Türkiye’deki Kiralanabilir Elektrikli Scooter Markaları

Kalabalık şehirlerdeki trafik sorunlarına çözümler üretilmeye çalışılıyor. Aynı zamanda mikro mobilitenin de rövanşta olduğu zamanlarda ‘elektrikli scooter’ girişimi büyük rağbet görüyor. Doğaya zararsız elektrikli scooter kiralama hizmeti ülkemizde de birçok marka ile veriliyor. Ülkemizde bulunan ‘elektrikli scooter’ markalarını birlikte inceleyelim.

Martı

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/06/marti-startupteknoloji.com_.jpg
martı-startupteknoloji.com

‘Elektrikli scooter’ dendiğinde ilk aklımıza gelen markalardan biri olan Martı, 2019 senesinin Mart ayında İstanbul Anadolu yakasında kullanıma sunuldu. Tabii ki kullanımları bütün İstanbul’a yayıldı. ‘Sağlıklı Türkiye Sağlıklı Sürüşler’ sloganı ile yola çıkan firma salgın döneminde açık hava eşliğinde güvenli sürüş deneyimi sundu ve sunmaya devam ediyor. Çok kısa bir zamanda girişimini çeşitlendiren firma, elektrikli bisiklet de kiralamaya başladı. Girişimin öncüsü olan Martı, rakiplerinden daha fazla sayıdaki scooterları ile müşterilerine ulaşıyor. Martı uygulamasını İOS ve Android telefonlarınıza indirebilirsiniz.

ETKU

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/06/etku-startupteknoloji.com_.jpg
etku-startupteknoloji.com

Ülkemizde hizmet veren elektrikli scooter girişimlerinden biri de ETKU. Kadıköy sınırları ile başladığı yolculuğuna rakiplerinden farklı olarak elektrikli bisiklet kiralama seçeneği de sunuyor. Kullanımı çok kolay uygulamasında elektrikli scooter istasyonlarını görebilir ve uygunluk durumuna bakabilirsiniz. Hizmet farklılıklarından birisi de kullanıcılarına vale hizmeti vermesi. Vale hizmeti kullanıcılara istenilen noktaya yakın scooter bulunmuyorsa scooterı kullanıcıya getirme imkanı sağlıyor. Fakat ETKU kısa bir süre önce kapandı.

PALM

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/06/palm-startupteknoloji.com_.png
palm-startupteknoloji.com

Kullanımı daha çok üniversiteler olan Palm, İTÜ Ayazağa kampüsünde hizmet veriyor. Türkiye çapında birçok üniversiteye hizmet vermeyi hedefleyen girişim, fiyatlandırma konusunda rakiplerinin önüne geçiyor. Rakiplerinden daha uygun tarifeli olan Palm’ı uygulamasından takip edebilirsiniz.

Hop!

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/06/hop-startupteknoloji.com_.png
hop-startupteknoloji.com

Merkezi Ankara olan elektrikli scooter girişimi Hop! 2019 yılının Aralık kullanıcılarıyla buluştu. Üniversite kampüslerinde başlayan serüvenine İstanbul, İzmir ve merkezi Ankara dahil 5 şehirle birlikte hedefini gerçekleştirmişe benziyor.  Çevreci yaklaşımla kısa mesafe yolculukların alternatifi olan Hop!, Android ve İOS telefonlarınızdan indireceğiniz uygulamalardan hizmet veriyor.

MOBI

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/06/mobi-startupteknoloji.com_.png
mobi-startupteknoloji.com

Kullanımına İstanbul’un belirli yerlerinde başlayan MOBI rakipleri ile benzer kullanıma sahip. Kullanıcılarına çevreci bir yaklaşımla ulaşım sağlamayı amaçlıyor. Android ve İOS telefonunuza indirdiğiniz uygulama içinde yer alan haritadan scooterların konumunu görebiliyorsunuz.

BinBin

binbin-startupteknoloji.com_.png
binbin-startupteknoloji.com

İstanbul Havaalanı ve üniversite kampüsleri kapsamında scooter kiralama hizmeti veren BinBin, kullanım alanları ile çok iyi düşünülmüş bir girişim. Havaalanında hizmet vermesi ile rakiplerinden bir adım öne geçiyor. İstanbul Havaalanı’nın ne kadar geniş bir alan olduğu düşünüldüğünde çok yerinde ve kullanışlı bir hizmet. Üniversite kampüslerinde de kargaşadan ve sesten uzak bir araçla seyahat etmek çok tercih edilebilir bir sistem. BinBin uygulamasını Android ve İOS telefonlarınızdan ulaşabilirsiniz.

Kısa bir süredir hayatımızda olan girişim elektrikli scooter, kullanıcıları tarafından oldukça tercih ediliyor.

Elektrikli scooterlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi markayı deneyimlediniz? Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Son olarak Martı VS Scooby incelememizi buradan izleyebilirsiniz!

Merve Mutlu
İsmim Merve Mutlu. 23 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisiyim. Yazmayı, araştırma yapmayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşmayı çok seviyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler