Sağlık Bakanlığı’nın Yeni Uygulaması “Neyim Var?”

Bugün sizlere Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan yeni bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Neyim Var ?

Yeni uygulama hastaların şikayetlerini ve geçmiş sağlık verilerini değerlendirerek olası ön tanıların belirlenmesine yardımcı olan bir sistem sunuyor. Sağlık Bakanlığı bu uygulamanın algoritmalarını belirleyen yapay zeka destekli yazılıma “uzman sistem” (expert system) adını veriyor.

Uygulamayı kullanan vatandaşların hastanelerden randevu alırken doğru bölüme başvurmaları sağlanabilecek. Bu sayede günde 120 bin kişinin yanlış randevu almasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Diğer yandan arama motorlarını kullanarak kendine tanı koymaya çalışanlar bu uygulama üzerinden daha doğru bir şekilde yönlendirebilecek.

Sağlık profesyonelleri açısından baktığımızdaysa sınıflandırılmış şikayetler ve geçmiş sağlık verileri sayesinde daha kolay tanı koyup daha etkin bir tedavi uygulayabilecek.

Neyim Var Nasıl Kullanılır?

Uygulamaya giriş yapabilmeniz için ana sayfadan “e-Nabız ile giriş” veya “e-Devlet ile giriş” seçeneklerini kullanarak ilgili sistemden giriş yaptıktan sonra gelen sayfadan Neyim Var bağlantısına tıklayarak uygulamaya erişebilirsiniz.

Neyim Var Uygulaması – startupteknoloji.com

Uygulamada ilk olarak ana şikayetinizi girmeniz gerekmektedir. Ana şikayetinizi isterseniz üstteki metin kutusundan otomatik tamamlama desteği ile ya da üç boyutlu görsel üzerinden girebilir ya da bu görsel yanındaki üç çizgili ikona tıklayıp gelen menüden seçebilirsiniz. Uygulama seçtiğiniz ana şikayet ile ilgili ek sorular soruyor. Bu sorulara cevap verdikten sonra ana şikayetiniz ile ilgili teşhis önerilerinde bulunacak ve bu önerilerle ilgili poliklinik tavsiye edecektir. Son ekranda ise sizi uygun polikliniklerden randevu alabilmeniz için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ekranına yönlendirecektir. Aşağıdaki görselde tüm sürecin bir özetini bulabilirsiniz.

Neyim Var Nasıl Çalışır? startupteknoloji.com

Son tahlilde bu uygulamanın amacı hastaların doğru bir şekilde yönlendirilmesini sağlamak. Bu nedenle yönlendirildiğiniz bölümlerden randevu alıp tanının uzman bir hekim tarafından konulması gerekiyor. Sizler bu uygulamayı nasıl buldunuz? Kullanmayı düşünüyor musunuz?

 

 

mustafa tarcan
Teknoloji ve bilim alanlarında ilginizi çekebileceğini düşündüğüm konuları yazıyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler