Martı, Elektrikli Araç Hizmeti Vermeye Hazırlanıyor!

Türkiye’nin elektrikli scooter’ları ile ünlü olan yerli taşımacılık firması Martı, daha önceden sağladığı başarı ile şimdi de yeni bir alana ilerlemeye hazırlanıyor.

Şirket, iddialara göre, 2022 yılı içerisinde tıpkı sunduğu scooter’lar gibi birde elektrikli araç hizmeti sunacak. Martı, elektrikli araçlar için Citroen’in %100 elektrik ile çalışan Ami modelini seçmiş bulunmakta.

Martı 2019 yılında İstanbul’da hizmete başladıktan sonra hızlı bir şekilde Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı ve gerçekten başarılı bir startup olduğunu gösterdi. Şirket şehiriçi ulaşım konusunda sektörde bir lider haline geldi. Bu sağladığı başarıya dayanarak elektrikli araçlara geçiş yapmış olması şaşırtıcı değil.

Citroren’in çift kişilik elektrikli motorlu Ami aracı 2021 yılında Türkiye’de satılmaya başlanmıştı. Araç saatte 50km hıza ulaşabiliyor ve tam dolu halde 70-kilometre menzile sahip. Aracın 0’dan tam şarj olması yaklaşık 3 saat sürüyor. Aracın içi küçük olmasına ragmen, aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere işlevsellik olarak her alanın iyi kullanıldığını görmekteyiz. Ami’nin güncel fiyatı, bu yazının hazırlanışı sırasında, adet başına 70-80 bin TL civarındaydı. Bu da Martı’nın bu araçlardan yüksek miktarda alarak gerçekten bu işe ciddi bir şekilde girmek istediğini gösteriyor.

marti-elektrikli-arac-hizmeti-vermeye-hazirlaniyor

Özellikle İstanbul gibi, trafiğin çok kötü olduğu şehirlerde Ami gibi bir araç klasik scooter’ları sürmenin tehlikeli olabileceği yerler için mükemmel bir alternatif olacaktır. Ülkemizde bu tür araçların kullanımı için 16 yaşını doldurmak ve B1 seviyesinde ehliyete sahip olmak gerekmektedir.

Önemli bir nokta ise bu araçların halihazırda şarj edilebilecekler geniş bir elektrikli araç ağı maalesef ülkemizde bulunmuyor. Şirket bu yüzden, bu araçların bulundukları yerlere birçok şarj alanı ekleyecektir. Yani Martı’nın bu hamlesi yüksek ihtimal Türkiye’yi bu bakımdan daha iyi bir yere getirecektir.

Faik Necef
Birçok alandaki yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip eden biri. Gururlu bir PCMR üyesi ve metalhead.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler