ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi

Çevrenizdeki silahlanmış bir bireyin tespit edilmesini sağlayan ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi ile sosyal yaşamlarımız artık daha güvenli olacak.

Dünya genelinde 2020 yılında yaklaşık 25 bin kişi silahlı saldırı sonucunda öldürüldü. Yaklaşık 50 bin kişi de silahlı saldırı sonucunda yaralandı. Bununla birlikte yaklaşık 28 bin silahlı intihar girişimi gerçekleşti.

Yaklaşık 1000 yıl önce Çin’de barutun icat edilmesine dayanan ateşli silahların önceden tespit edilip önlemi alınsaydı durum ne olurdu hiç düşündünüz mü? ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi ile artık mümkün.

ZeroEyes Teknolojisi Nedir?

https://www.startupteknoloji.com/
zeroeyes-www.startupteknoloji.com

ZeroEyes gerek kitlesel gerekse bireysel olarak toplumları şiddet içerikli tehdit unsurlarından korumaya yardımcı olmak amacıyla yapılan bir oluşumdur. Bir başka tabirle; ilk bakıldığı anda silah tehditlerini tanımlamaya yarayan Philadelphia, PA tabanlı bir yapay zekâ tehdit algılama platformudur.

ZeroEyes çalışma prensibi itibariyle yaygın olarak kullanılan IP güvenlik kameralarıyla entegre olarak çalışmaktadır. Görüş açısından herhangi bir silahlı unsuru tespit edebilir ve ilk atıştan dakikalar belki saatler önce en yakın kolluk kuvvetlerine hemen haber verebilir yetide bir sistemdir.

ZeroEyes mevcut güvenlik ve kamera sistemleri ile entegre olarak çalışması sebebiyle, silah algoritmaları sayesinde de teyit edilmiş bir silah tespit edildiğinde güvenlik unsurlarına ve ilk müdahale ekiplerine bir dizi uyarı ve gerçek zamanlı bilgi aktarımı sağlayabiliyor.

Bu gün itibariyle ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi artan talepleri karşılayabilmek için kolları sıvamış durumda. Hali hazırda pilot olarak uygulandığı Kuzey Amerika’daki operasyonu genişletebilmek amacıyla da Octave Ventures liderliğinde bir yatırım aldı. 20,9 milyon dolarlık Seri-A garanti ve güvence altına aldığını ve şirketin günümüze kadar toplanmış toplam tutarın 26,1 milyon dolara eriştiğini duyurdu.

ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi gelişmesinde şirkete ek olarak; Alpha Intelligence Capital, Legion Capital, Grateful Investments, Alliance Holdings gibi markalar da destek vermektedir.

ZeroEyes Ekibi Kimlerdir

Amerika Birleşik Devletleri eski Donanma Deniz Kuvvetleri ve Askeri Gazilerden oluşan bir ekip tarafından kurulan ZeroEyes kurucularının askeri tecrübeleri yaklaşık 50 yıla dayanmaktadır.

Ekibin kuruluşundan bu yana savunma sanayisinde birçok çalışmaları olmakla beraber son yıllarda ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi üzerine yoğunlaşarak ateş etmeden önce silahın tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu amacın yanı sıra da gereken yerleri zamanında haberdar ederek kamusal güvenliğe katkıda bulunmayı da hedefliyorlar.

Günümüzde ZeroEyes Teknolojisi ABD Savunma Bakanlığı, K-12 okul bölgeleri, ve ticari mülk gurupları dahil olmak üzere tüm kolluk kuvvetleri ve Fortune 500 tarafından kullanılmaktadır.

Mike Lahiff

https://www.startupteknoloji.com/
Mike Lahiff https://www.startupteknoloji.com/

ZeroEyes mimarı ve şirketin CEO’su Mike Lahiff niyetlerinin ilk yola çıktıkları günden bu yana ülkedeki (ABD) salgın halini alan bireysel silahlanma ve şiddeti azaltmaya yardımcı olmak olduğunu dile getirdi.

Şirketin yaptığı son finansman turunda silah tehdidin okullarda, sokaklarda, iş yerlerinde ve kamusal alanlarda etkinliğinin önlenmesi değerlendirilmiştir. Bu amaçla geliştirilen bu yapay zeka teknolojisi başarıyı mutlak kılacak bir güvenlik yöntemi olma yolunda ilerliyor.

Şirket yetkilileri alınan son finansman ile; şirketin hızlı büyüme gösteren ve yüksek profilli müşteri kitleleri için türünün en iyisi olacağını belirttiler.  Aynı zamanda Kuzey Amerika’daki mevcut pilot uygulamaların, genişlemesi, ürün inovasyonu, işe alım gibi unsurlarına da katkısı olacağını açıklamalarına eklediler.

Yakın bir gelecekte tüm dünya ülkelerinin kamusal güvenliğinde etkin bir yere sahip olacak olan ZeroEyes Silah Algılama Teknolojisi ülkemizde de bir çok yarayı daha oluşmadan saracağa benziyor. Fikir ve görüşleriniz için ZeroEyes  hakkında bizimle mail yoluyla irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Emre Kiraz
02.09.1986 Sinop. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Elektrik - Elektronik Bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Böülümünde ikinci lisans eğitimine devam etmekte. Sinop'ta Tiyatro Antre adında bir tiyatronun kurucusu yönetmeni ve yazarı. Kültür Bakanlığı telif ve tescilli dördü çocuk oyunu olmak üzere toplamda on üç adet tiyatro eserinin yazarı. Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı dahil olma üzere çeşitli hibe fonlarına proje yazmış, koordine etmiş ve yürütmüş, bu alanda 6 yıl tecrübeli eski bir proje uzmanı. Şimdilerde StartUp Teknoloji ailesinin bir yazarı

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler