Trendyol’un Kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu Kimdir

Trendyol’un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu kimdir? Mutlu’nun başarılarla dolu eğitim hayatına dair detaylar neler? İşte başarılı girişimcinin Trendyol hikayesi…

Demet Suzan Mutlu Kimdir?

Demet Mutlu, 22 Ağustos 1981 tarihinde ABD, New York’ta dünyaya geldi. Babası, inşaat projeleri ile ilgilenen, hem Amerika’da hem de Türkiye’de faaliyet gösteren bir iş insanıydı. Ebeveynlerinin New York’ta oldukça yoğun bir iş hayatı vardı. Mutlu, çok çalışmayı ve başarmayı ailesinden öğrendi.

İlk ve orta öğrenimi New York’ta tamamlayan Mutlu, lise eğitimi için İtalya’ya gitti. Lisenin ardından Amerika’ya dönen başarılı girişimci, New York Üniversitesi’nde Ekonomi alanında öğrenim görmeye başladı. New York Üniversitesi, Ekonomi bölümünü birincilikle bitirdi.

Mezuniyetinin ardından Demet Mutlu, İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye’de, finans, iş geliştirme ve pazarlama alanlarında deneyim kazandı.

Trendyol Fikri Harvard’ı Bıraktırdı

demet-mutlu-startupteknoloji.com-jpg

Kariyer hayatındaki deneyimlerinin ardından Harvard’tan, yüksek lisans yapabilmek için kabul aldı. Fakat Harvard’taki eğitimi uzun sürmedi. Mutlu, Türkiye’de çalıştığı dönemde, giyim sektöründeki e-ticaret boşluğunu fark etmişti. Bunun üzerine Mutlu, Trendyol fikri ile Türkiye’ye dönme kararı verdi. Eğitiminin ikinci yılının ilk aylarında Harvard’ı bıraktı.

2009 yılında Demet Mutlu, Trendyol’u kurdu. 2010 yılında ise Peak’in kurucu ortağı oldu.

en.trendyol.com internet sitesinin açılması ile beraber Avrupa’da 27 ülkede de faaliyet gösteren bu şirket e-ticaret ile ilgilenenlere birçok fayda sağladı. Trendyol ile yerli üreticiler ve markalar, dünya çapında bilinirliklerini arttırma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda Trendyol, dünyada Türk giyim sektörüne ve Türk markalarına karşı olan algıda değişim yarattı.

Demet Mutlu’nun kurucusu olduğu Trendyol, her geçen gün artan kullanıcısı sayısı ile beraber, kullanıcılarının taleplerine karşılık vermeye devam ediyor. Günümüzde Trendyol, Trendyol Express, Trendyol Hızlı Market, Trendyol Yemek, Trendyol Cüzdan ve Dolap uygulaması ile beraber yenilikler çoğalıyor.

Trendyol Decacorn Unvanı Aldı

trendyol-demet-mutlu-startupteknoloji.com-jpg

Trendyol, en son aldığı yatırım ile beraber değerini 16.5 milyar dolara ulaştırdı. Böylelikle, 10 milyar doları aşan şirketlere verilen Decacorn unvanını almaya hak kazandı! Trendyol, Türkiye’den çıkan ilk Decacorn şirketi olarak da tarihe geçti.

Demet Mutlu’nun Başarıları

demet-mutlu-trendyol-startupteknoloji.com-jpg

Mutlu, kariyer hayatındaki başarıları ile birçok ödülün de sahibi oldu. Bunlardan ilki 2011 yılında ABD’li Fortune Dergisi tarafından verildi. Fortune Dergisi Demet Mutlu’yu, Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi’nden biri olarak seçti. Aynı yıl, Dünya Ekonomik Forumu, Demet Mutlu’yu Global Shaper olarak nitelendirdi. Bu gelişmenin ardından Türkiye’de Global Shapers’ın kurucusu üyelerinden birisi oldu.

2012 yılında Mutlu, Davos Zirvesi’ne katılma şansına sahip oldu.

2013 yılına gelindiğinde, Business of Fashion’ın  günümüzde moda dünyasına yön veren 500 kişiye yer verdiği listede Mutlu, tek Türk oldu.

2016’da Dünya Ekonomik Forumu tarafından oluşturulan Genç Küresel Liderler listesi içerisinde, Türkiye’den ilk kez aday gösterilen ve seçilen kişi oldu. Aynı yıl Trendyol, “Dünyanın En Seçkin Özel Sosyal Ağı” olarak nitelendirildi. Yine 2016 yılında Mutlu, The Hunders ve Forbes dergilerinde Avrupalı girişimci kadınlara örnek olarak tanıtıldı.

2017 yılında gerçekleştirilen, dünya çapına bilinen lifestyle adlı platformu Refinery29’un, İlham Veren Kadınlar projesinin Türkiye temsilcisi olarak görev aldı.

Ekonomist Dergisi, Demet Mutlu’yu, 2019 yılında Yılın İş İnsanları Ödülleri içerisinde Yılın Kadın Girişimcisi seçti.

Günümüzde kurucusu olduğu Trendyol’un CEO’su olmaya devam eden Mutlu, şirketinin başarısını global açıdan arttırmaya devam ediyor. Trendyol, toplamda 1 milyonu aşan istihdam etkisi ile Türkiye’ye ekonomik açıdan önemli bir katkı sağlıyor.

Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler