde gelişmeseydi Dünya’nın son 150 yıldaki ısınması, günümüzde yaklaşık 1 derece olarak açıklanan küresel ısınmadan çok daha fazla bir rakam olarak belirlenirdi.

İklim Modelleri Karbondioksite Karşı Çok Hassas

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com_-3.jpg
Kuresel-Isinma-www.startupteknoloji.com

Dünya’nın önde gelen üniversitelerinden mezun olan bilim insanlarından oluşan ekipler tarafından yapılan çalışmalarda ortaya çıkan ve milyonlarca satırlık kod içeren GCM’leri aktif olarak kullandığı 20’den fazla uluslararası merkez bulunuyor. Geliştirilen bu modeller sayesinde iklim yeniden yapılandırılıyor ve volkanik patlamalar gibi yerel iklim olayları üzerinde sürekli gözlemler yapılıyor.

Tek bir GCM ile aktarılan bilgilere ulaşılsaydı bu söylem doğru olabilirdi. Fakat uluslararası birçok merkezde kalibre edilmiş birçok modelin uyumlu olması aktarılan bilgilerin doğruluğunu güçlendiriyor.

Tüm verileri göz önüne aldığımız küresel ısınmanın en büyük nedenleri beşeri faktörlerden oluşuyor. Bilim insanlarının çalışmalarını takip edip bildirdikleri önerileri takip etmemiz gerekiyor.

Merve Mutlu
İsmim Merve Mutlu. 23 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Yazmayı, araştırma yapmayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşmayı çok seviyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler