Walmart Havadan Teslimatları Rutin Yapmaya Yönelik Yeni Adım Attı

Amerikan perakende devi Walmart, yeni kurulan DroneUp şirketine 2021 başında yatırım yapmıştı. Şimdi bu yatırımın sonucu olarak evlere havadan teslimat yapma imkanlarını genişletiyor. Bu çerçevede konserve ton balığından çocuk ateş ölçerlerine  kadar uzanan bir çok ürünü müşterileriyle buluşturabiliyor.

Başlangıçta 2 Kilometre Uzaklığa Kadar Teslimat Yapılacak

22 Kasım’da yapılan açıklamaya göre havadan teslimatlar ABD’nin Arkansas eyaletine bağlı Farmington şehrinde bulunan Walmart mağazasının dışında kurulan bir üsten yapılmaya başlandı. Şu an için 2 kilometre mesafedeki yerleşimlere bu hizmet sunuluyor. Hedeflenense zamanla daha uzak yerlere de hizmet sağlayabilmek.

İlerleyen günlerde yine Arkansas’ta bulunan Rogers ve şirketin merkez ofisinin bulunduğu Bentonville şehirlerine de yayılacak.

Geleceği Yeni Teslimat Yöntemleriyle Şekillendirecek

Dronelar tarafından gerçekleştirilen teslimatların günlük hayat rutini haline gelmesine daha yıllar var. Buna rağmen Walmart bu alanda hızlı davranıp bu tarz teslimatların gelecekte getireceği rekabet avantajından faydalanmak istiyor. Şirketin yaz aylarında duyurduğu GoLocal teslimat hizmetinin bir kısmı drone teslimatlarıyla gerçekleştirilecek.

Yalnız bu konuda yasal düzenlemeler halen tam oturmadığından drone uçuşları için bazı kısıtlamalar yer alıyor. ABD Federal Havacılık İdaresi (AFHİ) daha uzun uçuşları denetlemek için alçak irtifa hava trafik sisteminin kurallarını geliştirmeye devam ediyor. Örneğin Walmart-DroneUp ortaklığındaki bu operasyon için AFHİ, droneların operatör veya bir gözlemci tarafından her zaman görüş alanında tutulmalarını şart koşuyor.

Walmart’ın kıdemli başkan yardımcısı Tom Ward şu ana kadar harika müşteri geri bildirimleri aldıklarını ve havadan teslimat operasyonunu arttırmayı planladıklarını belirtti.

Walmart, Zipline ve Flytrex ile de denemeler yapıyor – startupteknoloji.com

Kuzey Amerika’daki en büyük üçüncü taşıma kapasitesine olan Walmart bu girişimin yanında havadan teslimat hizmeti sağlayan başka şirketlerle de çalışıyor. Bu kapsamda Zipline ve Flytrex firmalarıyla iş birliği devam ediyor. Zipline ile yine Arkansas’ta reçetesiz ilaç ve çocuk bezleri gibi sağlık ve hijyen ürünlerinin teslimatlarını deniyor. 2020 yılından beri de İsrailli startup Flytrex ile Fayetteville’de market ürünleri ve ev gereçleri dağıtımını dronelarla gerçekleştiriyor.

Alphamet-Wing, Amazon ve UPS drone çözümleri – startupteknoloji.com

Diğer Girişimler Ne Durumda?

Google’un çatı şirketi olan Alphabet’in Wing adında bir yan kuruluşu Ekim ayında Dallas’ta Walgreens’ten ürün teslim etmek için küçük nakliye uçağını test etmeye başladı.

Öte yandan Amazon, Prime Air adını verdiği bir hizmeti geliştiriyor. UPS ise drone sevkiyatlarını denemeye başladığını duyurdu.

 

mustafa tarcan
Teknoloji ve bilim alanlarında ilginizi çekebileceğini düşündüğüm konuları yazıyorum.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler