Tekstil Atığı Sorununa Çözüm Refiberd

Endüstri sektörleri ve etki alanları genişledikçe birçok soruna da beraberin büyüdü. Geleceğimiz ve sektör öncüleri için büyük bir sorun teşkil eden tekstil atığı, birçok kişi tarafından çözülmesi hedeflenen bir konu. 3 kadın mühendis tarafından pandemi döneminde kurulan girişim, küresel olarak tekstil atığına çözüm bulmayı hedefliyor.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Refiberd-ile-geri-donusturen-tekstil-urunleri-www.startupteknoloji.com_-scaled.jpg
Refiberd-logopaper-www.startupteknoloji.com

Mayıs 2020’de kurulan Refiberd Sarika Bajaj, Tushita Gupta ve Mingjue Wang tarafından hayata geçirildi. Ardından pandemi dönemindeki yeni alışkanlıklar doğrultusunda hareket edildi. Marka kurucuları, Zoom toplantıları ve kendilerinin tasarladığı garaj ortamındaki laboratuvarları ile Refiberd’in temellerini attılar.

Refiberd Neyi Amaçlıyor?

Üç mühendisin yapmış olduğu araştırmalardan sonra yola çıkarak açıklandıkları veriler, 100 milyar dolarlık küresel tekstil atığının olduğunu belirtiyor. Dünya’da her yıl 93 milyon ton tekstil atığının olduğunu ve bu atıkların %1’den azı yeniden giysiye dönüştürüldüğü de ek bilgiler arasında. Tekstil ürünleri birbirinden farklı malzemelerden oluşuyor ve bu kumaşların renkleri de oldukça çeşitli. Bu sebeplerden dolayı sektördeki markalar atıkların geri dönüştürülmesinin ne kadar zor olduğunun farkında olduklarını belirtiyorlar. Refiberd, bu soruna çözüm bulmayı amaçlıyor.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Refiberd-ile-geri-donusturen-tekstil-urunleri-www.startupteknoloji.com_-scaled.jpg
Refiberd-ile-geri-donusturen-tekstil-urunleri-www.startupteknoloji.com

Ürünler Refiberd ile Nasıl Geri Dönüştürülüyor?

Atılan tekstil ürünlerini ayırmak için yapay zeka ve robotik tabanlı sistem kullanılıyor. Refiberd, ile ayrılan ürünler ürünler tekstil endüstrisinde, endüstriyel örgüden el nakışına kadar geniş bir uygulama hacmine sahip olduğu da girişim tanıtım bilgileri arasında yer alıyor. Girişim VentureBridge Silicon Valley, SXSW ve CORPS tarafından destekleniyor.

Merve Mutlu
İsmim Merve Mutlu. 23 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Yazmayı, araştırma yapmayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşmayı çok seviyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler