Twitter Konuşmaların Gidişatına Göre Uyarıda Bulunabilecek!

Twitter kullanan birisiyseniz, platformdaki konuşmaların nasıl hızlı bir şekilde kötü yerlere gittiğini biliyorsunuzdur. Masum bir tweet’in bile yorum kısımları kaos ve yıkım ile dolabiliyor. Günün sonunda, Twitter insanların içindekilerini boşalttıkları bir sosyal medya olarak faaliyet göstermekte.

Bunun farkında olan şirket, platformun bilinen toksisitesini azaltmanın yolları üzerinde çalışıyor. Twitter’ın çıkardığı en son deney, insanları dağınık tweet kavgalarına girmeden önce birkaç işaret ile uyarmaya çalışacak. Kullanıcılar, bu işaretleri Twitter’ın iOS ve Android uygulamalarında çıkmaya başladığını görebilir.

Şirket, bunun, Twitter’da yaşamı tehdit eden yanlış bilgilerinden yemek tariflerine kadar herhangi bir şey olabilecek “hareketli veya yoğun” bir sohbete katılmak üzerelerse insanlara haber vermek olduğunu açıkladı. Twitter, daha önce de belirtildiği gibi amacın platformda “sağlıklı sohbeti” teşvik etmek olduğunu söyledi.

Test etiketleri bir tweet’in altında belirecek ve konuşmaların “yoğun” olabileceğine dair küçük bir uyarı gösterebilecek. İnsanlar bu tür konuşmalara katılmak için, farklı bakış açılarına açık saygılı birer birey olmak gerekecek. Şirket, bunu kontrol etmek için tweet konusu ile yapılan yorumlar arasındaki ilişkiyi değerlendirebileceğini söylüyor.

Twitter, kullanıcıları yanıt olarak nefret içeren şeyler göndermekten caydıran bildirimler de dahil olmak üzere, davranış şekillendiren diğer özellikleri daha önce test etmişti. Hedeflenen göstergeler, hızlı ateşlenen bazı toksik sosyal medya kalıplarını yavaşlatma vaadini açıkça gösteren bir araç olarak sunulmuş. Ancak insanların çevrimiçi ortamda nasıl davrandıklarını bildiğimiz için, sadece bu sistemin sorunu çözeceği fikir biraz saf bir düşünce olur. Buna rağmen “deneyin” nasıl sonuçlar vereceğini merakla izliyor olacağız.

Faik Necef
Bilgisayar donanımı başta olmak üzere, birçok alanda ki yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyorum. Önemli bulduğum gelişmeleri ise, sizin ile burada paylaşıyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler