Metaverse’ü Daha Gerçekçi Kılacak VR Gözlük ve Eldivenler

Gerçek dünyanın dijital ortama taşınması olarak tanımlanan Metaverse, günümüz teknoloji dünyasının en heyecan verici gelişmeleri arasında. İnsanların kendi yaşamlarından sıyrılıp yepyeni bir dünyada vakit geçirirken dikkat edeceği şeylerin başında “gerçeklik” geliyor. Bu nedenle VR gözlük sektöründe büyük atılımlar gerçekleştiriliyor. VR gözlüklerin dışında metaverse için kullanılacak özel tasarım eldivenler de dikkat çekiyor.

İnsan Gözü Kalitesinde VR

varjo-vr-gozluk-metaverse-startupteknoloji.com-jpg

Sanal gerçeklik gözlükleri günümüzde pek yaygın değil fakat geçmişte telefonlar ve tabletler de yaygın değildi. Bu nedenle Metaverse’ün konuşulduğu bu günlerde, VR gözlüklerin gelecekte telefonlar kadar sık kullanılan cihazlar haline gelebileceği söylenebilir.

Sanal gerçeklik gözlüklerinin ağır olması, başı ağrıtması ve yüksek çözünürlüğe sahip olmaması gibi sebepler, insanların bu cihazı sıkça kullanmasını engelliyor fakat bu alanda üretilmiş öyle bir VR var ki tek başına tüm bu sebepleri bir kenara atıyor!

Varjo markasının  en son model Varjo XR-3 ve Varjo VR-3 adlı VR gözlükleri, kullanıcılarına insan gözü kalitesinde görüntü vadediyor. İddialarına göre bu sanal gerçeklik gözlüğünü kullanmaya başlayanlar, gerçek ile sanal dünyayı ayırt etmekte güçlük çekebiliyor.

Eğer daha önce VR gözlük kullandıysanız size tanıdık gelebilecek bir his var. Buna “Phantom Sense” adı veriliyor. Yani, “Hayalet His”. Sanal gerçeklik gözlüğünün yeterince kaliteli görüntü sağlayabildiği durumlarda, onu kullanan kişinin gerçekte olmayan şeyleri hissetmeye başlaması, bu şekilde adlandırılıyor. Bu hisse bağlı olarak kişi, aslında arkasında olmayan birinin varlığını hissedebiliyor, olmayan cisimlerden kaçınabiliyor.

Piyasaya sürülmüş olan bu VR gözlükleri kullananlar, tam da bu şekilde deneyimler yaşadıklarını aktarıyor. Düşünüldüğünde bu durumun kişi için eğlenceli olabileceği gibi tuhaf olabileceği de ortada. Bu nedenle firmalar, “Hayalet His” etkisinin ortadan kaldırılabilmesi için başka icatlar üzerinde çalışıyor. Bunlardan bir tanesi de Facebook(Meta)’nın sanal gerçeklik eldiveni!

Facebook(Meta)’tan Sanal Gerçeklik Eldiveni

facebook-sanal-gerceklik-eldiveni-metaverse-startupteknoloji.com-jpg

Hayalet His terimine henüz yeni adapte olurken Facebook (Meta), yeni bir sanal gerçeklik eldiveni üzerinde çalıştığını açıkladı. Facebook, orijinal hesabından yayınladığı videoda Mark Zuckerberg’ün eldiven ile olan görüntülerini halka gösterdi. Bu haptic eldivenler ile sanal nesnelere dokunulduğunda hissedilebiliyor, oyun oynanabiliyor, zar atılabiliyor ve hatta Metaverse’te diğer MetaHuman’lar ile el sıkışabiliyorsunuz. Böylece yüksek çözünürlüklü VR gözlüklerde, aslında var olmayan cisimleri hissetmek gibi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz çünkü eğer varlarsa zaten gerçek hayattaki gibi hissedebiliyorsunuz!

Herkesin kendi üç boyutlu avatarını yaratıp gerçek dünyanın bir kopyası olan Metaverse’te sanal bir hayat yaşayabileceği gelecekte, VR ve haptic eldivenlerin gelişimi oldukça önemli. Kişinin kendisini farklı bir gerçeklikte hissedebilmesi için görüntü kalitesinin geliştirilmesi ve hissiyatın arttırılması konusundaki çalışmaların sayısı her geçen gün artıyor. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, insanların önümüzdeki birkaç yıl içerisinde büyük yeniliklerle karşılaşacağını gösteriyor. Bunlardan hangilerinin kalıcı olacağını ise yalnızca zaman gösterecek!

Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler