Türkiye’de Drone Kargo Sisteminin Güzergahı Belli Oldu

Yeni dünyanın yeni mini mucizeleri hiç şüphe yok ki dronelar.  Bu uçan küçük mucizelerin artık kargo teslimatlarında kurye vasfında kullanılmaya başlandığını önceki haberlerimizde duyurmuştuk. İşte ülkemizdeki drone kargo güzergahı nihayet belli oldu.

Drone ile kargo taşımacılığına dair kapsamlı çalışma yapan ülkelerden biri de Türkiye’de. Ülkemiz bu alandaki ön çalışmaları artık tamamladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü insansız kargo taşımacılığında hazırlanan yeni sistemin nasıl olacağını ve bu sistemin ilk güzergâhını duyurdu.

Kargoda Drone Çağı

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Kargoda-Drone-Cagi.jpeg
Kargoda Drone Çağı www.startupteknoloji.com

Artık çağımız dijital çağ. Ve bu çağda tüm dünya genelinde olduğu gibi drone teknolojileri ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün verilerine göre ülkemizde bugüne kadar 50.000’in üzerinde drone sayısı bulunurken, bunu yanı sıra 600.000 civarında da drone pilotu bulunuyor.

Nihayet uzun süre önce başlayan ve yine uzun süredir devam eden çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Sivil Havacılık Kurumu kargo taşımacılığında insansız hava araçlarının yani droneların kullanımına yönelik çalışma ve hazırlıkları tamamladı.

İlk etapta, İstanbul-Eskişehir-Ankara hattı için “Drone taşımacılığı hava koridoru güzergâhı  belirlendi. Artık belirlenen bu güzergâhta pilot uygulama olarak drone ile kargo taşımacılığı denenecek. Sivil Havacılık Kurumundan yapılan açıklamalara göre bunun için tüm sistem hazır.

Açıklamalarına devam eden Sivil Hava Kurumu Genel Müdürü Kemal Yüksek; İstanbul-Ankara veya İstanbul-Eskişehir arasında kullanılacak drone yolları belirlendi. Bu belirlemelere göre de bu güzergâh, 120 metre yükseklikte olacak

Tüm dünyada kullanılması planlanan Drone ile kargo taşımacılığında hangi güzergahın izleneceği, hangi yükseklikte uçuş gerçekleştirileceği ve iniş kalkış noktalarının netleştirilmesi ülkelerin teşkil etmesi gereken bir şart olacak.

Dünyada İlk Olacak Bir Sistem

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Dunyada-Ilk-Olacak-Bir-Sistem.jpg
Dünyada İlk Olacak Sistem www.startupteknoloji.com

Türkiye’nin bu alanda uygulayacağı sistem Dünyada ilk olma vasfını da taşıyor. Bu ilk olacak sistemle alakalı Sivil Havacılık Kurumu Genel Müdürü Kemal Yüksek yaptığı açıklamaların devamında; “Bu modelleme de bunların takip sistemiyle olan modelleme belki de dünyada ilk olacak. Bizim burada hedeflediğimiz özellikle belli faaliyetlerde kargo taşımacılığı olsun, diğer alanlarda olsun bunun önünü açacak, bunun operasyonu sağlıklı yürütecek mekanizmaları kurmak” şeklinde ifadeler de kullandı.

Kısa zaman içerisinde gökyüzünde kargo taşımacılığında kullanılan dronelara dair bir trafik oluşacağa benziyor. Her ne olursa olsun teknoloji alanında atılım yapmak isteyen ve muhasır medeniyetlerle eş zamanlı dijitalleşmeye ayak uydurma yönünde adımlar atan ülkemiz kararlı bir grafik çiziyor. Çağın getirilerine ayak uydurmak adına güzel bir gelişme olan bu sistem, fikri gibi umarım uygulamada da herkesten geçer not alır.

 

 

Emre Kiraz
02.09.1986 Sinop. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Elektrik - Elektronik Bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Böülümünde ikinci lisans eğitimine devam etmekte. Sinop'ta Tiyatro Antre adında bir tiyatronun kurucusu yönetmeni ve yazarı. Kültür Bakanlığı telif ve tescilli dördü çocuk oyunu olmak üzere toplamda on üç adet tiyatro eserinin yazarı. Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı dahil olma üzere çeşitli hibe fonlarına proje yazmış, koordine etmiş ve yürütmüş, bu alanda 6 yıl tecrübeli eski bir proje uzmanı. Şimdilerde StartUp Teknoloji ailesinin bir yazarı

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler