NASA’dan İlginç Mars Keşfi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, kızıl gezegen Mars üzerindeki çalışmalarına ve incelemelerine son hız devam ediyor. Kurum tarafından Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance ise son keşfinden ilginç iki kaya örneği ile döndü.

NASA tarafından yapılan incelemelere göre Perseverance’ın bulduğu kaya parçalarının geçmişte uzun bir süre boyunca su ile temas halinde ortaya çıktı. Bu da Mars’ta geçmişte bir yaşam olma ihtimalini az da olsa kuvvetlendiriyor.

NASA’nın yakın zamanda Mars’a gönderdiği uzay aracı Perseverance

NASA tarafından kızıl gezegeni incelemek üzere gönderilen Perseverance uzay aracı, Ağustos ayından beri Jezero kraterinde keşif çalışmaları sürdürüyor. Ağustos ayında çıktığı ilk keşif gezisi başarısızlıkla sonuçlansa da, Eylül ayında yaptığı iki keşif gezisi bizi çok ciddi sonuçlara yöneltecek örnekler toplanmasına sebep olmuş olabilir.

NASA, Perseverance aracılığıyla şu an Mars’ın iklim yapısını ve geçmişte Mars üzerinde su bulunma ihtimalini araştırıyor. Araştırma sahası olarak Jezero kraterinin seçilmesi ise yine bu amaca yönelik çünkü kraterin yaklaşık 3.5 milyar yıl önce bir göl halinde olduğu düşünülüyor.

Uzunca Süre Suyla Temas Gözüküyor

NASA ise bulunan bu son iki örnekle bir sonuca ulaşmış gibi, çünkü örnekler üzerinde yapılan incelemeler, örneklerin geçmişte uzunca bir süre boyunca su ile temas ettiğini gösterir nitelikte.

Konuyla ilgili konuşan California Institute of Technology öğretim üyesi ve Perseverance projesinde çalışan bir bilim insanı olan Ken Farley, “Bir kayanın içine baktığınız zaman, geçmişini orada görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Uzaktan yapılmak durumunda kalınan neticeler bizde heyecan ve merak uyandırsa da henüz kesinleşmiş bir şey mevcut değil. Örnekler hala bizden 225 milyon kilometre uzakta ve NASA’nın en erken 2031 yılına kadar onları geri getirmek için bir planı yok gibi görünüyor.

Fakat örneklerin Dünya’ya getirildikten sonra NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından incelenmesi planlanıyor. Belki de bizi heyecanlandığımız sonuca; yani geçmişte Mars’ta hayat bulunduğu sonucunda götüreceklerdir.

Belki de Perseverance konu hakkında çok daha kesin veya çok daha merak uyandırıcı bulgular elde ederek heyecanımızı diri tutacaktır çünkü bu onun henüz ikinci ve üçüncü keşif gezileriydi.

Mars konusundaki gelişmeleri heyecanla takip etmeye devam ediyoruz.

Bu tarz diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mustafa Emircan Yaman
İstanbul Üniversitesi İktisat 2. sınıf öğrencisiyim. Yazım fena değildir bir de güzel hikayeler anlatırım 🙂

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler