Rolls-Royce, Sürdülebilir Bir Gelecek İçin SDCL ile Ortak Oldu

Rolls-Royce, sürdürülebilir enerji kullanımını hızlandırmaya yardımcı olabilecek “Energy-as-a-Service” (Hizmet olarak enerji) çözümlerini piyasaya sunabilmek için global yatırım şirketi Sustainable Development Capital LLP (SDCL) ile bir iş birliği anlaşması yaptı.

Rolls-Royce Power Systems Enerji Üretimi Başkan Yardımcısı Andreas Görtz konu hakkında şunları söyledi:

“Energy-as-a-Service, enerji teminini yeni koşullara adapte etme ihtiyacı duyan şirketler için özellikle ilgi çekici bir konumda bulunuyor. Genellikle işletilmesi uzmanlık gerektiren mikro şebeke gibi ekipmanlara yatırım yapmayı gerektirdiğinden, müşterilerin bunu kendi başlarına yapmaları oldukça zorlu bir iş. Energy-as-a-Service hizmetimiz onlara bu zorluğun üstesinden gelmeleri konusunda yardımcı oluyor.” 

11 Kasım tarihinde Dünya İklim Konferansı’nda (COP26) imzalanan anlaşma ile Rolls-Royce, müşterilerine sürdürülebilir ve verimli bir enerji sistemi sayesinde elde edilen elektrik ve ısıyı, altyapıya ilişkin ön finansman aramaksızın bir “abonelik hizmeti” olarak verme imkânı sunacak.

“Energy-as-a-Service” hizmeti, müşterilerin bir abonelik modeli aracılığıyla ısı ve elektrik için ödeme yaptığı sürdürülebilir enerjiye erişimi arttırmanın bir yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan iş birliği anlaşmasıyla Rolls-Royce, yeni projeler tasarlamak, finanse etmek, kurmak, devreye almak ve işletmek için Birleşik Krallık, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da temiz ve merkezi olmayan enerji altyapı projelerini geliştirme ve finanse etme konusunda on yılı aşkın bir deneyime sahip olan SDCL ile birlikte çalışacak.

Verimli ve Sürdürülebilir Bir Gelecek

Rolls-Royce Sürdürülebilir Enerji Çözümleri Başkanı Perry Kuiper şunları söyledi:

“Çevre ve iklim dostu enerjiye güvenen sanayi şirketleri ve diğer işletmeler, yeni “Energy-as-a-Service” programımızın bir avantajı olarak sürekli artan enerji ve şebeke bağlantı maliyetlerinin önüne geçebiliyor. Müşterilerimize net sıfır hedefine giden yolda verimli ve güvenilir bir enerji temini sunmak için yeni mtu teknolojilerimizi, sistem uzmanlığımızı ve global iş ortakları ağımızla beraber hizmet lokasyonlarımızı da kullanıyoruz. 2007’den bu yana temiz enerji, enerji verimliliği ve merkezi olmayan  enerji altyapısı projelerini başarıyla geliştiren ve finanse eden SDCL ile artık güçlü bir ortaklığımız var.” diyerek yorumlarını aktardı.”

Sustainable Development Capital LLP Kurucu ve CEO’su Jonathan Maxwell ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“SDCL, çevresel altyapı pazarlarına yönelik yatırım olanağı sağlamak amacıyla kuruldu. Şirket olarak her zaman çevre ve insanlar için iyi olan ve ticari olarak sürdürülebilir projelere yatırım yapmaya odaklıyız. Yeni ortağımız Rolls-Royce ile bu hedeflere daha da hızlı ulaşabileceğimize inanıyoruz. Yeni programımız, kendi enerji santralleri için yüksek yatırım maliyetlerinden kaçınmak ve ana faaliyet alanlarına odaklanmak isterken enerji temini arayan şirketlere de en iyi şekilde hizmet edecek.”

Faik Necef
Birçok alandaki yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip eden biri. Gururlu bir PCMR üyesi ve metalhead.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler