Tesla 1 Trilyon Dolar Değere Ulaştı

Çılgın milyarder Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç ve otomotiv devi Tesla, 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak bütün otomotiv çevrelerini şaşırttı. Son yıllarda yakaladığı büyük yükselişin ardından Tesla, 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak yaşadığı bu olumlu dönemi taçlandırmış oldu.

Özellikle son birkaç yıl içinde yükselen bir trend yakalayan firma, halka arz edilmesinden 11 yıl sonra 1 trilyon dolarlık bir değere ulaşarak bir dönüm noktasına geldi. Firma bu gelişmeyle birlikte pek çok büyük otomotiv firmasının da hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Tesla 1 Trilyon dolar piyasa değerine ulaşmayı başardı

Elektrikli otomotiv devi Tesla, borsada yakaladığı uzun süreli yükselişinin ardından bugün 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmayı başardı. Tesla, bir trilyonluk dolarlık değere ulaşan beşinci şirket olarak ‘elitler ligi’ne girmeyi başardı. Trilyonluk değere ulaşan diğer firmalar ise Amazon, Facebook, Apple ve Google.

Hisseler %9 Artış Gösterdi

Firma hisseleri gün içinde %9’luk ciddi bir artış gösterdi

Tesla hisseleri bugün yaklaşık %9’luk bir artış yaşayarak firmayı trilyonluk değere taşıdı. Hisseler, firma hakkında yakın zamanda oluşan olumlu haberlerin ardından artış gösterdi.  Araç kiralama devi Hertz‘in Tesla ile yaptığı anlaşma, hisseleri zirveye taşıyan olumlu haberlerden bir tanesi oldu.

Anlaşmaya göre kiralama devi, Tesla’dan 100.000 adet elektrikli araç satın alacak. Bu ise araç kiralama devinin sahip olduğu filonun yaklaşık %20’si demek. Anlaşmanın değerinin ise 4.2 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor. Kiralama devinin satın almış olduğu Tesla Model 3 araçlarının ise birkaç ay içinde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa bölgelerinde kiralamaya hazır bir hale geleceği tahmin ediliyor.

Hisselerin yükselişine sebep olan diğer bir etmenin ise Morgan Stanley analisti Adam Jonas’ın firma hakkında yayınladığı araştırma notu olduğu düşünülüyor. Jonas, araştırma notunda firma için fiyat hedefini 1200 dolar seviyelerine kadar çekmiş ve firmayı diğer rakiplerinden daha iyi performans gösterebilecek bir hisse olarak gördüğünü yazmıştı.

Yakın zamanda yayınlanan JATO Dynamics raporunun da firma hisselerinin yaşadığı yükseliş konusunda bir etmen olduğu düşünülüyor. JATO Dynamics’in yayınladığı rapora göre Tesla Model 3 geçen ay Avrupa’da en çok satan araç olmayı başardı.

Bu tarz diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mustafa Emircan Yaman
İstanbul Üniversitesi İktisat 3. sınıf öğrencisiyim. Kalemim fena değildir bir de güzel hikayeler anlatırım 🙂

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler