TAYKOPİL Üretim A.Ş.; 2021 yılının kasım ayında Eskişehir Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı’nda Tübitak 1512 BİGG Ödülü’nü kazandıktan sonra kurulmuştur.

Şirket, uzun ömürlü ve çevreci çözümlerle CR2032 tip düğme pil prototip üretimini yapıyor. Üretim gerçekleştirilirken kapasitenin artırılması için madde olarak bor kullanılıyor. Ayrıca çevreci ve organik malzemelerde CR2032 tip düğme pil üretimi için kullanılmaktadır.

Ar-Ge çalışmalarıyla prototip üretiminin gerçekleştirildiği 3 Voltluk CR-2032 sınıfı lityum iyon pil; bilgisayar, kol saati, otomobil anahtarı, oyuncak, baskül gibi pek çok üründe kullanılıyor.

TAYKOPİL Üretim A.Ş. Çevreci CR2032 Tip Düğme Pil Dünyada 3.9 Milyar Dolarlık Pazara Hitap Ediyor

TAYKOPİL Üretim A.Ş.

TAYKOPİL Üretim A.Ş. Ar-Ge müdürü Ezgi Yılmaz girişimleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Ezgi Yılmaz; Metalurji ve Malzeme Mühendisidir. Ezgi Yılmaz’ın çift ana dalı makine mühendisliğidir. Yüksek lisansını lityum iyon piller üzerine yapan Ezgi Yılmaz, sektörde 5 yıldır çalışıyor.

Yılmaz; dünyadaki tüm pil üreticilerini takip ettiklerini belirtti. Bu kapsamda; çevreci pil ürettiklerini vurguladı. Bunun için şirket ürettikleri pillerin içerisindeki malzemeleri kimyasal analize tabii tutuyor. Böylelikle piller geri dönüştürüldüğünde çevreye ve doğaya daha az zarar veriyor. Çünkü TAYKOPİL Üretim A.Ş; pillerin içerisine bitkiden üretilen bağlayıcı koyuyor.

Girişim; Yozgat Bozok Üniversitesi 2022 I. Ar-Ge proje pazarında birinci oldu. Daha sonra 2022 yılında Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) yarışmasında birincilik elde etti. Hemen akabinde 2022 EPDK-ELDER-İTÜ ARI Teknokent “Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nda” birinci olmuştur. TAYKOPİL Üretim A.Ş.; 2022 yılının sonuna doğru gerçekleşen 2022 İTÜ BİG- BANG Start Up Chalange sahnesinde de ikincilik ödülüne layık görüldü.

Ezgi Yılmaz; şirketin bugüne kadar ki üretim kapasitesine dairde önemli bilgiler verdi. 2018 yılında elde edilen verilere göre şirket; Türkiye’de yıllık 13 milyon adet CR2032 tip düğme pil üretimi gerçekleştirdi. Güncel olarak artan nüfus ve tüketim oranı ele alındığında yaklaşık 18 milyon pil üretiliyor.

TAYKOPİL Grubu; Türkiye’de 12 milyon dolarlık bir pazara hitap ediyor. Şirketin hedefi; seri üretime geçerek ithalatı kesip bu geniş pazarı Türkiye içerisinde bırakmak.

Şirket, dünyadaysa 3.9 milyar dolarlık pazara hitap ediyor. Ezgi Yılmaz; yerli pil üretimi için bu miktarın çok ciddi pay olduğunu söyledi. Ezgi Yılmaz son olarak; TAYKOPil Üretim A.Ş’ nin 825.000 TL nakdi ödül, 370.000 TL’de yatırım aldığını sözlerine ekledi.

Şirketin web sitesi için linke tıklayabilirsiniz.

TAYKOPİL Üretim A.Ş Kurucusu: Tayfun Koçak

Şirket Ortakları: Gökhan Koçak

İlginizi Çekebilir: Nula Games ile Her Şirketin Kendi Özel Zeka Oyunu Olacak!

Merhaba ben Ayşin. Okumayı, araştırmayı ve yazmayı seven biri olarak sizlerin karşısındayım.

Yorum Bırak