Windows 11 için Android Uygulama Desteği Geldi

Microsoft firması en sonunda Windows 11 işletim sisteminin en çok beklenen özelliklerinden bir tanesini sisteme dahil ediyor.

Birkaç Hafta Sonra Geldi

Windows 11 işletim sisteminin çıkışını yapmasının ardından sadece birkaç hafta geçti ve şirket Android Uygulamalar işlevinin ilk versiyonunu sisteme dahil ediyor. Uygulama şu anlık sadece Beta kanalında olan Windows Insiders kullanıcıları için geliyor.

Microsoft şirketinin sunacağı bu özelliğin ilk sürümü şimdilik 50 Android uygulama ve oyunu içeriyor. Gelecek aylarda ise yeni uygulamaların sisteme dahil edileceği bildiriliyor.

Güncel olarak erişilebilir olan uygulamalar Lords Mobile, Coin Master ve June’s Journey gibi sevilen oyunları içeriyor. Diğer yandan okuma odaklı veya daha küçük yaştakilere hitap eden uygulamalar için ise Kindle uygulaması, Khan Academy Kids ve Lego Duplo World gibi isimlerini görebiliyoruz.

İlk olarak Haziran’da da duyurulduğu üzere Windows 11 Android uygulamaları sistemdeki Windows Subsystem for Android olarak bilinen ikincil bir yazılım üzerinden çalışıyor. Aynı şekilde söz konusu deneyimin sağlanması aşamasında Amazon App Store ve Windows 11 Microsoft Store tarafından da destek alınıyor.

Erken Beta

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/windows-11-android-apps-uygulamalar-www.startupteknoloji.com_.jpeg
Windows 11 Android Uygulamaları şu an için Erken Beta aşamasında – Startup Teknoloji

Bahsettiğimiz gibi uygulamanın erken betası yalnızca bilgisayarınız Windows Insider Beta programına kaydolmuş ise erişime açılıyor. Aynı zamanda bilgisayarınızın sistem gereksinimlerine uymasının ve cihazda Sanallaştırma seçeneğinin de açılmış olmasının gerektiğini belirtmeliyiz.

Bu gereksinimlerin karşılanması durumunda mağaza üzerinde Amazon Appstore Preview (Ön izleme) seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklamanız durumunda da seçeneği Android uygulamalarının kurulumu konusunda bir rehber olarak kullanabiliyor olacaksınız.

Ön izleme versiyonu tüm Windows cihazlarında ve AMD, Intel ve Qualcomm da dahil olmak üzere farklı işlemciler üzerinde ulaşılabilir durumda. Microsoft aynı zamanda Intel Bridge teknolojisinin geliştirilmesi konusunda Intel ile işbirliği yaptığını ve böylece sadece Arm ile çalışan uygulamaların AMD ve Intel ile de çalışabilmesini sağladığını belirtiyor. Böylece çok daha çeşitli cihazlar üzerinde daha geniş skaladaki uygulamaları açmak mümkün olabilecek.

https://startupteknoloji.com/wp-content/uploads/2021/10/windows-11-android-uygulamalar-apps-www.startupteknoloji.com_.png
Microsoft, Windows 11 Android Uygulamaları’nın pürüzsüz bir şekilde çalıştığını söylüyor – Startup Teknoloji

Microsoft firmasının söylediğine göre Android uygulamaları ve oyunları Windows 11 üzerinde çalışırken “tam da beklenildiği üzere oldukça tanıdık, kullanımı kolay ve tümleşik bir hissiyat sağlıyor”. Uygulamalar pencere modunda çalışıyor; böylece diğer Windows 11 uygulamalarını da aynı zamanda çalıştırmak ve kullanmak mümkün olabiliyor.

Yine Android uygulamalarını Başlat Menüsü ya da Görev Çubuğu üzerine sabitleme ve sonrasında fare imleciyle, dokunarak ya da kalem ile uygulamaya erişebilme imkanı da sağlanıyor. Android uygulamalarından gelecek olan bildirimler ise İşlem Merkezi üzerinden görüntülenebiliyor. Son olarak bir Windows uygulaması ile Android uygulaması arasında pano paylaşımının da kolayca yapılabildiğini belirtmekte fayda var.

Daha önceleri çok daha kısıtlı olarak kullanılabilir olan Windows üzerinde Android uygulamalarının böylece daha geniş bir kullanıma kavuşacağını söyleyebiliriz gibi duruyor.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler