Webtekno ve Masomo’nun Kurucusu İbrahim Akman Kimdir

Webtekno ve Masomo başta olmak üzere daha birçok girişimciliğin kurucusu İbrahim Akman kimdir? Akman’ın girişimcilere verdiği tavsiyeler neler?

İbrahim Akman Kimdir?

İbrahim Akman, 1985 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Lisans eğitimini İktisat/Maliye üzerine aldı. İş hayatına belediyede görev alarak başladı. Fakat buradaki işinden kısa sürede istifa etti. Geçmişte hobi olarak yaptığı ve onu mutlu eden internet projelerine ağırlık verdi.

Yazılım ve grafik tasarım alanlarında kendini geliştirmesi gerektiğini düşünüyordu. Önce bir yazılım kursuna yazıldı fakat bu işi öğrenmek için geç kaldığını düşünerek kursu yarım bıraktı. Ardından bir tasarım kursuna başladı. Buradaki deneyimlerinin sonucunda bir çöp adam bile çizemediği kanısına ulaştı.

En sonunda, hayallerindeki girişimciliği oluşturabilmek için işi bilen insanlardan yardım alması gerektiğini anladı. Edindiği tecrübeler ona bir miktar paraya ve zamana mal oldu.

2010 yılında İzmo Bilişim’i kurdu.

O dönem, girişimcilik dünyasının internet köşesinde flash oyun siteleri oldukça revaçtaydı. Nitekim Akman ve ekibi de flash oyun siteleri ile bu dünyaya atıldı. Yoğun bir çalışma sonucu, internet. sitelerini Türkiye’nin en bilinen flash oyun sitelerinden biri haline getirdiler.

Akman’ın ilk düzenli aylık geliri 2-3 bin TL oldu. Üç aylık kira ödemesi yapabilecek, üç kişilik masa ve sandalye alabilecek kadar da sermaye toparladı. Flash oyun siteleri ile yakaladıkları başarıyla ekip arkadaşlarının sayısı 5-6 kişiyi buldu.

Fakat bu girişimciliklerinin uzun ömürlü olmayacağının farkındaydılar çünkü bu sektörün zamanla etkisini yitireceğini düşünüyorlardı. Böylelikle yeni ve daha uzun soluklu olabilecek fikirlerin peşine düşmeye başladılar. Bu amaçla teknoloji alanı ile ilgili bir şeyler yapma arzusuna kapıldılar.

Akman ve ekibinin yakından takip ettiği teknoloji dünyası onları cezbetti. İnsanların, dünyadaki bütün teknoloji odaklı haberleri, tek bir yerden öğrenebileceği bir internet sitesi oluşturmanın adımları atılmaya başlandı. 2013 yılında Webtekno, bu şekilde ortaya çıktı. Aynı zamanda insanlar, oyun oynamak için cep telefonlarını daha sık kullanır hale geliyordu. Bu da İbrahim Akman’a, Kafa Topu fikrini verdi.

Webtekno’nun Çizgisi

ibrahim-akman-webtekno-startupteknoloji.com-jpg

Diğer internet haber sitelerinden farklı olarak, samimi ve doğal bir dil ile yazılan teknoloji haberleri, çok kısa bir sürede bu alan ile ilgilenenleri kendine çekmeyi başardı. Nitekim İbrahim Akman, bir internet haber sitesinin diğer haber kaynaklarından daha farklı olması gerektiği düşüncesindeydi. Özellikle de günümüzde interneti en çok kullanan kesimin gençler olduğu düşünüldüğünde, resmi dilden uzaklaşılması gerektiğini savunuyordu.

Masomo’nun Başarısı

ibrahim-akman-kafa-topu-startupteknoloji.com-jpg

2019 yılında açtığı ofis ile “Türkiye’nin en iyi ofislerinden biri” iddiasında olan İbrahim Akman, Masomo ile Miniclip’in ortaklığını duyurdu. Türkiye’deki mobil oyun sektöründe Kafa Topu ile başarı yakalayan Akman, bu başarının artık Türkiye sınırlarını aştığını belirtti. Nitekim dünyaca ünlü oyun şirketi Miniclip ile yaptıkları anlaşma bunu net bir şekilde gösteriyor. Ofislerinin maliyeti ise 1 milyon doların üzerinde.

Masomo, Kafa Topu’ndaki başarısından sonra aynı oyunun basketbol versiyonu olan Basketbol Arena’yı da oyunseverlerin beğenisine sundu.

Kişinin Kendini Yönetmesine İnanıyor

Genç girişimcilere ve kendini geliştirmek isteyen yeni nesle İbrahim Akman’ın en büyük tavsiyesi, kişinin kendini bir şirket gibi yönetmesi gerektiği oluyor. İnsanların, kendileri için uzun ve kısa vadeli planlar yaparak, alabileceği riskleri ön görmeleri gerektiğine inanıyor. Böylelikle risk alabilecek yaşları belirleyerek hareket geçmek her zaman için daha kolay hale geliyor. Ayrıca kişinin kendi hedeflerini gerçekleştirebilmesi veya gerçekleştirememesi, doğru hedeflerin oluşturulmasına büyük katkı sağlıyor. Zaman geçtikçe daha doğru hedeflere sahip olan kişi, zayıf ve güçlü yönlerini de kolaylıkla keşfederek bunlara göre adım atıyor.

Bu noktada Akman verdiği bir röportajda,  yeni bir yola çıkmaya hazırlanan kişinin, onu aşağıya çeken insanlardan etkilenmemesi gerektiğini vurguluyor.

Yazımızın özü olarak İbrahim Akman, kendi işini kurma hayaliyle yola çıkan ve bu yolda karşılaştığı zorluklardan edindiği bilgiler ile günümüzde, en çok ziyaret edilen teknoloji odaklı internet sitelerinden biri olan Webtekno’nun kurucusudur.

Hiçbir şey anlatıldığı kadar kolay olmamıştır. Nitekim kendisi, istifa ettikten hemen sonra bir şirket kurmanın hata olduğunu da belirtmiştir. Fakat her ne olursa olsun bu hikayede, hayallerinin peşinden giden, işinin ehli ekip arkadaşlarıyla başarıya ulaşan bir girişimci ortaya çıkmıştır. Onun hem internet aleminde hem de oyun dünyasındaki başarıları birçok kişi için ilham verici olmuştur.

İbrahim Akman hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Buse Kudun
Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Sosyal medya yöneticisi, içerik yazarı ve grafiker. Sonbahar ve Buz isimli kitapların yazarı.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler