Sesten Sese Çeviri Yapabilen Girişim NeuroVoice

Farklı dillerdeki çeviri programları geniş bir uygulama çeşitliliğini kapsıyor. Çeviri ihtiyaçlarına göre geliştirilen programlar her geçen gün yeni özellikler ile anılıyor. Durum bu şekilde olunca çeviri programları kullanıcılarının ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

İnceleyeceğimiz girişim de çeviri programlarının dikkat çekenlerinden bir tanesi. NeuroVoice, derin öğrenme yöntemiyle geliştirildi. Dilden dile çeviri yapmasına ek olarak sesten sese de çeviri yapma özelliğine sahip. Tokyo Üniversitesi merkezli girişimi yine aynı üniversitede okuyan üç bilgisayar bölümü yüksek lisans öğrencisi hayata geçirdi. Sesten sese özelliği açacak olursak NeuroVoice sesinizi başka birinin dönüştürülebilen bir yazılıma sahip.

neuroVoice-sample-www.startupteknoloji.com

NeuroVoice, geliştirildiği ülke olan Tokyo’da büyük ses getirdi. Girişim, ‘İnovasyon Günü 2017’ BT geliştirme yarışmasında birinci olarak 10 milyon yen ödül kazandı. Uygulamanın en çarpıcı özelliğine geri dönersek, sesten sese çeviri genelde ünlü isimlerin ya da devlet başkanlarının sesleri ile deneniyor. Bu konu da dikkat çekmemiz bir nokta bulunuyor. Seslendirme yapılan kişinin daha önce çevrilen kelimeyi telaffuz etmesi gerekmiyor.

NeuroVoice Uygulamasının 3 Özelliği Bulunuyor

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/09/NeuroVoices-www.startupteknoloji.com_.png
NeuroVoices-www.startupteknoloji.com

İlk özelliği daha önce bahsettiğimiz gibi ‘metinden sese’ değil ‘sesten sese’ çeviri yapabilmesi. Hedef sesin özelliklerini kaybetmeden ses hızını ve entonasyonunun dönüştürülen sese yansıtılmasına aracılık ediyor. Düşünülen inovasyon bir sonraki çeviri uygulamalarına yol gösterdi. Aynı zamanda hedef kişinin on dakikalık süre içinde ses verilerini hazırlayarak dönüştürme imkanı sunuyor. NeuroVoice uygulamasının kullanım alanları oldukça geniş. Film ve dizi dublajı da olmak üzere çeşitli bireysel seslerin kullanım alanlarında faydasını gösteriyor.

NeuroVoice hakkında ne düşünüyorsunuz? Faydalı bir uygulama mı? Yorumlarda belirtirseniz seviniriz.

Merve Mutlu
İsmim Merve Mutlu. 23 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Yazmayı, araştırma yapmayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşmayı çok seviyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler