Windows 11 Geçişini Ertelemeniz İçin Üç Neden

Analiz firması Gartner’a göre Windows 11 işletim sistemine geçen ilk kişilerin belli zorluklarla karşılaşmaları oldukça muhtemel.

İki Kere Düşünmek Gerek

Techradar Pro sitesine konuşan analist Stephen Klenynhans; Windows 11 işletim sistemine erkenden geçilmesinin belli risklerinin olduğunu ve bu risklerin sisteme geçiş yapma konusunda bir daha düşünmeyi gerektireceğini söyledi.

Kendisine göre karşılaşılması muhtemel olan sorunlar üç geniş alanı kapsıyor. Bu kategorileri ise kullanıcı deneyimi, yazılım uyumluluğu ve donanım desteği olarak görebiliyoruz.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/windows-11-www.startupteknoloji.com_-1.jpeg
Windows 11 her ne kadar heyecan uyandırmış olsa da kullanıcıların biraz daha beklemesi daha mantıklı olabilir – Startup Teknoloji

Klenyhans, Microsoft firmasının gelecek seneden itibaren gelecek geri dönüşe göre Windows 11 işletim sistemine belli başlı değişiklikler getirmesinin oldukça olası olduğunu söylüyor. Bu nedenle de yeni işletim sistemine hızlı bir şekilde geçiş yapmanın muhtemelen iki farklı öğrenim süreci gerektireceği belirtiliyor.

Bu kullanıcı deneyiminin çok büyük bir bölümünü tabii ki yazılım oluşturuyor. Sistemle ilgili şimdiye kadar az sayıda uyumluluk sorunu bildirilmiş durumda olsa da; birçok uygulama yeni işletim sistemine yönelik tam anlamıyla optimize olmuş halde değil. Dolayısıyla bu konuda net konuşmak şu an için pek doğru olmayacaktır.

Kaldı ki kendisi de bu konuda gelecek sene bazı uygulamaların Windows 11’in görünüş ile hissiyatına yönelik ve yeni özellikler eklemek adına güncelleme alabileceğini söylüyor. Belirtildiği gibi bu durum da kullanıcılar açısından bir aksaklık oluşturabilir.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/windows-11-guncelleme-update-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Windows 11 her ne kadar heyecan uyandırmış olsa da kullanıcıların biraz daha beklemesi daha mantıklı olabilir – Startup Teknoloji

Bu konuda son olarak ise Klenyhans, sisteme erkenden geçen kişilerin donanım uyumluluğu açısından da sorunlarla karşılaşabileceğini belirtiyor. Üstelik Windows 11 sistem gereksinimlerine uyum sağlayan bilgisayarlarda bile buna şahit olmamız olası.

Klenyhans’ın da altını çizdiğine göre; yeni bir işletim sistemi geniş anlamda çıkışını yaptığı zaman, arka planda ne kadar çok test aşamasından geçerse geçsin, beklenmeyen durumların görüleceği belli başlı donanımlar olabiliyor.

Sonuç olarak diğer birçok alanda da çok seferdir şahit olduğumuz üzere; Windows 11’in tam anlamıyla oturması ve tam takım bir deneyim sağlayabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var gibi gözüküyor.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler