Türkiye’deki Mobil / Bilgisayar Oyunu Geliştiricilere Açık Teşvik ve Destekler

Ülkemiz, Avrupa Birliği süreci başladığından bu yana hem mevcut Kobi’lere, hem de girişimcilere birden fazla fonda destek ve teşvik sağlamaktadır. Teşviklerin artık yeni bir boyutu da mobil/bilgisayar oyunu geliştiricilerine yönelik hale geldi.

Teşvik ve destekler her geçen gün yenilenip daha gelişmiş bir şekilde hem girişimcilere hem de işletmecilere can suyu olmaya devam ediyor. Özel olsun, kamu olsun çeşitli statülerde destek fonları olabildiğince geniş bir yelpazeye hitap ediyor.

Bu destekler hakkında biraz araştırma yaptık ve ortaya çıkan bu haberle, can suyunuzda biraz da bizim katkımız olsun istedik.

Ülkemizde Oyun Dünyası

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Ulkemizde-Oyun-Dunyasi.jpg
Ülkemizde Oyun Dünyası www.startupteknoloji.com

Ülkemizde oyun dünyasındaki artış bir önceki yıla oranla % 30 artmış durumda. Bu ivme oyun oynayan kitlenin bir göstergesi olsa da, oyuna olan talep, üreticilerdeki arzı meydana getirdiğinden düz bir oranlama ile otoriteler bu artışı genele yorumluyorlar.

Oyuncuların pandemiden kaynaklı bilgisayar ve mobil cihazlarda daha fazla zaman geçirmeleri, oyun oynamaya, alınan oyun tadının sürdürülebilir bir hal alması hayli arttı. Yani pandemide ‘’evdekal’’an Türk halkının büyük bir bölümü oyun oynama hobisi edindi.

Dünyanın en büyük oyun dağıtım ağı ve platformlarından biri herkesin bildiği üzere Steam. Steam bundan önceki aylarda çok enteresan bir gelişme yaşadı. Platformda anlık aktif kullanıcı sayısı 23 milyonu geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Elbette bu süreçte kapasitif artış konusunda atılım yapan yalnızca bilgisayar oyunları değil, mobil oyunlarda da gözle görülür bir artış sağlandı. Oyun keyfini duraksız ve taşınabilir kılmanın en popüler yöntemi olan mobil oyun tarzı her geçen gün talebi artırıyor, artan talep de bu alanda girişim yapacaklara fırsat doğuruyor.

Mobil ve Bilgisayar Oyun Üreticileri İçin Fırsatlar

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/Mobil-Ve-bilgisayar-Oyun-Ureticileri-Icin-Firsatlar.jpg
Mobil Ve Bilgisayar Oyun Üreticileri İçin Fırsatlar www.startupteknoloji.com

Ülkemizde oyun dünyası devlet standartlarında halen karşılığını tam bulabilmiş değil. Ancak günümüzde oyun dünyasın ‘’bilişim sektörüne hizmet sunan girişimler’’ kategorisinde finanse edilebiliyor.

Mobil veya bilgisayar oyun dünyasında girişimci ve yatırımcıların bu desteklerden faydalanabilmesi için öncelikle Türkiye’de kurulmuş bir bilişim şirketi olması gerekiyor. Elbette bu bir ön şart. Bunun yanı sıra bir ürün değerine sahip olmaları ve ürünün yabancı müşterilerinin kullanımına da açık olması gerekiyor.

Mobil ve Bilgisayar Oyunu geliştiricisi veya üreticisiyseniz sizi üç kategoride destek hali hazırda bekliyor. Bunlar kaçınılmaz olarak ‘’yazılım desteği’’, ‘’personel maaşı desteği’’ ve ‘’rapor desteği’’.

Yazılım Desteği

Her oyun veya oyun temelli uygulama, sistemi gereği bir yazılımdan oluşmaktadır. Bugün dünya genelinde basit yazılımlı oyunlardan, çok karmaşık komplike oyunlara kadar tüm oyun dünyası yazılım tabanlıdır.

Hem bir oyunun oluşum aşaması, hem de gelişim aşaması, kademeli gelişim gösteren yazılımlara muhtaçtır. Oyununuzun geliştirilmesi için size gerekli olan yazılımların lisanslarını almak için bu destekten faydalanabilirsiniz.

Personel Maaşı Desteği

Bir oyun geliştirici veya üretici firmasına sahipseniz mutlaka bir ekip çalışmasının gerektiği gerçeğini bir kenara bırakamazsınız. Ekip için de personel istihdamı oldukça gerekli.

Bu destekle, mobil veya bilgisayar oyunu üretimi sürecinde çalıştırmak üzere en fazla 2 personeli istihdam edip, maaşlarına yönelik destek talebinde bulunabiliyorsunuz.

Rapor Desteği

Rapor desteğiyle ise bağlı olunan bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlara yaptıracağınız araştırma, Pazar ve ürün analizi, sektör raporları, yönetmelikler, veri analizleri, markalaşma gibi raporlama işleriniz için fon talep edebiliyorsunuz.

Ülkemizde hali hazırda Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere, bir çok fon kaynağı oyun dünyasına dair destek sunmaktadır. Bilişim sektörüne hizmet sunan girişimler kategorisinde iş hayatını devam ettiren oyun dünyası, çeşitli dönemlerde özel vakıf ve kuruluşlarca finanse edilen dönemsel fonlar da sunmaktadır. Bu alanda bir ağaç yeşertmek amacı güdüyorsanız eğer bu can suyunu kaçırmayın. Bizden söylemesi.

Emre Kiraz
02.09.1986 Sinop. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Elektrik - Elektronik Bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Böülümünde ikinci lisans eğitimine devam etmekte. Sinop'ta Tiyatro Antre adında bir tiyatronun kurucusu yönetmeni ve yazarı. Kültür Bakanlığı telif ve tescilli dördü çocuk oyunu olmak üzere toplamda on üç adet tiyatro eserinin yazarı. Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı dahil olma üzere çeşitli hibe fonlarına proje yazmış, koordine etmiş ve yürütmüş, bu alanda 6 yıl tecrübeli eski bir proje uzmanı. Şimdilerde StartUp Teknoloji ailesinin bir yazarı

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler