Windows 11 Pentium 4 İşlemcili Sistemde Çalıştırıldı

Windows 11 işletim sisteminin nispeten yeni sayılabilecek bilgisayarları bile dışarıda bırakabilen sistem gereksinimleri bir hayli tartışmaya neden olmuştu. Ancak görünüşe göre işletim sistemi 15 yıllık tek çekirdekli Pentium 4 (Cedar Mill) işlemcili bir bilgisayar üzerinde de çalışabiliyor.

Sosyal Medyadan Paylaşıldı

Biraz şaşırtıcı olduğunu söyleyebileceğimiz bu durum Twitter üzerindeki Carlos SM kullanıcısı tarafından paylaşılmış durumda. PCMag tarafından tespit edilen bu paylaşımında kendisi konuyla ilgili bilgi verirken bu eski bilgisayarın yeni işletim sistemini nasıl çalıştırdığıyla ilgili bir videoya da yer veriyor.

Görülebildiği üzere bilgisayarın özelliklerine baktığımızda tek çekirdek ve çift işlem parçacığından oluşan Intel Pentium 4 661 işlemcisini ve LGA 775 Asus P5Q anakartı göze çarpıyor. Hafıza konusunda ise sistemde 800MHz hızında 4GB DDR2 RAM sunarken ve Nvidia GeForce GT 710  ekran kartı barındırıyor. CPU-Z değerlendirmesi de sunulan sistemde 120GB SSD depolama seçeneğinin mevcut olduğu da görülebiliyor.

Carlos tarafından kullanılan bu sistem Windows 10 PE installer programını kullanılarak Windows 11 sistemini çalıştırmış durumda. Aynı zamanda Windows 11 sisteminin EFI emulation olmadan MBR/Legacy Boot modu kullanılarak cihaza kurulduğu da vurgulanıyor.

Bununla birlikte Carlos sistemde Windows güncellemelerinin de gayet normal bir şekilde çalıştığını söylüyor. Hatta Salı gününün Windows 11 toplu güncellemesini de sorunsuz bir şekilde yüklediğini bildiriyor.

Sonuç olarak Microsoft böyle bir kullanım aleyhinde kullanıcıları ciddi bir şekilde uyarsa ve büyük sorunlar oluşturabileceğini söyleyip güncelleme de almayacağını belirtse de; görebileceğiniz üzere Carlos’un cihazında yeni sistemi güncellemeleriyle birlikte çalıştırmış olması bir hayli ilginç bir manzara olarak karşımıza çıkıyor.

Yine de firmanın uyarılarını ve bu şekildeki bir donanımda sistemin normalden daha yavaş ve farklı bir şekilde çalışabilecek olmasını tamamen göz ardı etmemekte fayda var.

Furkan Şahan Albayrak
Dillerle ve onların iletişimiyle ilgilenen ve bu iletişime de teknoloji ilgisini eklemeye çalışan bir insan.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler