Pasifik Derinliklerinde Mamut Dişi Bulundu

California Monterey Bay Su Araştırma Enstitüsü’nden bir ekip Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde buldukları mamut dişiyle ilginç bir keşfe imza attılar.

İnanması Güç

Oldukça şaşırtıcı, hatta inanması güç olarak karşımıza çıkan söz konusu buluş ilk olarak 2019 yılındaki bir keşif gezisine dayanıyor. Bir deniz biyoloğu olan Steven Haddock ve bir denizaltı pilotu; yaptıkları bu gezide California kıyılarının 300 kilometre açıklarındaki suların derinliklerinde mamut dişine benzer bir objeyle karşılaşıyorlar. Sonrasında ise ilgilerini çeken bu nesneden bir örnek alıyorlar.

Yaklaşık iki sene sonra ise nesneyi buldukları yere geri dönüyorlar ve ilginç bir şekilde bir metre uzunluğundaki dişin hâlâ aynı yerde olduğunu görüyorlar. Dişi bulan deniz biyoloğu Gizmodo sitesine yaptığı açıklamada: “Bu mamut dişinin kıyıdan bu kadar uzakta ve derinde bulunabilmesi deneyimlediğim en olağanüstü şey” ifadesini kullanıyor.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/11/mamut-disi-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Milyonlarca yıl öncesine dayanan mamut dişi 3070 metre derinlikte keşfedildi – Startup Teknoloji

Mamut dişinin orada ne işi olduğuna dair pek çok teori üretilebilir. Hatta eski zamanlarda yaşayan bu hayvanın bir başka antik canlı megalodona yem olduğunu söyleyenler bile olmuş. Ancak bu konudaki uzmanlara göre mamutun bir tür tufan ya da tsunami ile birlikte okyanusun derinliklerine çekilmiş olması daha olası gözüküyor.

Ancak işin gerçekten ilginç olan tarafı dişin en az 1.5 milyon yıldır orada varlığını koruyabilmiş olması olarak karşımıza çıkıyor. Zira dişin ait olduğu düşünülen Kolombiya Mamutu türünün bu zaman diliminde yaşadığı tahmin ediliyor.

Bu denli hayret verici bir şekilde orada korunmuş olmasına yorum getirirken uzmanlar; dişin içinde bulunduğu yüksek basınç ve soğuk çevre faktörlerinden destek alıyor. Öyle ki dişin bulunduğu derinlik deniz seviyesinden tam 3.070 metre aşağıda yer alıyor.

Bu buluş sonrasında mamutun tarihi, yaşı ve ailesi gibi başka bilgilere ulaşmak için yürütülen çeşitli genetik testlerin ise yapılmaya devam edildiğini bildirelim.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler