MediaTek Dimensity 2000 AnTuTu Rekoru Kırdı

MediaTek işlemcileri son zamanlarda özellikle de orta segment akıllı telefonlarda oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Üst seviye cihazlarda ise daha çok Snapdragon işlemcilerini görsek de bu sefer Tayvanlı çip üreticisi Dimensity 2000 5G işlemcisiyle daha yukarıları hedefliyor gibi.

AnTuTu Sonuçları

MediaTek firmasının amiral gemisi işlemcisi AnTuTu benchmark testindeki ilk sonuçlarını aldı. Ancak ilginç olan şu ki mobil işlemci bir Android telefonda ilk defa görülen bir milyonun üstünde bir skor almayı başardı.

Bu noktada hemen bir sonuca varmadan önce akılda tutmamız gereken bazı şeyler var. Öncelikle AnTuTu tarafından bu skorun resmi olarak onaylanmış olmadığını söyleyelim. Ama söz konusu skor Ice Universe kullanıcısının da dahil olduğu bilindik birkaç sızıntı kaynağı tarafından geliyor. Dolayısıyla bu bilgilerin nispeten biraz daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra benchmark testi üzerinde oynayarak da olağandışı yüksek skorlar almak mümkün. Yani eğer test internet üzerinden resmi bir şekilde tekrarlanmaz veya onaylanmaz ise tüm bu sonuçların tamamen güvenilir olmayacağını belirtmek lazım.

Hepsi bir tarafa, testte gördüğümüz MT6983 modelinin gerçekten Dimensity 2000 işlemcisi olup olmadığı da kesin değil. Üstelik benchmark testleri referans konusunda güzel veriler sağlasa da asıl önemli olan gerçek hayattaki performans oluyor. Bunun için de çipin resmi olarak çıkmasını beklemek gerekiyor.

Her şeye rağmen söz konusu skor eğer gerçekten doğru ise oldukça etkileyici bir işlemciyle karşı karşıyayız demektir. Zira bu skorun yakınına yaklaşabilen tek Android telefonu 858.734 puanı ile Snapdragon 888 işlemcili Red Magic 6 olarak görebiliyoruz.

Bir diğer çıkartılacak sonuç da çipin güç verdiği cihazın Vivo marka bir telefonu olduğu. Öyle ki skorun üstündeki “V2184” model numarası bizlere bunu söylemeye yetiyor. Cihazın genellikle amiral gemisi telefonlar sunan Vivo X80 serisi olma ihtimali de bir hayli yüksek.

MediaTek Dimensity 2000 Özellikleri ve Muhtemel Çıkış Tarihi

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/11/dimensity-2000-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Sızıntılar doğruysa MediaTek başarılı orta segment çiplerinden sonra çok sağlam bir işlemciyle üst segmente hitap edecek – Startup Teknoloji

MediaTek yeni Dimensity çiplerini resmi kanallarından daha önceden zaten duyurmuştu. Ancak bu işlemciler hakkında 4nm mimarisine sahip olmalarının dışında bazı bilgiler de sızmış durumda. Henüz doğrulanmamış bu sızıntılara göre Dimensity 2000 işlemcisinin 3.0GHz hızda bir Cortex-X2 çekirdeği, üç Cortex-A710 çekirdeği, dört tane de A510 çekirdeği barındıracağı söyleniyor. Bu açıdan Qualcomm Snapdragon 898 işlemcisine benzediğini söyleyebiliriz.

Dimensity 2000 çipinin ne zaman çıkışını yapabileceğiyle alakalı olarak ise herhangi bir tarih yer almıyor. Ancak işlemcinin selefi Dimensity 1200 Ocak 2021 tarihinde tanıtılmıştı. O yüzden eğer yıllık döngüyü de hesaba katacak olursak en fazla birkaç ay sonra yeni işlemciyi görebiliriz.

Diğer yandan Qualcomm firmasının da 30 Kasım – 2 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılması planlanan Qualcomm Snapdragon Tech Summit etkinliğinde Snapdragon 898 işlemcisini duyurmak üzere olduğunu düşünürsek; MediaTek firmasının da kendi hamlesini bu tarihlere yakın bir civarda gerçekleştirmesi olası gözüküyor.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler